SRIMULENT ADJUVANT PENTRU COMBATEREA VAROZEI FOLOSIT IN ALIMENTATIA ADULCOFRUCT

Creat de fitoconsult, Aprilie 20, 2013, 07:22:46 PM

« precedentul - următorul »

fitoconsult

SRIMULENT ADJUVANT PENTRU COMBATEREA  VAROZEI FOLOSIT IN ALIMENTATIA ADULCOFRUCT

Se recomanda in alimentatia albinelor pentru stimularea dezvoltarii si completarea rezervelor de hrana.

Produsul se prezinta sub forma lichida, incolor si se va folosi numai in perioadele lipsite de cules.

DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa. — at Magazinul Agricultorului.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=235349633272335&set=a.195664510574181.44833.195644853909480&type=1&theater

pharaonu75

S-a cam lamurit lumea de foarte mult timp cum sta treaba cu "hrana adjuvant in combaterea varroa".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fitoconsult

Eu personalfolosesc de 3 ani acest sirop administrat in pungi de 1 kg este cu rezultate mult mai bune fata de siropul de zahar

PACO

e de la aceeasi firma ca dulcofructul ? sau va folositi doar de numele dulcofructului.

fitoconsult

eu folosesc DULCOFRUCT nu alceva daca doriti puteti veni la  valcea  sa va si demonstrez

pharaonu75

E bun pentru stimulare, insa este genocid pentru completare/iernare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fitoconsult

In conditiile de anul trecut lipsa miere eu am iernat doar pe dulcofruct dar inpreuna cu protofil si un cocktail pe care il folosesc inainte de iernat si tin sa precizez nu am avut nici un deces in stupunia  :hippo:

pharaonu75

Stiu ca au fost cazuri cand a cristalizat in rama. Stiu apicultori care au folosit Dulcofruct pentru completarea rezervelor de iernare si au avut mari pierderi.

Eu am folosit o singura data (un singur lot, mai multe administrari) si nu am fost multumit (a fost mult sub zaharul invertit de mine), fapt pentru care am luat hotararea sa nu mai folosesc niciodata dulcofruct.

L-am administrat impreuna cu protofil si ceai de menta, sunatoare, coada soricelului, galbenele, urzica si putin pelin.

Nu stiu la ce fel de cocktail faceti referire, insa pare a fi eficient. Ne spuneti si noua reteta?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

am renuntat la siropurile astea pt ca nu am fost multumit de rezultate. folosesc zaharul, e mai ieftin (chiar si acum la kaufland este cu 4, 15 lei/kg.) si cu rezultate cunoscute.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

..
..Romania !!..tara hotiilor legiferate cu PNA in loc sa se dea subventia pe familia de albine.

Banii dati prin PNA pentru hrana ajung in buzunarele comerciantilor de siropuri "autorizate".


Vrei "Dulcofruct"..??.ai 2 variante:

1..il iei de la importator cu un pret de ~ 0,68 Euro/Kg si nu iei nik de la PNA

2..il iei de la un comerciant care la autorizat" pt hrana albinelor dai peste 1 Euro/Kg si daca ai noroc iei inapoi 1,4 Ron/Kg de la PNA.

.... care ar fi varianta mai buna pentru apicultori..?




D006

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 20, 2013, 08:52:10 PM
Stiu ca au fost cazuri cand a cristalizat in rama. Stiu apicultori care au folosit Dulcofruct pentru completarea rezervelor de iernare si au avut mari pierderi.



  Vezi ca aici aduci niste acuze extrem de grave la modul general Spune exact cine sunt apicultorii , de unde sunt , ce mortalitati au avut , ce buletine de analize detin , etc
  Si eu si Valter am iernat pe dulcofruct , la noi de ce nu au murit coloniile ?

iosca

Citat din: fitoconsult din Aprilie 20, 2013, 07:22:46 PM
SRIMULENT ADJUVANT PENTRU COMBATEREA  VAROZEI FOLOSIT IN ALIMENTATIA ADULCOFRUCT

Se recomanda in alimentatia albinelor pentru stimularea dezvoltarii si completarea rezervelor de hrana.

Produsul se prezinta sub forma lichida, incolor si se va folosi numai in perioadele lipsite de cules.

DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa. — at Magazinul Agricultorului.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=235349633272335&set=a.195664510574181.44833.195644853909480&type=1&theater

Care din componente il face adjuvant "ADJUVANT PENTRU COMBATEREA  VAROZEI" ?
Apreciam mult mai tare produsul fara gogorita asta din prezentarea lui, care apare si pe eticheta. Poate-i bun, nu va contrazic dar scoateti tampenia aia cu varoza din prezentarea lui si veti deveni in ochii mei, vanzatori seriosi  al unui produs bunicel in bransa lui si mai atractiv pt multi dintre apicultorii cu ceva experienta !
(Este numai parerea mea si atat) :hi:
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

iosca

Citat din: fitoconsult din Aprilie 20, 2013, 07:22:46 PM


DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, ...........

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=235349633272335&set=a.195664510574181.44833.195644853909480&type=1&theater
Nu-i prima data cand intreb si nu primesc raspuns:
Cum adica max 50 % fructoza ?
Minim cat ?
Si de ce fluctuanta ?
Cumparatorul de unde stie cata fructoza are in pet-ul cumparat, daca este fluctuanta ?
Nu vindeti un produs rau in comparatie cu celelalte hidrolizate. Eu am fost multumit de el. De ce-i tot stalciti prezentarea, ba cu aiureli despre combaterea nu stiu cui, ba cu procentul de fructoza ?
Eu zic ca mai mult rau faceti decat bine.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

D006

produsul contine 45% fructoza . dar cum orice amestec nu poate fi facut la zecimale la acest volum producatorul si-a luat o masura de precautie . Pe intelesul vostru : daca pe eticheta scria FIX 45% fructoza iar la analize rezultatul era de 46% sau 44% imediat ar fi luat amenda de la Protectia Consumatorului . Clar ?

  Fluctuant deoarece nu exista reactie de hidroloza 100% , pe fiecare lot exista o marja de eroare .


  As fi curios sa aflu cati stupi si ce productie de miere au cei care pun intrebarile despre acest produs !

iosca

Da Dragos, acum vad ca fluctueaza intr-o mica masura, dar n-ar fi mai corect scris 45 % fructoza si specificata marja de eroare, decat sa zicem max 50 %, iar noi cumparatorii sa ne intrebam, :roll: daca nu cumva minimul coboara pana pe la 20-30-40 sau cine stie ce ne mai trece prin cap ?
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281