VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

dan motu

               Poti sa tot ai incalzire centrala la stupi daca administrezi sirop la albine in plina iarna la ce bun,siropul trbuie sa-l inverteasca albina ,cum il inverteste in plina iarna?ce apare din aceasta cauza?se si vede ce familie puternica era respectiva din filmulet,fiind incalzire in respectiva lada ghemul ar trebui sa fie semiafanat,cate albine vedeti voi acolo? Sa nu ma intelegeti gresit,nu am cu nimeni nimic,dar cu asa ceva nu se face apicultura,familia aceea nu va prinde salcamul



Muntoiu Radu

Citat din: Ignatov Andrei din Februarie 07, 2015, 07:23:03 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 01, 2015, 10:56:20 AM
mie imi pare o iarna perfecta pentru agricultura/vegetatie (pana acum)...

Imi place cum scrii, uneori spui lucruri interesante, dar... inutile pentru multi daca nu spui si zona din care esti!
Ce este asa de greu sa treci macar judetul ???
Sanatate!!!

L-am trecut la profil (Sibiu). Cum fac sa apara si aici ?

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Ignatov Andrei

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 08, 2015, 09:13:36 AM
Citat din: Ignatov Andrei din Februarie 07, 2015, 07:23:03 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 01, 2015, 10:56:20 AM
mie imi pare o iarna perfecta pentru agricultura/vegetatie (pana acum)...

Imi place cum scrii, uneori spui lucruri interesante, dar... inutile pentru multi daca nu spui si zona din care esti!
Ce este asa de greu sa treci macar judetul ???
Sanatate!!!

Multumesc!
Uite vezi, la mine, in Sudul judetului Iasi si Nordul judetului Vaslui, este deficit de apa in sol.
Rezerva de apa (pana la un metru) nu depaseste 280 litri, cand minima datatoare de sperante este de 450-500litri!!!

L-am trecut la profil (Sibiu). Cum fac sa apara si aici ?

Eugen B

Azi a nins cam toata ziua, dar pe seara a inceput si vantul. pamantul e plin de apa. Astept vreme buna sa se mai poata semana in zona

Muntoiu Radu

Citat din: Ignatov Andrei din Februarie 08, 2015, 03:12:36 PM
Uite vezi, la mine, in Sudul judetului Iasi si Nordul judetului Vaslui, este deficit de apa in sol.
Rezerva de apa (pana la un metru) nu depaseste 280 litri, cand minima datatoare de sperante este de 450-500litri!!!

Din astea nu stiu. Pot doar sa ma raportez la anii trecuti. Si pana acum arata destul de bine. Sa vedem primavara ce aduce....

mmacreanu

oare cand se face cald? nu prea se anunta zile bune :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

Din cate arata astia de la meteo, anm, si toate site-urile, vreo 7-8 zile o sa fie senin, soare si temperaturi intre 5-6-10-11 grade.
Apa are pamantul la greu, mai ales ca tot ninge si se topeste, ploi, etc

mmacreanu

senin ... dar frig noaptea, azi nu au fost mai mult de 2 grade
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Ignatov Andrei

Citat din: Eugen B din Februarie 10, 2015, 08:00:10 PM
Din cate arata astia de la meteo, anm, si toate site-urile, vreo 7-8 zile o sa fie senin, soare si temperaturi intre 5-6-10-11 grade.
Apa are pamantul la greu, mai ales ca tot ninge si se topeste, ploi, etc

Apa provenita din precipitatii nu este importanta ca si rezerva, daca nu are legaturi "consistente" cu cea din subteran!
Apele din subteran urca continuu spre suprafata. Daca pamantul (solul) este descoperit, apa ajunsa la suparafata se pierde.
Mai mari rezerve de apa, in sol, avem cand pamantul este acoperit uniform cu un strat de zapada timp de 2-3 luni (chiar daca stratul este de 10-15cm si nu mai ninge) decat daca ninge sau ploua iar pamantul sta descoperit.

Eugen B

Eu nu am nici o vina ca nu este zapada la mine. Dar iti zic ca aici ploaie la greu de la rapita(10 aprilie 2014) . Deci cam de 10 luni am avut ploaie de m-am saturat. Canalele de pe camp si raulete sunt umflate de apa. Pe teren balteste apa. Apa este in teren gramada. Si nivelul apei din pamant a crescut ca se vede in fantana.
Acuma 7-8 ani aveam zapada de la sf. de noiembrie pana la sf. de februarie. De vrei 2-3 ani cel putin iarna nu prea a fost iarna.

Ignatov Andrei

Citat din: Eugen B din Februarie 10, 2015, 10:00:51 PM
Eu nu am nici o vina ca nu este zapada la mine. Dar iti zic ca aici ploaie la greu de la rapita(10 aprilie 2014) . Deci cam de 10 luni am avut ploaie de m-am saturat. Canalele de pe camp si raulete sunt umflate de apa. Pe teren balteste apa. Apa este in teren gramada. Si nivelul apei din pamant a crescut ca se vede in fantana.
Acuma 7-8 ani aveam zapada de la sf. de noiembrie pana la sf. de februarie. De vrei 2-3 ani cel putin iarna nu prea a fost iarna.

Asa da!
La noi n-a mai fost asa ceva de 25 de ani!
Daca spuneam acum 30 de ani ca vor seca izvoarele de pe izlazuri si va disparea papura de pe sesuri, cred ca ma impuscau ori ma bagau la spitalul de nebuni! =))

mape 48-petru manea

Si la mine balteste apa prin santuletele de la aratura

Cubby

Daca vrea cineva apa ii dau eu. Unde calc si ramame urma iese apoi apa. Nici in fantana nu mai are loc si se revarsa in jurul ei, iau apa direct cu cana/galeata din fantana. :qp: In toiul verii era la fel, anul trecut. :yahoo_cry: