VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Citat din: yulian din Ianuarie 10, 2017, 06:22:30 AM

P.S. cred ca anul asta va fi destul de rasfirat prin pastoral  :wink2:
Chiar crezi ? Suntem mult prea mulți stupari in RO.
O să auzim de multe furturi de stupi, cred !

Eugen B

CA sa fiu si la subiect la mine tot frig este, cu toate ca sunt in vestul tarii, toamna asa rece din octombrie si continuata cu o iarna bunicica si la cum arata sa fie vreme cred ca e unul din cei mai frigurosi ani din vestul tarii .
Mare atentie la stupi, cine sta de paza la ei nu cred ca va fi probleme, dar sunt multi stupari care vand stupii de gratis si multi vor cumpara stupi f ieftini in primavara asta

Eugen B

Cum mai stati cu familiile si cu vremea.
La mine in vest e o iarna destul de grea, e tot frig. In ciuda vremii stupii rezista bine.
Si acuma e frig si ceata(chiciura) afara .
De cand sunt nu am vazut frig asa mult timp. In octombrie am avut 5-6 zboruti si in noiembrie 2-3. In rest tot frig.
E bine ca e mancare si albina in lazi.
Din pacate vad ca la multi colegi le pica familii zilnic.

yulian

Ieri am avut un drum de TM...de la Cosevita/Cosava incolo...nu mai era gram de zapada. In TM era +2 grade...in HD minus 6. Nu am mai ascultat familiile de dinainte de Craciun...nu le mai stresez. Am vazut in prognoza ca se anunta putina caldura pe lunea viitoare. Am pregatite pungile cu miere...pana atunci...astept  :hi:

Eugen B

In oltenia si banat a fost mai cald. In restul tarii a fost mai frig.
Sper macar sa avem o primavara normala

tinumaftei

In Dobrogea incepe sa se topeasca zapada. Insa doua saptamani nu sunt anuntate zile cu temperatura de zbor. Dupa aceea se va incalzi constant si seros. Cam peste o luna suntem cu stupii la padure.

Fifi

In Muntenia s-a topit zapada, nu toata, ca a fost ziua temperature pe + dar noaptea tot frig; astazi de dimineta (05:43) la Titu - Dambovita erau - 13 grade ma uitam la termometru si nu imi venea sa cred.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

Eugen B

Sper sa se vada bine poza. La mine e ca in povesti

MOTANUL

Si in Bucuresti multa zapada - pe 11 Ianuarie vreo 70 cm la mine la stupina. Fara fereastra de zbor de curatire Decembrie-Ianuarie si nici nu se prevede ceva la orizont daca prognoza se adevereste inca 4 saptamani.

Acum s-a lasat-topit zapada. Are intre 20 si 40 cm.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Ieri si azi am fost ziua pe plus, si chiar seara nu cred ca a fost mai jos de -1C.
Daca am noroc vineri-sambata poate ies si albinele putin pe afara. Pana atunci se topeste toata gheata de la suprafata si poate nu prea au unde sa moara aiurea.
Dupa valul asta de semicaldura se pare ca vreme iar se va raci la 2-3 grade ziua si -3-4 noaptea, dar cred ca sunt ok temperaturile. Se pare ca iarna nu si-a spus ultimul cuvant.

Eugen B

Cu toate ca sunt cateva grade cu plus ninge ca in povesti la mine, defapt afara

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

yulian

A plouat ieri in zona de zici ca eram in Anglia...niste baltoace de nu-mi venea sa cred ca vine primavara, am avut noroc ca nu a inghetat peste noapte ca mergeam pe patine la serviciu. Azi a fost chiar frumos, la un moment a dat si soarele...a urcat pana la +5, dar se anunta frig de sambata incolo.  :uimit:

tinumaftei


bucovineanu

Noaptea trecuta la mine au fost -20 de grade. Probabil au fost si zone cu temperaturi mai mici. La ora 10 erau -16 grade. Acum sunt -12. In sfarsit e o iarna adevarata. :smile: