Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

In logica asta neprofesionistii trebuie sa-si dea produsele fara bani?

D006

Mai au varianta barterului . Cand am spus "bani"  m-am referit la sume consistente nu la mărunțiș.  Amatorii castiga in general sume mai mici decat activiatea de bază  sau căștigă mai nimic.

rarescyp

domnule dragos ....nu ma refeream la dumneavoastra....
v- am urmarit activitatea pe internet si am vazut la ce nivel ati ajuns si ce fel de apicultura faceti dumneavoastra....pt. asta va felicit pt felul cum stiti sa gestionati o asa afacere...
sunt multi asa zisi profesionisti care dau sfaturi si cred ca doar cum fac ei e bine; si au' 5-10  muste in lada
fiecare cu stilul lui....dv practicati o apicultura intensiva urmarind un profit cat mai mare...
daca nu as avea alt venit; si as trai numai de pe urma albinelor atunci in mod sigur as schimba modul de lucru....sper ca pe viitor acest 'hobby' sa imi aduca si profit

Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

inca ceva...
cati membrii de pe acest forum fac apiciultura la nivelul la care o faceti dv?...mai cunosc eu unul; parca - Dan Puisorul, dar nu stiu daca e activ pe acest forum...
e cu totul diferit sa lucrezi cu 30- 50- 100 de stupi , sau cu 300- 400..
Sper sa am onoarea ca intr- o zisa va cunosc personal...poate la ceva targ apicol din zona ardealului...
apropo...cred ca sunteti cel mai in masura sa imi rspundeti...Ce profit se poate scoate intr- un an mediu de pe urma a 100 de fam de albine???...sa presupunem ca sunt fam puternice iar apicultorul este unul priceput ( nu profesionist :-) ); si ca fam sunt 'plimbate '  la 4- 5 culesuri principale...
Multa sanatate va doresc...ca de restu va ocupati dv.
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

D006

Eu apicultura o impart in doua categorii . Cea pana in 200 familii de albine si cea peste 200 familii de albine.

bucovineanu

#335
Citat din: dragos2006 din Februarie 09, 2014, 11:57:47 PM
. Cand am spus "bani"  m-am referit la sume consistente nu la mărunțiș.
Asa o fi, dar pentru ca profesionistii sa castige multi bani, trebuie sa existe si "pinguini". "Prietenii stiu de ce"

calmusdaniel

Din ce stiu eu ca sa produci ceva miere trebuie sa ai si ceva mai multe albine.Sau de la o vreme lazile goale s-au pus pe produs miere?Prietenul meu are 200 de familii(150 el si 50 bunicul lui de 86 de ani,care a facut toata viata pastoral),el ingrijeste singur de 4 ani acea stupina pt ca bunicul nu mai poate.El in ce categorie se incadreaza domnilor profesionisti?

rarescyp

Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 08:43:03 AM
Eu apicultura o impart in doua categorii . Cea pana in 200 familii de albine si cea peste 200 familii de albine.
eu as muta putin mai jos etalonul lui dragos...cred ca si la 100 fam de albine  exploatate bine, o familie ar putea trai bine, exclusiv din apicultura ( venitul fiind consistent)...iar daca ar avea si familii de albine asa ca ale acelui apicultor din zona aradului; ar putea da si la cei amarati din castig :) :) :)
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

D006

  Conform unei cutume europene profesionist este daca treci de 150 colonii de albine. Conform gramaticii limbii romane , profesionist esti atunci cand traiesti din respectiva indeletnicire .
  Eu am pus pragul de 200 familii de albine deoarece dupa aceasta dimensiune trebuie sa ai infrastructura solida , nu mai merge improvizatii.

cosminsb

Apicultor profesionist =Vanator de pinguini?  ^:)^ :offtopic:

PACO

Citat din: cosminsb din Februarie 10, 2014, 10:16:24 AM
Apicultor profesionist =Vanator de pinguini?  ^:)^ :offtopic:

   Postare tipic de pinguin.

Eduard Rotaru

 :qp:
Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 10:08:30 AM
  Conform unei cutume europene profesionist este daca treci de 150 colonii de albine. Conform gramaticii limbii romane , profesionist esti atunci cand traiesti din respectiva indeletnicire .
  Eu am pus pragul de 200 familii de albine deoarece dupa aceasta dimensiune trebuie sa ai infrastructura solida , nu mai merge improvizatii.

Nu conteaza volumul ci calitatea si productivitatea.
As fi curios unde ii incadrezi pe cei cu 50 de stupi care produc mai mult decat cei cu 200?!

harnaj12

 dar cei ce au peste 200 de stupi dar nu traiesc din apicultura sunt tot pinguini? :rotfl: :rotfl: :rotfl:

rarescyp

fara sa doresc acest lucru ; din dialogul meu cu domnul dragos, s- a ajuuns la niste replici ca nu sunt pt pagina domnului Calmus....cu ceva timp in urma dl dragos a deschis un subiect pe tema 'pinguinilor', iar discutia se poate muta acolo....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

alexandru.b

donm Daniel in 2013 le-am stimulat dupa reteta dumneavoastra,la salcam erau beton dar la mine in Bihor am avut cules de salcam 2 zile si apoi a inceput roitul si am alergat prin copaci dupa ei. Dumneata cum lucrezi cu albinutele sa le mentii puternice si sa nu roiasca, ca acum am si eu 56 de familii si mi-asi optimiza munca. Precizez ca si anul acesta am inceput stimularea in 20 ianuarie.
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro