PASTORAL CU VETRE FIXE,ce ziceti?

Creat de milu56, Ianuarie 31, 2010, 02:48:23 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Haideti cu idei,cum am putea avea vetre cu stupine fixe si sa TRANSPORTAM doar material biologic de la o stupina la alta atunci cind este nevoie.

ioanardelean55

Se practica deja, si cred ca e de viitor mai ales la noi .in ardeal .

milu56

este suficient 5 rame cu albina si puiet pentru a intari un stup inainte de cules:

ioanardelean55

Am lazi pe 11 R. in lada inainte de cules am 8 R. unde mai bag 5 R.?
Intarirea Fam. de albine  si pregatirea lor in vederea culesului se face treptet , prin ridicarea ramelor cu puiet capacit din nuclei. ,,CITE"???? depinde .

milu56

Nu are inportanta pe cate rame sunt cutiile unde tinem stupii,se da material biologic atat cat este necesar fiecarui stup,cutiile pe 5 rame le recomand pentru transport,dintr-o cutie se poat pune rame la mai multi stupi.(PAREREA MEA),dar haideti cu idei care ar fi bine venite,mie mi se pare o inlesnire a munci.(daca avem conditii de o temperatura constanta putem transporta rame cu puiet fara albina)sau chiar numai albina,daca cineva vrea sa dea niste indicatii in nacest sens este de apreciat.

ioanardelean55

Din contra e mai complicat asa , dece ? un inceparor  (si nu numai ) daca baga Ex. 4 rame cu puiet si albina o data  peste un stup  poate avea surprize mari , pe cind daca introduce treptat si numai puiet capacit e mai simplu si mult mai bine , si eu zic ca nu e bine sa postam dar de dragul postarilor ,lucrurili mai simple sint totdeauna mai bune .

milu56

Citat din: ioanardelean55Se practica deja, si cred ca e de viitor mai ales la noi .in ardeal .
Dl.Ardelean,dati niste detalii si explicatii,cum se practica,cum se procedeaza,cum este mai bine de facut,multi ar dori sa auda sfaturile dumneavoastra.

ioanardelean55

Eu am doua stupini la o distanta de 3 Km una de cealalta despartite de un deal mare acoperit cu padure de pin anul acesta intentionez sa mai fac una de fapt e facuta dar nu e populata  ceva mai departe 20 Km. mai stiu multi stupari care deja au 45 asemenea stupini . ale mele sint cam mari pe una incap 80 de stupi pe cealalta 60  cind am lucrat cu a trea am avut 30 si a fost perfect . terminam treaba repede si mai aveam timp si de o masa buna in aer liber , Despre modul de lucru e mult de spus mai las si pe alti chiar si pe D-voastra si eu voi mai veni binenteles cu alte postari.

milu56

Mi-ar face placere sa vina cineva cu postari pe aceasta tema in asa fel sa vedem cum s-ar putea face stupini pe teritoriul tari in locurile cele mai melifere,chiar la distante mari una fata de alta.