VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

vremea este mai calda decat e normal, cum ar trebui sa procedam?
hraniri cu turte energetice sau proteice? siropuri?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Vremea calda favorizeaza cresterea masiva de puiet si duce la cresterea consumului. Trebuie avut grija la rezervele de miere din stupi.

albinasebes

cu alte cuvinte, consumul nu se incadreaza in normalul perioadei, s-a decalat cu o luna cred.
sa nu vina frigul in timpul salcamului ca am incurcat-o rau.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

xvader

daca vine gerul prin martie...atunci sa vezi surprize

albinasebes

merg rame descapacite dupa diafragma? incerc la 2-3 sa vad rezultatul. daca e cald o trag, iar daca e frig va lua umezeala si va curge. loterie curata.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu


Eugen B

La mine in vest nu e asa avansata ponta, la inceputul lunii deabea daca avem 1-2% din stupi cu puiet capacit, si nu f multi aveau larvar, dupa turte vad ca iasa tot mai multe albine la apa, dar sper sa fie vreme ok si in martie, altii zic frig, altii cald, nu mai stiu ce sa cred, doar sa astept

oroles

La mine la stupina am inteles ca zapada e de o palma. Pomii sunt incarcati. Deci vor fi afectari ale productiei anul acesta. Mai ales ca am vazut ca se mai anunta asemenea episoade.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

ploua la mine , zpada a coborit sub 1000m altitudine dar azi leam dat o tura de sirop
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

apivasmob

alaltaieri 28grade, ieri 18 grade iar acum -3grade .
Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

ora 19si 30
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albinasebes

cum va afecta vremea rece familiile de albine? oare simteau zilele reci care urmau si de aceea si-au facut rezerve mari de polen?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

oroles

Eu sunt de parere ca datorita iernii usoare multe plante au inceput sa infloreasca simultan, nemaitinand seama de "regulile" naturii. La mine in zona prunul, ciresul, corcodusul si parul au inflorit simultan.  De aici si abundenta de polen. Sigur ca acea abundenta de polen prinde bine si stuparului si stupului. Nu cred in capacitatea albinelor de a prevedea vremea pe termen foarte lung.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Azi am văzut şi eu primii meri înfloriţi în acest an !

dorindafi

Citat din: MirceaCalin din Aprilie 12, 2016, 04:34:51 PM
Azi am văzut şi eu primii meri înfloriţi în acest an !
fericitule , la mine daca mai tin doua zile sunt imparat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092