Produse noi-Bonfeed

Creat de dumitriu, Ianuarie 11, 2015, 11:17:13 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 25, 2015, 03:44:12 PM
Oroles, vezi ca totalul trece de 100%! De ce? Asta ar trebui sa fie principala intrebare!
Am luat informatia de aici. Scuze!

http://www.stuparul.ro/hrana-albine/apifonda.html

Am aflat totusi ca dextroza se mai numeste si D-Glucoza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#76
Azi am facut de proba 2 turte dupa reteta din filmulet, adaptata de mine. Mi-a iesit exact ce am nevoie. Nu curg peste albine si pot fi date direct fara punga. De aratat nu arata bine deoarece nu am avut decat niste farfurii de unica folosinta. Are consistenta care trebuie si sper sa fie luata bine de albine. Am sa incerc cu zaharul pudra ramas sa iasa mai fin la mijloc.




Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

important este nu daca curg peste albine , important este daca si fac bine la albine...

Eugen B

nu cred ca apifonda este corespondentul la mamaliga. Daca pui o turta la stupii mai slabi pe cateva rame nu cred ca este ceva gresit. Fiecare face cum stie, la cules se va vedea rezultatul. Nu toata lumea da turte ca albinele mor de foame

oroles

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2015, 08:21:01 PM
important este nu daca curg peste albine , important este daca si fac bine la albine...
Englezii aia nu cred ca foloseau genul asta de turta daca nu le facea bine. Am vazut ca in Occident se foloseste si stiu si un stupar roman cu circa 200 care le foloseste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

edward_w92

Stai linistit, la unii apicultori sa dai zahar la albine, e daunator, sa dam glucoza, e iar daunator, daca e nimic iar nu e bine....

Eu perse am ajuns la concluzia ca mai bine nu ma complic cu facutul de turte, le cumpar gata facute, ca dau 3-4 lei pe zaharul pudra, si mai pun mierea, si ma chinui cu framantatul ca prostul, mai bine le cumpar gata facute, puse la kg exact, asa stiu exact cantitatea de hrana administrata si cand trebuie sa intervin iar cu alta hrana.

Dragos, e foarte important si sa nu curga pe albine, asta daca esti stupar si nu cizmar.

D006

Citat din: oroles din Ianuarie 25, 2015, 08:26:54 PM
Englezii aia nu cred ca foloseau genul asta de turta daca nu le facea bine. Am vazut ca in Occident se foloseste si stiu si un stupar roman cu circa 200 care le foloseste.

asta e bancul zilei !!!!  =)) =)) =)) =)) englezii si apicultura   :rotfl: :rotfl: :rotfl: baba si mitraliera  =)) =)) =))


mosunick

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 25, 2015, 08:38:40 PM
Stai linistit, la unii apicultori sa dai zahar la albine, e daunator, sa dam glucoza, e iar daunator, daca e nimic iar nu e bine....

Mai fratilor, s-a uitat vreunul la ce scrie pe etichetele de turte din comert? Sau are careva idee in ce se sparge zaharul cand se inverteste? De unde ati scos-o p'asta ca glucoza nu e buna la albine? Daca e asa, atunci sa aruncam mierea, ca doar contine glucoza nu? Sa nu o dam la albine!!!
Nu mai povestim aici ca se mai dau si turte de zahar praf (neinvertit) care ii mai mare consumator de resurse ca si monozaharidele...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

D006

Glucoza nu este buna in concentratii mari ! e o nuanta pe care cunoscatorii o sesizeaza !
  Poti sa dai si zahar neinvertit dar in combinatie cu alte alea care fac o hrana completa pentru albina.

edward_w92

Citat din: mosunick din Ianuarie 25, 2015, 09:21:43 PM
Citat din: edward_w92 din Ianuarie 25, 2015, 08:38:40 PM
Stai linistit, la unii apicultori sa dai zahar la albine, e daunator, sa dam glucoza, e iar daunator, daca e nimic iar nu e bine....

Mai fratilor, s-a uitat vreunul la ce scrie pe etichetele de turte din comert? Sau are careva idee in ce se sparge zaharul cand se inverteste? De unde ati scos-o p'asta ca glucoza nu e buna la albine? Daca e asa, atunci sa aruncam mierea, ca doar contine glucoza nu? Sa nu o dam la albine!!!
Nu mai povestim aici ca se mai dau si turte de zahar praf (neinvertit) care ii mai mare consumator de resurse ca si monozaharidele...

Alooo, n-am zis eu ca daca dai doar glucoza la albine ii rau.....amu' n-am sa caut mesajele celui care a spus treaba asta...
Na poftim, cine zice ca glucoza in concentratii mari nu-i buna, ia mai sus..... La el glucoza nu-i buna daca-i numa' glucoza, daca-i zaharoza iar nu-i bine, ca numa zaharoza, samd...

