Dan Paşca

Creat de Dan Pașca, Ianuarie 16, 2016, 02:25:03 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Daca mergi acolo sa ii intrebi ce au realizat practic si miere marfa per stup si cum a iernat.
La teorie toata lumea e buna, dar adevarul e ceea ce ai

stefan1

  Buckfastul e moartea apiculturii romanesti si e uimitor cum multi nu pricep sau se fac ca nu pricep asta. E tipic romanesc:"mie sa-mi mearga bine, indiferent cat rau fac la altii". Noi putem/puteam(!) invata din experienta Occidentului care a vazut ca unde a ajuns Buckfastul s-au distrus rasele locale fara putinta de revenire.
  Sunt perfect de acord ca Buckfastul permite (cu matci selectionate) productii mai mari decat rasa locala. Dar trebuie mereu sa cumperi regine de calitate, altfel performantele urmasilor sunt foarte slabe. Poate mai recititi ce am scris despre parintele Adam, creatorul Buckfastului. Spre batranete s-a retras in Germania. Doar dupa 3-4 ani cand a revenit la ferma manastirii unde el a creeat acest hibrid, productia realizata in acel an era de 7kg/familie, o dovada clara de degenerare rapida si un argument ca trebuie permanent reimprospatata genetica acestui hibrid, daca vrem performanta.
  Grav este ca toti stuparii din zona unde se aduce Buckfast se trezesc ca nu mai au rasa lor si ca performantele scad. Si mai rau este ca nu mai ai de unde iti repopula stupina cu rasa locala, ca toata zona a fost poluata. Si daca o repopulezi, iar se va degrada datorita stupinelor din jur. Solutia este sa cumperi Buckfast pe bani tot mai multi sau sa te multumesti cu o rasa mediocra, predispusa la boli si cu productii slabe care a rezultat in zona, daca iti creezi singur matcile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Daca ai 100 de stupi, ai nevoie de 50% sa le schimbi anual.
Cine poate sa produca asa o cantitate in Romania?
Stefann noi avem  ceva ani si ne gandim doar la ce lasam in urma.

Singura solutie ar fi sa ne lasam pagubasi, si sa-i lasam pe cei cu bani.
Oricum omenirea se va distruge, pacat ca se incepe cu albinele.

Eugen B

Noi trebuie sa ne facem matcile

Dan Pașca

Eu personal nu am decat Carpatine(:)  cel putin teoretic)  in stupina mea si cateva galbene cumparate cu 3 ani in urma din zona banatului care nu stiu exact ce sunt dar merg foarte bine,seamana foarte tare la aspect cu italienele.Nu stiu in ce zona mai gasim rasa locala,peste tot au invadat cu tot fel si fel de matci cumparate de pe internet.

tinumaftei

Sura de stepă (rasă primitivă de bovine) aproape a dispărut, dar galantarele sunt pline cu lapte. Fata de lapte mierea este miere si recoltată de albine locale și recoltată de alogene.

stefan1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 08, 2016, 01:34:33 PM
Sura de stepă (rasă primitivă de bovine) aproape a dispărut, dar galantarele sunt pline cu lapte. Fata de lapte mierea este miere si recoltată de albine locale și recoltată de alogene.


  Doar stii clar ca nu e asa! Sura de stepa o putem mentine in rasa pura oricat de multe alte rase aducem in zona. La albine asta nu mai este posibil. Prin trantori genele straine se raspandesc repede in zona fie ca vrem sau nu vrem noi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)