VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Aseara la mine a fost -23 de grade. Albinele cred ca rezista. O intrebare: Cam pe la ce temperatura as putea sa deschid stupul pentru a baga turta? +4-5 grade e bine, stup deschis pentru o perioada scurta?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

elvis

eu nu desfac stupii la mai putin de 10 grade dar pp ca daca te misti repede poti sa ii dai turta si la 5 grade se anunta in week-end vreme frumoasa mai asteapta
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

mape 48-petru manea

Poti deschide pentru a pune turta 10-15 sec.si la -23 gr.---la aceasta temperatura in lada in afara ghemului ai cam -15 gr.---la iernarea cu fundul gol ai si mai mica

oroles

Eu dupa Craciun am deschis un stup cand afara erau +7-8 grade. O albina a iesit, a cazut pe zapada si nu s-a mai intors in stup. In cateva secunde a ramas acolo, fara sa se mai poata misca. Nu m-as risca la -23 sa deschid niciun stup. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Pai tocmai asta este spilul ---la - 23 de grade nu va zbura nici o albina ---incearca cu o familie

mape 48-petru manea

In zona mea prognoza zice ca de maine temp.vor fi cu plus pana in primavara (ziua )

Eugen B

vom vedea ce va fi cu vremea. Eu nu ma iau dupa ei decat maxim 2-3 zile. Oricum momentan albinele stau f bine.

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 08, 2015, 09:37:48 AM
In zona mea prognoza zice ca de maine temp.vor fi cu plus pana in primavara (ziua )
Sa dea domnul sa fie asa! Episoadele astea de frig sunt greu de prognozat. Acum o luna nici nu ziceau despre asa ceva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

La noi saptamana viitoare se anunta 8 grade. Am mierea pregatita. Preventiv le arunc cate o punga la toate...nu m-as risca dupa minusurile astea care au tinut atata timp.  :hi:

D006

Citat din: oroles din Ianuarie 08, 2015, 09:19:13 PM
. Acum o luna nici nu ziceau despre asa ceva.
Eu de mic copil am auzit de gerul Bobotezei ... acum vad ca este Breaking news ca avem ger in mijlocul iernii . Daca de Boboteaza aveam + 30 gr. chiar era o problema.

Eugen B

De ieri au inceput ploiele si zapada toata s-a topit. Se pare ca vremea se va incalzi iar pentru 1 saptamana, dupa nu stiu ce va fi.
Aseara am vazut pe Romania TV prognoza pentru primele 6 luni ale anului. Nu stiu daca sa ii cred sau nu, dar vom trai si vom vedea ce va fi.
Ei spun ca fabruarie va avea media de temperaturi multianuale, martie mai rece cu 1 grad, aprilie mai cald cu 1-2 grade, mai mai cald cu 1 grad si iunie va avea media de temepratura.
Momentan iarna 2014-2015 nu a fost cine stie ce iarna, doar 2-3 saptamani a fost mai rece, in rest a fost mai cald decat de obicei.

cipik

O prognoza cat de cat reala este cea pe 3 zile, maxim 1 saptamna. Doar Dumnezeu stie cum va fi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Adrian.B.

De multe ori si dupa doua zile rectifica ce au zis. Deocamdata e bine, au facut zbor si in decembrie si in ianuarie.

mirel-radu

Azi au fost 12 gr, nebunie mare la stupii, am profitat de vreme si am deschis 3 dintre iei  ,asta dupa ce am auzit de la un alt stupar  ca are puiet.Am gasit la doi dintre iei puiet gata sa iasa si oua ,nu e prea devreme ?
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

bucovineanu

Intradevar e devreme pentu puiet. Puietul se datoreaza vremii prea calde de pana la anul nou. Nu prea arata bine sezonul 2015. Sa vedem ce ne va aduce vremea in lunile urmatoare.