Centrifuga de inox

Creat de filip, Octombrie 07, 2007, 07:38:54 PM

« precedentul - următorul »

Simi

"Faina treaba, cat te-a costat cu totul?"
Fara munca mea cu aproximatie 1000 lei. Dar mi se pare o treaba trainica si sunt extrem de multumit.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Citat din: Simi"Faina treaba, cat te-a costat cu totul?"
Fara munca mea cu aproximatie 1000 lei. Dar mi se pare o treaba trainica si sunt extrem de multumit.
cu aceasi bani o cumparai si nu munceai

Simi

Citat din: marius
Citat din: Simi"Faina treaba, cat te-a costat cu totul?"
Fara munca mea cu aproximatie 1000 lei. Dar mi se pare o treaba trainica si sunt extrem de multumit.
cu aceasi bani o cumparai si nu munceai
Marius nu imi pare rau deloc una din comert nu iese asa trainica ca a mea niciodata. Am scris, tabla inox 1mm rolata pe calandru sudata in argon cu sarma inox, fund din tabla tot de inox binenteles dar de 1,5mm, cazanul imbinat in falt dublu, bucsi bronz grafitat, etc...., o poti da dea dura' o pui in picioare si extragi. Cand am indoit-o si i-am sudat fundul meseriasul s-a urcat pe ea si sarea sa imi arate ca nu se indoaie....
Cum am mai spus mie nu imi pare rau. :hi:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

simi nu vreau sa te supar dar o sa vezi pe viitor ca era buna si una de cumparat fiinca este usoara si tot aia treaba o face ca si cea sudata, daca te uiti la preturi de la LEGA o sa vezi centrifuga la 250 euro destul de buna si poate mai buna ca si a ta dar facuta de firma serioasa

D006

si chear si astea

D006

alta

D006

inca

Sandu

Deoarece vând diferite tipuri de extractoare şi le ştiu dimensiunile pot să vă dau toate informaţiile de care aveţi nevoie.
Extractoarele pentru rame de 1/1 se fac de obicei tangenţiale şi sunt pe 3 rame şi pe 4 rame.
Diametrul bazinului este pentru cel de 3rame de 48-50cm, iar la 4rame de 58-60cm.
Înălţimea bazinului cam de 60cm (rama are 47cm). Se face din tablă de 0,5mm şi pentru costul mai redus faţă de 1mm dar şi pentru greutate care se dublează şi apoi nu este supus uzurii în timp. Pentru a avea totuşi rezistenţă se fac două roluiri cu abcantul cam la 10cm de marginea superioară şi cea inferioară. Tot pentru rezistenţă, marginile de sus şi jos sunt dublate prin exterior de o platbandă groasă cam de 2mm prin care se fac şi găurile pentru prinderea picioarelor. La marginea platbandei se mai face o mică roluire ca platbanda să nu se deplaseze. Fundul se face conic pentru o rezistenţă mai mare dar şi pentru a se aduna mierea pe margini care se va comporta ca o contragreutate în timpul centrifugării (de aceea nici caneaua de scurgere nu se montează chiar pe fund, ci cam la acel nivel încât mierea să ajungă aproape de baza axului. Indiferent de tipul de centrifugă bazinul are cam aceste caracteristici. La centrifugile radiale şi cele casetate reversibile) înălţimea bazinului trebuie cam la 70cm deoarece şi bazinul e mai mare în diametru, dar mai au şi mecanismele de întoarcere a ramelor care au nevoie de spaţiu să nu meargă prin miere.
 Centrifugile radiale se fac cu diametre mari ale bazinelor pentru că trebuie să respecte următoarea regulă:
De la ax până la ramă trebuie să fie minim 15cm, altfel nu se stoarce mierea pe partea inferioară a ramei. Se acceptă minim 10 cm, sub această distanţă nu mai ai ce face cu centrifuga decât să rupi ramele, nu să storci mierea. Vă spun asta pentru că am vândut nişte centrifugi care aveau diametrul de 65cm şi aveau 8 locaşe pentru 8 rame pe radial. La ramele de 1/2 era ok, dar la ramele de 3/4 trebuia învârtit mai tare şi se cam rupeau ramele. Toate spuse de beneficiarii lor. Atunci am renunţat la comercializarea lor şi am mărit bazinul la 70cm. Bineînţeles că preţul a crescut cu 500 lei, dar pe radial pot monta 20 rame de 1/2 sau 16 rame de 3/4, nu numai 8. Plus că face şi treabă bună. Cred că merită. Dacă doriţi o centrifugă care să stoarcă rame de 1/1 pe radial, trebuie să aveţi în vedere că vă trebuie un diametru cam de 1 metru sau peste şi intră cam 24 rame de 1/1 şi cam 48 de 3/4 sau 60 de 1/2. Odată cu creşterea diametrului bazinului e necesar şi de mărit grosimea tablei. Până la 60cm eu am tabla de 0,5mm, la 70cm de 0,6mm, la 90cm de 0,7mm şi la 100cm de 0,8mm.
Centrifugele reversibile au nevoie şi ele de diametre mari pentru că le trebuie spaţiu să se întoarcă, în aşa fel încât să nu se lovească casetele cap în cap. Astfel una pe 4rame de 1/1 are cam 80cm diametru, pe 6rame cam 85cm iar dacă doriţi ca interiorul casetei să fie de 34cm (pentru a intra şi 2 de 1/2 dacă au 16cm), atunci diametrul creşte cu 5 cm. Cam asta este pe scurt tehnologia...Sunt multe de spus şi modificat dar trebuie ţinut cont şi de eficienţă, preţ...

D006

Citat din: sanduDeoarece vând diferite tipuri de extractoare şi le ştiu dimensiunile pot să vă dau toate informaţiile de care aveţi nevoie. ...
Puteti da mai multe detalii despre o centrifuga radiala pentru 20 rame 1/2?
Ma intereseaza materialele folosite, dimensiuni si daca se poate cateva foto mai detaliate din interior.
Stima. :hi:

D006


D006

Citat din: mariushttp://suiram.sunphoto.ro/centrifugele_mele
Imi puteti da mai multe detalii despre centrifuga din primele poze?
Ma intereseaza nr. de rame, pe care le poate extrage, diametru, grosimea materialelor, inaltime, etc.
Multumesc. :hi:

D006

nr de rame este de 20 1/2 si 4 rame mari 1/1, diametru sa-l masor si tabla de 0,5 inox h trebuie sa masor

D006

Citat din: mariusnr de rame este de 20 1/2 si 4 rame mari 1/1, diametru sa-l masor si tabla de 0,5 inox h trebuie sa masor
Multumesc.
Astept. poate reusesti sa postezi si alte poze, cu interiorul. :hi:  :hi:

milu56

Da este super,dar nu pentru productie industriala si eu am centrifuga cu 4 rame,nu o mai schimb decat cu una industriala.

tedy2007

la ce pret e centrifuga din poza,si unde se gaseste?
varianta cu motor.