Ce inseamna la el hrana completa peste iarna daca nu hrana pe baza de glucoza, fructoza, zaharoza? Asta e recomandat sa se dea mancare peste iarna MIERE ori INLOCUITORI. Sa ne lamureasca dragos, ce-i mai trebuie glucozei sau zaharului, ca sa fie hrana completa pt albine pe iarna? Niste visinata o fi buna ? :>

mosunick

Pricipit, Eduard, nu cu tine aveam treaba, e clar ca Buna Ziua ca gandim la fel...
Am citit ce ai scris tu si mi-am adus aminte ca in urma cu cateva zile am mai recitit chestia cu glucoza si n-am apucat sa raspund. Pace tie!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

edward_w92

Vezi tu, aci sunt oameni care cred ca le stiu pe toate, vezi remarca  din pagina anterioara la adresa englezilor. Astfel de oameni se cred mai miezu' din dodoasca decat insusi miezu' din dodoasca.
Poate n-am ajuns la nivelul ala in care sa le inteleg pe toate, dar cand  un nene se bate cap in cap singur, ori ii bai, ori ii bai, da' ceva se intampla si mie-mi pare ca-i asa, cu ? cand ti se spune ceva.
Ideea mea din mesajul postat imediat dupa oroles e urmatoarea:

In momentul in care vrei sa faci ceva, incearca singur pe propria piele, de ce, asa nici nu poti da vina pe nimeni ca te-o invatat rau sau bine, dar nici nu faci prostiile altora, sau ideile "bune" sugerate de altii patiti. Eu perse am ajuns la concluzia ca nu saracesc daca iau turte gata facute pe care scrie: zaharoza, glucoza, fructoza....oricare ar fi procentul fiecareia. Apifonda ca are parca >70% zaharoza sau cat aree, aia nu e data la stupi de atata vreme? Face rau de tot. Stiu altii care fac sirop de zahar, zahar+apa, fara invertire, fara nimic, fara ceaiuri....si nu mai mor albinele.

Dragos, nu ne dai si noua reteta ta aia cea mai buna de turte, ca tot vad ca le stii pe toate si altii pe langa tine-s....hai ca nu zic!

Mama, si stiti ce nu mai suport, "apicultorii" aia cu ani in spate de apicultura, care nu accepta ca poa' sa vina un pustiulica asa ca mine care n-are nici un sfert din anii lui de apicultura, si-i arata defapt cum se face treaba si mai ales bine:)).

P.S. Eu astept sa ne puna domnul Dumitriu poze cu turtele de Bonfeed si ce va contine turtele Bonfeed proteic ( pe parte proteica).

NiKoN

In trecut, cineva vorbea in termeni laudativi de apifonda,mai tarziu de dulco. Eu am folosit ambele retete si nu pot sa dau vina pe niciuna!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

bio

...cam toate turtele sunt bune.
Numai ca unele sunt mai atractive pentru albine fata de altele-- sau poate asa ni se pare noua..:).. ...dar fiecare apicultor va da ce crede el si in functie de cit vrea sa cheltuie ....si va da cind crede el ca este mai bine pt familia de albine..
..daca albinele ar vorbii ne-ar spune ele cum sta treaba exact cu aceste turte si gata am rezolvat problema.

Ca suntem la o tema cu privire la un produs marca Agrana ... vis-a-vis de aceasta firma si produsele lor eu am o parere  buna deoarece au si ceva  experienta in domeniu.
Parca in prezentarea Apifondei am vazut ca ar fi produs care este folosit de citeva zeci de ani .

De BONFEED,... dupa ce vom folosii cit mai multi apicultori ne vom forma o opinie generala privind acest produs-- dar daunator pentru albine , sigur nu este.

edward_w92

Eu am 4 turte testate, si nu pot zice ca am avut probleme din privinta vreuneia cu albinele si avem asa: Dulcofruct, turta aia cea mai simpla, apifonda, fondant Albina si Beefonda, tot aia simpla, adica fara timol, acum vad ca sunt o sumedenie de feluri desi anul trecut erau 2 la moda, beefonda fara timol si beefonda cu timol. Dintre toate, la cum administrez eu turtele: fondantul Albina de pe sita, se mai usca daca nu era mancata cam in 2-3 saptamani, apifonda unele loturi fiind mai moale, mi se parea ca ar curgea prea usor prin sita( daca se chinuia albina, trecea prin sita, deci era bine pe sitele cu ochi mai mic, beefonda n-am avut niciun fel de problema, o consumau ca pe pita calda, prin sita, nu conta, deasa, rara, statea fix pe sita corect, nu curgea prin ea dar nici nu ramanea teapana, deci cobora pe sita pe masura ce era consumata. Turta de dulcofruct cumparata anul asta ca era singura care am gasit-o si simpla, doar zahar, glucoza si fructoza, asta mi se pare nitel mai dura decat beefonda, si parca nu ar fi la fel de bine luata de albine prin sita dar am observat de la caz la caz, unde stupul cere mancare, altfel o ia, e alta temperatura, se inmoaie altfel.....dar cum ziceam, nu pot spune, turta X mi-a facut probleme fiindca n-am de ce sa spun asta eu care am testat turtele enumerate mai sus. Oricum, acus vine februarie, si o sa vad pe ce merg de la 15 februarie incolo, ori pe apifonda ori pe Bonfeed proteic, insa avand in vedere ca am polen congelat, cred ca o sa apelez la Apifonda prin intermediul domnului Dumitriu, fiindca o sa trebuiasca portionata si amestecata cu polen in functie de stupi si e mai accesibil asa decat sa iau turte gata facute la kg pe care sa le deambalez, si tot felul.  Doar doar sa dea caldura si prin moldova asta, ca-i cam frig comparativ cu alte zone, desi sincer, asa a fost vremea tot timpul cu apicultorii din moldova. :D