stimulare

Creat de creiveancristi, August 16, 2011, 09:10:19 PM

« precedentul - următorul »

happy

Mi se pare tare mult sirop!!!Eu le dau cate 200ml la doua zile si halesc tot!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

creiveancristi

Este vorba de hranire de completare nu de stimulare.Altii le dau si 7-8 litri odata.

bucovineanu

E bine sa se dea atat sirop cat pot sa ia peste noapte sa nu ramana sirop in hranitor in timpul zilei. Fiind foarte cald, daca ramane sirop in hranitor e posibil sa se declanseze furtisagul.

creiveancristi

Chiar de asta imi era frica,dar nu am stiut cat pot lua odata.
Astazi am scapat de furtisag,este deja tarziu,pana dimineata cred ca-l i-au tot si pot sta linistit.
Am fost cu ochii pe ele toata ziua,agitatia mare a fost la cei doi stupi,ceilalti au fost ok.

Kov iulian

nu cred sa fie o problema daca nu termina de carat in cuib siropul , si eu am mai patit la unele roiuri slabe sa nu imi care in cuib siropul si nu sa intimplat nimic extraordinar . Pot aparea probleme daca iti picura sirop pe linga stupi , sau daca ai descapacit o rama , sau daca le dai sirop ziua sau inainte sa apuna soarele .

reformistul

Daca se pune sirop la toti stupii (chiar daca la unii mai mult si la altii mai putin) se limiteaza foarte mult riscul de furtisag. Asa procedez eu. Astfel am protejat stupina de probleme.

bucovineanu

Intradevar, cand se incepe hranirea de completare trebuie pus sirop la toape familiile, fapt ce scade pericolul de furtisag. Probleme apar cand doi vecini au stupine. Daca unul face hranire si celalalt nu, aproape sigur se va declansa furtisag. Mai ales daca din greseala se toarna sirop pe jos sau pe stupi.

Ozzy

Am stramtorat cuibul de la 10 la 8 rame , am pus diafragma si dupa diafragma am lasat cate o rama cu miere descapacita
Mai e nevoie de stimulare cu sirop pana cand vor termina de curatat aceasta rama ?

pharaonu75

Nu!
Insasi rama descapacita pusa dupa diafragma reprezinta o stimulare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristifader

Buna,

pentru hranirile de completare, ce inseamna un stup pregatit? pe cate rame sa aibe miere (pe toate cele 6-8 pe cat ierneaza?)
Cam cu cate kg de miere(sau sirop) le puneti la iernat?

Mersi,

sfantul spiridon

am inceput de ieri stimularea cresterii puietului
reteta= 2kg de lapte praf EUROLAKT(parca)- am vazut ca desi contine sub 30 % grasime, are in compozitie cobalt
0,5 kg drojdie de bere
0,5 kg faina de soia
stimularea se face "afara"
avantaje:
tesutul gras al albinei ramane intact
cresterea cantitatii de puiet
schimbarea albinei de iernare mai devreme cu trei saptamani
zbor de curatire intens
masuri:
turta in toti stupii
impachetare suplimentara
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

die furrer

Foarte interesant cred ca voi face si eu reteta asta. Administre "afara" asta presupune vreme buna sa poata zbura, chiar aveti asa buna vreme acolo?

Am inceput si eu cu stimularea miere cristalizata in pungi, turta e pregatita si ea pt luna viitoare. :bzz:

happy

Dupa ce trece vajul asta care se anunta poate o sa prepar si eu reteta.Laptele praf cu drojdia si faina de soia se amesteca cu miere sau apifonda?Anul trecut am facut niste turte de nu s-au atins albinele de ele,poate reteta asta este mai buna! :hi:
Deocamdata ploua de rupe iar albinutele stau in ghem linistite!!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sfantul spiridon

hranirea se face afara deci nu am nevoie de retete proteice in interior
emulatia care cuprinde albinele este una deosebita si dorinta de a iesi la zbor e pe masura
uitasem sa spun ca drojdia de bere este din cea furajera special conceputa pentru albine
in anii trecuti nu am avut drojdie, anul acesta este pentru prima data
reteta cu lapte praf ,cantitatile acesteia, am recomandat-o intr-o stupina de 700 de stupi.
rezultatele au fost foarte bune
nu am dovezi care sa sutina cele spuse (ma refer la prelungirea duratei de viata si la schimbul mai rapid al albinei) dar sunt convins din experienta mea ca asa este
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bio

Citat din: sfantul spiridon din Ianuarie 23, 2013, 01:03:37 PM
am inceput de ieri stimularea cresterii puietului
reteta= 2kg de lapte praf EUROLAKT(parca)- am vazut ca desi contine sub 30 % grasime, are in compozitie cobalt
0,5 kg drojdie de bere
0,5 kg faina de soia
stimularea se face "afara"
avantaje:
tesutul gras al albinei ramane intact
cresterea cantitatii de puiet
schimbarea albinei de iernare mai devreme cu trei saptamani
zbor de curatire intens
masuri:
turta in toti stupii
impachetare suplimentara

..cred ca mai am avea destula iarna inainte...

Cred ca este prematura administrarea de hrana proteica de la 20 ianuarie...chiar daca momentan  avem vreme destul de calduta pentru data calendaristica in care ne aflam acum..

..poate este bine, ...