Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Mana de la stejar,o miere neagra si aromata.

clucian

Anul asta am contribuit la plantarea a 3 hectare de Paulownia. în judetul Dambovita, la anul mai punem înca 4 speram poate și mai multe și în alte zone.

Cand au fost plantati deja am fost întrebati daca îi pastram loc liber la pastoral de Paulownia.  :D :D :bzz: :bzz:

Ionel_Cluj

Am vreo 40 puieti de paulownia pe care i-am crescut eu  din seminte .Au cam 30_40 cm.Cand ma sfatuiti sa-i plantez?.Daca as vrea sa-i las pana la primavara trebuie sa respect ceva conditii speciale?Anul trecut am plantat cativa puieti in august si nu au mai iesit .I-am vazut dupa inghetul din septembrie 'erau negri,cred ca au inghetat.]

happy

Citat din: Ionel_Cluj din Octombrie 06, 2015, 06:30:10 PM
Am vreo 40 puieti de paulownia pe care i-am crescut eu  din seminte .Au cam 30_40 cm.Cand ma sfatuiti sa-i plantez?.Daca as vrea sa-i las pana la primavara trebuie sa respect ceva conditii speciale?Anul trecut am plantat cativa puieti in august si nu au mai iesit .I-am vazut dupa inghetul din septembrie 'erau negri,cred ca au inghetat.]
Este tarziu de plantat acum,daca sunt tomentosa rezista peste iarna lasati afara in ghivece.Asta la mine in Baragan,la Cluj cred ca este ceva mai frig asa ca ii bagi undeva la racoare si la primavara ii plantezi.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!


Eugen B

Si eu am pus ceva pawlonia , la inceput au mers excelent, dupa nu prea a mai avansat.
Oricum cu 1ha de pawlonia nu stiu ce miere va face

stefan1

Citat din: Eugen B din Noiembrie 12, 2015, 07:51:51 AM
...
Oricum cu 1ha de pawlonia nu stiu ce miere va face

Fermierul ala e visator. Moldova nu-i Australia. Flori nu vor fi in toti anii, ca plantatia se taie destul de des si apoi vreo doi ani macar nu face flori. In plus ingheturile de la noi de multe ori vor distruge mugurii de flori. Apoi, la un ha de paulownia zice ca duce 40 de stupi! Nu le va ajunge nestarul 'nici pe o masea' d'apoi sa faci miere monoflora  :uimit:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Visator sau nu, multi il vor crede si de aia multi stiu ca stuparii sunt bogati.
Cand o sa aiba macar 15-30 ha de pawlonia doar pt 40 dd stupi poate va gusta si el mierea :))

oroles

Am semintele puse in apa de o saptamana. La unele par ca au dat mici radacini. Totusi, sigur se tin in apa pana le da frunza?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

thomas

Daca au germinat pot fi puse pe pamant si acoperite cu un strat foarte subtire. 1mm-2.

sorinma

Ai bagat ceva in apa?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

vranceanul

Eu am semanat direct pe pamant si au incoltit mult mai repede decat cele puse in apa.  Au 2,5 saptamani si au 4 frunzulite ( pe pamant) cele incoltite in apa au ramas la 2 minifrunzulite. As pune poza sa vedeti diferenta dar nu stiu cum so fac mica.

Mai am ceva seminte de paulownia elongata pt. 3-4 doritori.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

sa faci pamant de flori din comert plus nisip, si bagi radacinuta intr-o gaura facuta cu un varf de creion

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde