VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

La mine e cu plus zius si minus noaptea.
Astept zbor. Cred ca e record in vest

oroles

Bucovineanu se bucura ca un copil si eu nu inteleg de ce. :) Si la mine a fost frig dar eu de felul meu sunt mai emotiv. Cand e mai frig asa am emotii. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Astăzi dimineață la ora 8,am avut -20 grade.

NYK74

"Mai de dimineațã tovarășe?" =))La mine a fost mai cald,ieri dimineață erau -24 la ora 5,30,astăzi sunt -17 la ora 7,e înnourat,ieri era senin.

popoviciaurel

Buna,in vest mai cald ieri a fost primul zbor de curatire(din noiembrie) la o temperatura de 8 grade au avut zbor toti stupi de pe jos dar la pavilion numai pe o parte .Mortalitate sub 1%(unu) De azi pregatesc turtele.Dar azi dimineata au fost -4 grade.

Eugen B

Eu tot in vest. Nici un zbor din noiembrie. Astept vreme buna

Eugen B

Aseara a spus +5 grade la mine azi. Si maxima e de -3. Deci asteptam vreme buna , nu meteo bun

Aurelian A.

mai baieti,sa fie iarna,iarna si apicultorul, apicultor !
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

azi la meteo a zis ca va fi 8 grade si soare la mine, au fost 1-2 grade si ceata :)))
Cred ca de saptamana viitoare poate avem noroc de un zbor si cei care nu am avut

corneliuhrom

d l eugen  nici in arad [am inteles ca sunteti din acea zona ] nu a ti avut zbor  cind toate stirile meteo spun ca acolo e cel mai cald , nu imi vine sa cred   :stop_the_war:,urmaresc expunerile d voastra  cu placere si cred ca sunteti un om corect  ,[sper sa va ajute cel de sus pt  :bzz:] ,si va doresc numai bine   :bzz:.

oroles

Mie mi-au mai crapat 2. In total 3 pana acum. Unul dintre ei nu avea matca. Nu pot sa dau dreptate nicidecum celor care spun ca albina nu moare de frig.  Moare si de frig. Unul dintre cei doi decedati la această sesiune de frig era unul dintre cei mai productivi si mai bine aspectati la capitolul albina. Problema e ca in fiecare an trebuia ajutat cu turte deoarece nu se oprea la timp din ouat si consuma ca VW Golf, adică cât ii dadeai. De aceea nu imi pare rau.  Imi pare rau ca din el am crescut acum doi ani cateva regine care nu mai stiu pe unde sunt prin stupina. Fusese strans la 6 rame. 2 rame erau pline ochi,  capacite trei sferturi.  Nu consumasera deloc. O rama mai aproape de centru era pe jumatate.  A avut si o pungă cu miere in cap. Nu sunt de acord cu ce spunea dl. @bucovineanu ca iarna nu se umbla cu turta la albine, începând chiar din acest moment.  Uneori o turtă poate fi salutara. Problema e ca am mai găsit unul care si-a facut ghemul pe 2 rame cat sunt ele de lungi in loc sa ocupe lejer 5 intervale. Banuiesc ca in zona aceea are si puiet. Ca si la celalalt crapat la episodul trecut de frig erau in aceeasi parte.  Parerea mea e ca de vina este diafragma de polistiren care e mai caldă si le atrage in zona. Interesant e ca si acesti stupi sunt si singurii care au peretii de 2,5 cm si au podisorul din placaj cu plasa pe 1/2 din suprafata. Restul sunt de 3.5 si 4.5.

Săptămâna viitoare ma duc cu turta la ei. Poate nu esti atat de "stupar" daca te duci cu turte iarna, dar sigur nu esti stupar daca nu ai albine.  După prognoze le de pe internet temperaturi ridicate nu voi avea nici in martie.  Mai am vreo 50 de rame la rezervă.  Problema e ca nu am prins nici macar o zi sa le completez.  Esecul la cei trei stupi mi-l asum.

Ce stiti de turtele Apicris. Din cauza lipsei de timp nu cred ca reusesc sa pun turte Apifonda. Durează pana tai si le subtiez. Ar mai fi Dulcofruct dar nici din acestea nu am dat niciodată. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Cel bun a murit cu turta de miere in cap. Consumase jumătate de kg si jumatate nu era consumata. Il stiam cat mananca si de aceea i-am pus o punga cu miere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

d l oroles   pot fi  cauze ; urdinis infundat [albine ,gheata  ],albina f  imbatrinita si cu multa varooua [albina tinara iesita in iulie ' august  plina de varoua si ciupita ] ,infestatie mare de nosema cerana [care bintuie si nimeni nu spune ] sincer nu am patit asa ceva ,fiind din zona d voastra ,, mi am expus o parere ;;,, ,referitor la impachetaj am folosit mai multe ;;bulendre;; direct peste rame le de iernat [cu trecere ;; gaura ;; intre rame ] turte eng  din 15,20 ian ,[slabe fam la iernat  dar au iesit pina acum toti] va doresc sa nu mai aveti pierderi  si  un an manos cu multa miere  sa recuperam din anul ce a trecut  %%-.

MirceaCalin

Au început să mă irite şi pe mine "ăştia" cu prognoza meteo.
:qp:
Azi au zis max. 8 °C cu soare şi mă aşteptam să asist la un zbor bun, după care să pot da proteine.
NICI VORBĂ !!!
Dimneaţa a fost o ceaţă fabuloasă, cu -3 °C; pe la ora 11 ceaţa a dispărut dar a rămas frigul !

yulian

Ieri 9 grade...in sfarsit m-am apucat sa strang cuiburile. Puiet de o palma, albina suficienta. La ce am verificat, toate matcile prezente, la unul nu am gasit puiet.
Cam asa aratau inainte de strangere. Zile bune colegii!