Pret estimativ la miere 2009 ?

Creat de CRISTI M, Aprilie 23, 2009, 07:43:42 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

Mai este putin timp si trebuie sa VINDEM  mierea din productia 2009 .
              Intrebarea mea este urmatoarea :
-Cu ce pret dam mierea de pomi fructiferi si rapita  la procesatori ?
- Sau care va fi pretul impus de procesatori ?
As dori sa aflu si eu acest PRET .

D006

Daca romanasii ar fi isteti ar stoca mierea pana la toamna si atunci cu fundul pe butoaie ar negocia de la egal la egal cu procesatorii .
  Sau poate se va respecta statutul ACA si conducerea centrala ACA VA NEGOCIA IN INTERESUL PRODUCATORILOR PRETUL MIERII.

valter

Te dau in judecata, mi-ai furat judecata; glumesc stimabile, dar ce mare dreptate sede-n judecata.
Se gasesc fraieri sa vanda si sub pret, ca de fiecare data.
In baza ACA as dormi oricum linistit.
Te salut.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Eu am o lista mare de asteptare.Am terminat mierea si clientii ma preseaza.
Asa ca anul asta procesatorii sunt la ultima fila .
Trebuie sa onorez clientii fideli care mi-au trimis pe cap o multime de alti clienti.
Sa fie miere in rest nu ma plang de clienti.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Da, e o problema tare spinoasa ca doar e painea apicultorului profesionist.
La mine nu se aplica deoarece produc prea putin pt cererea pe care o am la munca si printre prieteni.
Dar, cunosc doi asociati care au in jur de 400 de stupi si m-au uimit cu munca lor comerciala.
Isi au eticheta lor si imbuteliaza la borcane mierea pe sortimente si au desfacere in 7 magazine locale si 3 zile pe saptamana se ocupa unul din ei numai cu comertul.
Din ceara fac ei lumanari 100% din ceara de albine si le vand extrem de bine.
Din capaceala fac cosmetice si asta ma uimit chiar.
Si amandoi sunt peste 60 si pensionati.
Nu cunosc niciun apicultor din clubul nostru care sa vanda la procesator.

D006

ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi pt planul de afaceri ca vreu sa accesez masura 112.....am 175 de familii....

D006

m-am inscris la registrul fermelor,mi-am facut contul bancar PFA,sunt deja PFA...AM NEVOIE DE CINEVA SA MA AJUTE DACA SE POATE CU PLANUL DE AFACERI CA CINE MA PUTEA AJUTA VREA 10% .. :sad:  :sad:  ....VA MUTUMESC

filip

Eu ce mi-am facut in apicultura am realizat prin forte proprii si cu bani reinvestiti.Am participat la o sumedenie de intruniri,mi-am cladit vise si sperante.Cand am vazut mecanismele m-am lasat pagubas.
Eu nu am incredere in cei care gestioneaza fondurile in ROMANIA.Si altii sunt de acceias parere cu mine.Sfatul meu e sa te mai gandesti.
A se vedea urmatoarea parere a GERMANIEI:
http://www.realitatea.net/comisia-pentr ... 13337.html
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

catel

Citat din: filipEu am o lista mare de asteptare.Am terminat mierea si clientii ma preseaza.
Asa ca anul asta procesatorii sunt la ultima fila .
Trebuie sa onorez clientii fideli care mi-au trimis pe cap o multime de alti clienti.
Sa fie miere in rest nu ma plang de clienti.
depinde si ce pret aveti la miere. ma gandesc ca primul lucru este calitatea, ca altfel nu aveati multi clienti.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

filip

Am scos 100kg de miere de 1 mai si am vandut-o toata la 15 lei in galetute de plastic noi.Si nu am multumit pe toata lumea
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

catel

Citat din: samy apicultoru'm-am inscris la registrul fermelor,mi-am facut contul bancar PFA,sunt deja PFA...AM NEVOIE DE CINEVA SA MA AJUTE DACA SE POATE CU PLANUL DE AFACERI CA CINE MA PUTEA AJUTA VREA 10% .. :sad:  :sad:  ....VA MUTUMESC
5% cer majoritatea. putini sunt cei care fac cu 4%. pb. este ca sunt multi pungasi. asociatului meu i-a trecut in proiect ceva gresit cel care i-a facut proiectul si acum trebuie sa-l refaca. am pierdut 3 luni. deci cred ca ii bine sa-i pui conditii si tu, celui care intocmeste proiectul.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

sabin.manolache

Citat din: CRISTI MMai este putin timp si trebuie sa VINDEM  mierea din productia 2009 .
              Intrebarea mea este urmatoarea :
-Cu ce pret dam mierea de pomi fructiferi si rapita  la procesatori ?
- Sau care va fi pretul impus de procesatori ?
As dori sa aflu si eu acest PRET .
ceva noutati cu preturile?
ca vad ca nu prea se agita lumea cu subiectul acesta.
ori e vreun secret profesional, ori le este rusine cu preturile la care au dar marfa!!!
Dragos are dreptate, dar intrebarea este: cati sunt suficienti de "potenti" ca sa-si permita sa astepte toamna?
respecte.

eusebiu

Eu ovand la serviciu la mine si la nevasta cu 15 lei kg. La productia mea nu pot face cereri. La apicola este 10 lei kg salcam + subventie. Trebuie sa iei bidonele de la ei pe buletin[bidoane de lapte din aluminiu].

hunter

La Apicola Arad mierea poliflora este 7 Ron kilogramul.

dedu

Si pana la urma cu cat ati dat kg de miere?
Eu am da-to la Blaj cu 9 lei kg de salcam,pe cea poliflora nu am da-to si am vandu-to cu borcanul,acum vin oameni la mine sa le vand miere si nu mai am de dat:sad:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!