VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Din cauza iernii care a fost iarna salcia care inflorea de obicei la inceput de martie acuma infloreste.
La mine tot 10-2 grade arata ziua. Cea mai urata temperatura. Valul de caldura se mai amana cateva zile

corneliuhrom

albine amortite pe plutitorul de la adapator  si cu polen pe capacele stupilor ,speram sa nu fie pierderi prea mari  pina se indreapta timpul' priu cu cel de sus nu putem face doar sa ne rugam sa ne ajute  ^:)^.

Aurelian A.

Vreme destul de rece...de o saptamana nu au mai iesit pe afara...9 10 grade doar si innorat :qp:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

stefan1

  A inflorit salcia! Pacat ca nu sunt temperaturi mai mari. Ieri a fost o maxima de 9,2oC, ceva vant si semisenin. La ora 15 cand am fost pe la stupi veneau albine foarte incarcate, curios, mai mult cu nectar decat cu polen. Se cunoaste si la cantar. Pacat ca se pierd unele albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

De luni-marti se incalzeste. Trebe sa fim pe pozitii.
Dupa cine stie ce va fi. In aprilie am inteles ca vor fi ploi destul de serioase

oroles

Citat din: stefan1 din Martie 17, 2017, 05:41:50 AM
  A inflorit salcia! Pacat ca nu sunt temperaturi mai mari. Ieri a fost o maxima de 9,2oC, ceva vant si semisenin. La ora 15 cand am fost pe la stupi veneau albine foarte incarcate, curios, mai mult cu nectar decat cu polen. Se cunoaste si la cantar. Pacat ca se pierd unele albine.
Nu va plangeti de 8-9 grade.
La mine au fost si mai putine. Aseara a nins si a lapovit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B


Fifi

Azi de dimineata la 50 Km de Bucuresti 1,5-2 grade (la bord arata 1,5) dar la pranz a fost cald si aduceau polen galben.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

Eugen B

Astazi a fost prima zi in care albinele au adus polen mai serios, adica 2-3 ore bune au adus polen, stupii buni sigur au adunat ceva rezerve.
temperatura a fost de 12-13 grade si soare. Zilele trecute a fost putin mai rece .
O parte mica din albine au ramas si pe plante, sau pe afara de frig si au intepenit acolo.
De luni cred ca vor mai veni zile bune de polen si mai ales de intervenit la stupi

corneliuhrom

astazi albinele  nici la apa nu prea au iesit [[nu influientati pe d l oroles sa plece in oltenia  ,lasati l sa iasa la pensie din moldova ],vreti sa faca afaceri  cu hidromel  [nu cu porci ] ,[m as ruga sa ma puna pivnicier ,] , ar ajunge imediat presedinte de mare partid  [am facut o gluma ] ^:)^ : noproblem:

oroles

La stupina la mine ploua ca vara, cu fulgere si tunete.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

In Bucuresti a fost anormal de cald (20 de grade). Mi-am luat grija de la albine in aceasta perioada. Nu am mai pus turte, nu am mai pus sirop - aduc singure.
Cu o intarziere de cateva zile fata de Bucuresti au inflorit si pomii la stupina (erau albinele gramada pe pomii infloriti din imediata apropiere a stupinei). Pana acum aduceau polen doar de la sălcii.
Se anunta 2-3 zile cu ploi si temperaturi scazute urmate de vreme buna.

La momentul asta in teorie nu mai am nici un stup fara matca sau cu probleme. Ar trebui sa se autogospodărească. Mai am 3 cu creanga pe ei (adica rezerve mici de hrana - acolo nu ar strica sa mai dau sirop/turte o perioada).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Un pic de zapada peste salcamul meu. Nu stiu daca se vede. Si peste stupina ninge dar pana acum nu s-a depus.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Primavara e ciudata ca de obicei, dar de marti din cate vad iar incepe vremea sa se indrepte. La multi colegi a nins, la mine bate vantul de 2 zile si e rece afara, 10-12 grade , doar la apa merg albinele

bucovineanu