VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

dinupaltinis

La mine e fain pina acum.Vreo 4 cm de zapada,vant aproape zero si streasina lacrimeaza din cand in cand. : noproblem:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

La mine e frig -12-13 grade acuma, in plus bate si vantul, acuma sa mai linistit putin. Majoritatea stupilor sunt feriti de vand, doar la cativa ajunge vantul dar foarte putin si slab. In bataia vantului e posibil sa se resimta sub -20 grade
Am fost si putin ud pe mana si am pus mana pe cleanta si automat sa lipit mana de cleanta, ca sa va faceti o idee ce frig este.
Deabea de marti se mai moaie frigul.
Cred ca iarna asta care este una normala , nici vorba una foarte grea si friguroasa, sunt temperaturi normale, in multe zone au fost peste medie, acuma a venit un val de 3-4 zile de frig si la multi este panica.

mape 48-petru manea

Dupa ce trece urgia asta vom avea o selectie naturala corecta

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 08, 2017, 09:51:47 AM
Dupa ce trece urgia asta vom avea o selectie naturala corecta
La ce te referi? La albine sau la stupari?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

De peste 72 de ore bate un vant groaznic. Pana acum a nins foarte putin, fiind produse cateva mormane de zapada prin locurile unde a scazut viteza vantului. Temperatura in garaj era ieri dimineata minus 12,5 Celsius, dar afara, din cauza vantului, se resimte mult mai rau. Particulele de zapada fiind foarte fine si vantul puternic, m-am trezit cu mormane de zapada peste tot pe unde se gasea o cat de mica gaura in calea vantului. Stupii sint pe loc. Pe la cei cu fund plin am trecut sa dau zapada de la urdinis, desi, dupa cum bate vantul, sigur se face aerisire si cu urdinisul blocat de zapada. Si eu cred ca se va face selectie naturala corecta. Si de albine dar si de stupari. Cred ca prea au fost ultimele ierni blande si pe unii i-au facut sa creada ca iarna poate fi trecuta oricum. Pacat totusi de albine, ele nu au nicio vina.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Citat din: oroles din Ianuarie 08, 2017, 10:29:37 AM
Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 08, 2017, 09:51:47 AM
Dupa ce trece urgia asta vom avea o selectie naturala corecta
La ce te referi? La albine sau la stupari?

La ambele categorii

Eugen B

De la 2-3 zile de ger, suntem la coduri de totul felul. La noapte -30 la miercurea ciuc si -14 grade ziua la ei. Acolo sigur sunt matci cu calitati foarte bune cu rezistenta la frig. Daca vor mai fi albine la primavara acolo as vrea si eu 1 matca :)

roi_ag

Apelează la cristi ciuc care este din Harghita . În ultima vreme apare rar pe forum.

yulian

In sfarsit avem o iarna adevarata. Avand in vedere ca urmeaza sa imi iau o centrifuga reversibila, tot ce mai trebuie sa cumpar anul asta sunt butoaie..multe butoaie  :rotfl: :rotfl:.
De asemenea, am constatat cu soc, groaza si uimire maxima ce viteza de rotatie poate avea contorul de la gaz la minus 21 grade  =))

P.S. cred ca anul asta va fi destul de rasfirat prin pastoral  :wink2:

oroles

La mine am avut la stupina -16. Nu a fost asa de frig pe cat au anunțat.  Am mai avut iarna aceasta -13. Acum doi ani a fost si mai frig.  Am avut si eu -21. La Bacău acum o oră la masina arata -6.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Domnu roi_ag am dat mesaj la colegu cristi dar momentan nici un raspuns.
La multi oameni din zona mea le-a inghetat apa prin conducte.Problema este ca a fost sub minus 10 grade foarte multe zile.
Cel mai frig la mine a fost azi dimineata, asa cred vreo -17. Dar de joi seara pana acuma tot frig este, doar cateva ore a fost peste - 10, in rest tot sub.
E bine ca toti stupii au strigat azi prezent. De maine se mai moaie putin frigul.
Apropo de pastoralele lui yulian. Cine e stupar care traieste din pastoral sigur va merge iar, indiferent ca va mai cumpara cativa stupi.
Probleme vor fi doar la o anumita categorie de stupari, oricum stupii care vor trece iarna vor fi stupi.

serban

Dar de albinele mele culese din zăpadă la -15 grade ce spuneți ? În primăvară îmi fac regine din stupul respectiv? Le-am scăpat și sunt foarte bine deocamdată într-o anexă. Sunt liniștite,au matcă. :)

NYK74

Azi noapte sa dus termometrul si la mine la -18,5 ,prognozaseră pentru noaptea de dinainte,temperatură scăzută,dar a fost azi noapte.
Astazi sa domolit pentru că este cerul acoperit.
Se face selectie,mai ales de stupari :hi:

Jimmy2011

Selectie....selectie....selectie...  :D :D :D E bine asa!  :) :) :) :yes:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Eugen B

La tine la severin tot cald a fost, doar valul asta a fost putin frig. DAca erai oriunde numa in oltenia nu vedeai frig.