Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bismark

      Ajutoare de nadejde eu ce sa fac ai mei sint in patru vinturi trebuie sa ma descurc singur. Mi-ar place sa fie linga mine fiimea care a facut liceul apicol si acum e in Austria  precum si ceilalti din Italia,Germania si Moscova dar daca asta e politica ce sa-i faci. La Toate stupinele Pe care ti le apreciez este munca ta si a familiei tale ai avea si un cititor de temperatura din ghem.Care este simplu de facut ,este vorba de un termistor fixat in mijlocul ramelor  de la care se scot afara doua fire la doua borne.Un termistor costa in jur de 1-2 roni si un Computherm Thermo Control System  care se gasesc pe piata la un pret de 50-70 euro , de la care se scoate termistorul din stinga sus si se lipesc doua fire cu spioni ca la aparatul de masura se poate ferifica temperatura din ghem in citeva secunde si ne putem da seama imediat in functie si de ascultare ce se petrece inauntru fara a mai deschide stiind ca daca deschidem producem un deficit de caldura.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andrei_calinescu

Salut Dragoshelu',

Ai dreptate cu alegerea vetrei. Imi aduc aminte cand am mutat stupii din Baragan -Armasesti spre deal pe noi vetre de iernare, aveam exact comportamentul asta.
ASpectul continental al climei de la noi se face prezent in camp unde bate viscolul ca la balamuc.
Adapostul pomilor , livezilor de la deal coroborat cu expunerea la soare ajuta enorm.

bucovineanu

#5357
Un asemenea "termometru" ne va spune daca familia respectiva are sau nu puiet si cam atat.

gabush86

O poza si cu vatra mea in lunca Prutului intr-o zona care geme de salcami


bogdan moldovean

frumoasa vatra mai ai gabush lucrezi pe vertical 12 cat1/2?sa ti traiasca si felicitari pentru stupi vad ca ai avut grija de ei sa nu le fie frig bravo inca odata

Fane

#5360
da ceva frumos bravo

gabush86

Citat din: bogdan moldovean din Ianuarie 30, 2012, 02:37:19 PM
frumoasa vatra mai ai gabush lucrezi pe vertical 12 cat1/2?sa ti traiasca si felicitari pentru stupi vad ca ai avut grija de ei sa nu le fie frig bravo inca odata


da, pe 12 rame cu cat 1/2 . ms

apicmd

frumos..intradevar frumos.. asi  vresa va  intreb in citi  ai  ati  ajuns la asa  efectiv :bzz:
Va  salut!
BPR!!!!

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

teo

saptamina aceasta se vinde la lidl un termometru auto cu afisaz electronic si are un fir de 3m care se scoate din masina afara ce indica si temperatura de afara ,respectivul fir ce are la capat o saiba care se poate introduce in stup si se masura tenperatura in citeva secunde pretul unui astftfel de termometru este de 19,99ron











Sabin Manolache

am dat  o caciula de bani (180 ron) pe scula se mai jos, aveam nevoie de ceva "bun" pentru containerul pt. decristalizare a mierii,
ieri am luat si eu 2 buc. de la lidl, unul l-am instalat acasa sa vad temperetura de afara dimineata inainte de plecare, iar unul il duc la container sa-l compar cu celalalt...erori...etc...
  PS: sa ne scuze Dragos ca folosim jurnalul sau pt. alte discutii!!!
"Este mai uşor să se renunţe la unele lucruri pe care le puteţi cumpăra cu bani, decât pentru a câştiga bani pentru a le cumpăra." Lao Tzu

D006

  Daca tot stau mai mult prin casa am inceput sa revad filmele facute de mine , asa am dat peste un film drag mie mai ales ca eram ""afumat "bine atunci cand filmam . Urmariti filmul pana la sfarsit si veti redescoperi spiritul adevaratului Apiardeal :

                                                   

valter

Cat ne-au ''gadilat '' frantzuzii am fost fresh si la locul nostru.
Dupa ce au plecat...hcccc , da-i cu vin, da-i cu bere, hcccc ...si ne-am cherchelit.

PS. In 2014 o sa-i  primim pe ucrainieni...o painca, o votculita.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Sa  traiti  cu  totii  si  sa  continuati  cu  cheful pana  la  adanci  batraneti.Super  , nota  10  pt  toti in  special  lui  Valter  si  cred  ca  Dragos  merita  un  11  pt  ca  era  "afumat"si  chiar  simpatic.Am  o  mica  nelamurire ;va  dadea  soarele  in  ochi  sau ati  incasat  ceva  intepaturi?

valter

Citat din: abeja din Ianuarie 31, 2012, 08:30:38 PM
va  dadea  soarele  in  ochi  sau ati  incasat  ceva  intepaturi?

Am avut doua reprize.
Prima, atunci cand francezul(Michele) verifica agresivitatea familiilor si a rasturnat intentionat o lada...am luat fiecare cate doua, trei ace.
La prezentarea finisorului am furat eu una in ochi si am disimulat elegant...finisorul fusese deschis in ziua respectiva de vreo trei ori.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.