VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Am iesit acum in oras. Frunzele s-au ingalbenit!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: Ionel_Cluj din Aprilie 20, 2017, 03:16:35 PM

In 1996 a mai fost la fel. A nins de Paste. Cum a fost acel an apicol?
La mine a fost un an apicol excelent. Dar nu poate fi comparat cu acest an din punct de vedere a vremii. Atunci a fost iarna de la inceputul lui noiembrie pana in aprilie si vegetatia a stat pe loc. Odata trecuta iarna s-a incalzit brusc si nu au mai revenit perioade reci. Astfel albinele au prins toate sursele de nectar si polen.

mape 48-petru manea

Un fermier spunea la TV ca rapita este compromisa 50 %---nu stiu in ce zona a tarii---in cazul asta poate o intoarce si seamana f.soarelui  :P

Eugen B

La mine e rece, a plouat ceva, nu a nins deloc.
Am dat ieri si azi cateva sute de grame de sirop cu protofil la stupi sa aiba activitate si sa nu consume foarte mult din resurse din stup.
In general e bine momentan, daca nu ingheta si vine vreme buna va fi foarte bine.

MOTANUL

#620
Si in Bucuresti pana acum doar a plouat. Din nefericire la noapte sunt prognozate -2 grade (adica nu e exclus maine sa avem un pic de zapada). Sambata minima 1 grad si maxima 15. Fara sa ma pricep vreun pic nu cred ca va mai fi cules bun la rapita dupa frigul asta. Deja sunt multe zile de când a inflorit. (pe 11.04 deja era cules la rapita la mine in zona).
Vai de agricultorul respectiv...

Cu albinele m-a sunat fratele meu sa imi spuna ca balariile au crescut mult de la ploaie. O sa inceapa flora spontana sa infloreasca cum trece frigul.

Daca stiam ca vine frigul asta nu mai puneam 3 rame + cat de 1/2. Puneam 1-2 rame si asteptam cu catul sa treacă frigul. Il puneam saptamana viitoare si stateau albinele mai stranse.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ionel07196555

Citat din: oroles din Aprilie 20, 2017, 09:45:12 AM
In 1996 a mai fost la fel. A nins de Paste. Cum a fost acel an apicol?
La Calarasi in anu 1988 pe 16 aprilie era pe strazi zapada de 15cm stiu bine ca in acel an lucram pe santier si nu am scapat de dielectrice pina la inceput de august cind am plecat detasat la METROU 3luni.
Albine nu aveam .
Salcimu are deja frunzulita micuta asa a fost si in 2014 frunza si rod mult dar la cintar niika .

tinumaftei

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 20, 2017, 05:27:31 PM
Un fermier spunea la TV ca rapita este compromisa 50 %---nu stiu in ce zona a tarii---in cazul asta poate o intoarce si seamana f.soarelui  :P
Azi am văzut FS răsărită. Era parțial acoperită de zăpadă. Probabil va fi semnată din nou. Asta va lungi perioada de înflorire din vară..

stefan1

Citat din: bucovineanu din Aprilie 20, 2017, 05:13:42 PM
Citat din: Ionel_Cluj din Aprilie 20, 2017, 03:16:35 PM

In 1996 a mai fost la fel. A nins de Paste. Cum a fost acel an apicol?
La mine a fost un an apicol excelent. Dar nu poate fi comparat cu acest an din punct de vedere a vremii. Atunci a fost iarna de la inceputul lui noiembrie pana in aprilie si vegetatia a stat pe loc. Odata trecuta iarna s-a incalzit brusc si nu au mai revenit perioade reci. Astfel albinele au prins toate sursele de nectar si polen.

  Si la mine 1996 a fost un an excelent, dar am exact aceeasi explicatie: iarna a tinut intins pana in aprilie, iar cand a venit primavara a venit cu temperaturi bune si continue. Am recoltat miere si de la salcie, ca au blocat cuiburile. Si salcamul a dat foarter bine, ca nu mai cred ca e cazul anul asta, desi fara aceste zile cumplite credca ar fi fost un an apicol foarte bun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Nu a fost foarte rau aseara. Salcamul nu parr prea afrctat

oroles

Citat din: Eugen B din Aprilie 21, 2017, 07:46:16 AM
Nu a fost foarte rau aseara. Salcamul nu parr prea afrctat
La stupina la mine am intre 70 cm de zapada si 1 m (in zonele unde a viscolit).  -1 noaptea trecuta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#626
La Bacau viscoleste ca in ianuarie.
http://youtu.be/aoLnFtLXdhk
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Gasita pe grupul de Facebook si mi s-a parut utila.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Jimmy2011

In Mehedinti la Crivina si Gogosu la ora 6:30 azi dimineata au fost -3,5 grade...o bruma foarte groasa....totul era alb si inghetat,fiecare crenguta de pom si buruiana. Robinetele de apa inghetate ....Pacat de munca noastra de asta toamna si pana acum.. :sad:
Nu stiu teiul daca o fi afectat dupa episodul asta de ger sau iarna ..nu stiu cum sa-i mai spun....
La noapte din nou se anunta cu minus.... :sad:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...