Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

mph

Citat din: calmusdaniel din Februarie 02, 2014, 10:42:27 AM
mph.Paragraful pe care l-am afisat este din cartea NUTRITIA SI ALIMENTATIA ALBINELOR de PETRU MORARU.In aceasta carte sunt adunate rezultatele cercetarilor facute de diferite grupuri de cercetatori in ale apiculturii de-a lungul mai multor ani,si din toata lumea.
Multumesc!
Voi cauta cartea.

mph

#286
Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2014, 11:25:21 AM
  Eu unul nu sunt deloc de acord cu domnul  Stroikov , daca citim in detaliu fiziologia albinelor vom vedea ca nu prea e asa.
  Important este sa-i dam proteina la albina dar in fapt nu proteina in sine conteaza ci aminoacizii continuti .
Daca facem analogie cu alimentatia oamenilor atunci  cred ca Stroikov are totusi dreptate pentru ca  asa cum nu este acelasi lucru daca pentru uz uman  luam proteina din carne sau daca luam proteina din soia  tot asa stau lucrurile si cu sursa proteinei din lapte sau din drojdie pentru albine.  Experienta mea in nutritie este mult mai mica decat a ta asa ca  o expun aici cu titlu de parere personala.

D006

 Cand vorbim de aceste hraniri de primavara plecam de la premiza ca avem zboruri de curațenie  constante si temperaturi pozitive ziua.  Voi uitati esenta , AMINOACIZII ESENTIALI ! 
  Spre exemplu acum se studiaza efectul metioninei asupra dezvoltarii albinelor.

mph

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2014, 05:45:12 PM
Cand vorbim de aceste hraniri de primavara plecam de la premiza ca avem zboruri de curațenie  constante si temperaturi pozitive ziua.  Voi uitati esenta , AMINOACIZII ESENTIALI ! 
  Spre exemplu acum se studiaza efectul metioninei asupra dezvoltarii albinelor.
Este corecta afirmatia ta.
Metionina din cate stiu eu este un aminoacid care nu poate fi sintetizat de catre organism deci nu putem discuta despre el in hranirea artificiala. Daca intram pe acest palier ar trebui sa luam in calcul si vitaminele deopotriva. Din punctul meu de vedere hrana artificiala este utila pentru cazuri exceptionale. Corecteaza-ma, te rog, daca gresesc!

D006

Citat din: mph din Februarie 02, 2014, 10:32:17 PM
Metionina din cate stiu eu este un aminoacid care nu poate fi sintetizat de catre organism deci nu putem discuta despre el in hranirea artificiala.

   Tradu ce ai postat ca nu inteleg nimic !

mph

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2014, 10:36:54 PM
Citat din: mph din Februarie 02, 2014, 10:32:17 PM
Metionina din cate stiu eu este un aminoacid care nu poate fi sintetizat de catre organism deci nu putem discuta despre el in hranirea artificiala.

   Tradu ce ai postat ca nu inteleg nimic !
Este greseala mea. (Am pus un"nu" din greseala si se schimba complet sensul::))
Varianta corecta este:
Metionina din cate stiu eu este un aminoacid care nu poate fi sintetizat de catre organism deci putem discuta despre el in hranirea artificiala.

D006


mph

Am citit pe undeva ca metionina este un aminoacid util in curele de slabire la oameni in sensul ca in lipsa acestuia nu se poate produce hormonul de adrenalina care determina procesul de eliminare a tesutului gras.Am luat afirmatia asa cum am gasit-o fara vre-o trimitere la o sursa tehnica verificata


rarescyp

.se poate tine aceasta pasta la rece pt cateva zile???...mi-ar fi mai comod si mie sa fac pasta o data pt. 2-3 stimulari...
....ieri am avut o zi cu 6-7 ℃ cu un vant usor si am le- am dat cate 50 - 100 g / fam...am inceput cu stimularea pe 21 ian, dar de atunci nu le- am mai dat pt ca a fost frig...

Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

calmusdaniel

rarescyp.Eu consider ca e mai bine sa prepari pasta in ziua in care stimulezi,dar daca ti-e mai mai usor sa faci mai mula odata nu are nimic,se poate pastra la rece.Inainte de administrare ar fi bine sa o tii putin la caldura ca sa fie putin mai moale(la frig se intareste si e greu de administrat).

tatar ady

Dl Calmus ,astazi am administrat niste turte Apimel, iar la trei roiuri am observat pete de diaree atat pe rame cat si pe faguri,au sanse aceste familii sa scape?mentionez ca la mine albinele nu au mai iesit din noiembrie,nu am avut zbor de curatire,si inainte de aceasta turta am mai administrat in urma cu 3 saptamani pungi cu miere aprox 300g/familie pe care le-au consumat.

mmacreanu

Citat din: tatar ady din Februarie 06, 2014, 06:37:31 PM
Dl Calmus ,astazi am administrat niste turte Apimel, iar la trei roiuri am observat pete de diaree atat pe rame cat si pe faguri,au sanse aceste familii sa scape?mentionez ca la mine albinele nu au mai iesit din noiembrie,nu am avut zbor de curatire,si inainte de aceasta turta am mai administrat in urma cu 3 saptamani pungi cu miere aprox 300g/familie pe care le-au consumat.

nu sunt prea tari turtele Apimel ... am pus mana pe una si era cam pietroi!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

istodorescu vasile

eu anul acesta am primit un inlocuitor de polen facut special pentru albine , importat din canada. produsul se numeste FEED -BEE,
este produs din plante naturale, si contine;
proteine36,4 la suta
grasimi3,9 la suta
carbohidrate41,8 la suta
zahar natural10 la suta
minerale3,1 la suta
pretul in rominia este de 244 roni , sacul de 10 kg+ taxe de curierat.
as intreba daca cineva a folosit produsul, si daca este multumit de rezultate.

albinasebes

Apimelul la caldura se inmoaie, e consumat bine de albine, am dat si am fost multumit. Feed bee a dat dragos intr-un an, poate se pronunta el. Colegi din zona mea care au dat au fost multumiti.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sandupop

Citat din: istodorescu vasile din Februarie 06, 2014, 07:00:26 PM
eu anul acesta am primit un inlocuitor de polen facut special pentru albine , importat din canada. produsul se numeste FEED -BEE,
este produs din plante naturale, si contine;
proteine36,4 la suta
grasimi3,9 la suta
carbohidrate41,8 la suta
zahar natural10 la suta
minerale3,1 la suta
pretul in rominia este de 244 roni , sacul de 10 kg+ taxe de curierat.
as intreba daca cineva a folosit produsul, si daca este multumit de rezultate.
Am gasit si aici: http://apis-blaj.ro/shop/feed-bee-turta-de-zahar-cu-inlocuitor-polen-10-kg/, asteptam pareri de la cei care l-au folosit.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.