Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

In aceasta perioada nu prea mai exista cules care sa blocheze cuiburile, doar daca se stimuleaza mai mult decat consuma albinele. Trebuie vazut exact ce rezerve au respectivele roiuri si daca trebuie intervenit cu ceva. Un apicultor cu experienta care sa vada care e situatia, ar putea sa spuna mai multe.

barby

vineri intentionez sa merg la stupi sa fac hranirile de completare...cum ma sfatuiti sa fac acest lucru? de ce tre sa tin cont?multumesc

Kiwi Bee

Barby,
daca se necesita inca o rama asta o vei vedea cind deschizi stupul.Daca ai doar 8 rame in stup probabil ca mai ai loc pt mai multe rame.Deci acolo unde nu sint rame vor fi faguri claditi din podisor.Fagurele atirna din podisor si daca asa este atunci si miere este in acel fagure.
Daca nu ai astfel de semne dar tu totusi vrei sa te asiguri ca nu se va bloca cuibul pune o rama noua pe a doua pozitie(ea sa fie a doua de la margine).Albinele o vor folosi pt miere si vor lasa loc in centru pt regina.
Tu trebuie sa sti ce temperaturi sint in zona ta de obicei in august-septembrie.

Bucovineanu spune bine.Cules mare care sa te blocheze nu mai ai.Dar blocarea o poti crea tu cu hranirea pe care o intentionezi so faci.

De aici trag o concluzie si anume: tu vrei sa prelungesti ponta cit mai mult ca sa intri in iarna cu o familie/roi cit mai puternica(stupul nu este plin cu rame, tu le hranesti chiar daca nu este loc prea mult in ramele actuale).

Poti sa mergi si pe varianta asta dar dane o descriere mai ampla.
De altfel poti intra in iarna si pe 8 rame.

Eu unul prefer hranirea cu capaceala deoarece de la sirop de zahar se uzeaza albinele prea mult si nimic nu inlocuieste mierea.Cartile mai noi nu recomanda hraniea cu capaceala deoarece in cazul in care sa extras miere de la o familie bolnava garantat avem spori ai bolii in capaceala si astfel imprastiem boala(aici ne gindim in primul rind la loca americana).

Apropo, daca mergi vineri la stupi sa nu iuti sati incarci bateria la aparatul foto pina atunci ca sa poti face citeva poze sa vedem si noi acei stupi.

barby

eu as pune o rama asa cu ai zis tu dar nu am cladite pt ca anul asta am cumparata roii iar daca bag artificial nu se apuca de construit ca nue cules....deci cum sa procedez?nu mai fac hranirea de completare? faguri nu au cum sa cladeasca fiindca folosesc diafragma...o sa fac si poze la toti stupii...multumesc

bucovineanu

Daca vii cu poze putem spune mai multe.

D006

  La mine "surprize , surprize " , am intrat in verificare urgenta a familiilor de albine .


                                           

Adrian Roman

Am avut un an in care nu am avut rame suficiente, dar voiam sa maresc  cantitatea de albine in nuclee, situatia mea de atunci era asemanatoare cu a ta, si calendaristic-idem. Am strans cuibul cu o rama, iar dupa diafragma am ales(pus) una din ramele marginase care aveau numai miere, in cantitatea cea mai mica si am zgariat bine capaceala. Dupa doua-trei zile fagurele era gol si am spart cuibul cu el.Aportul de miere cu care albinele au cam umplut tot ce au gasit gol, a fost un semnal puternic pentru matca, si cand a primit un fagure gol si numai bun de ouat, a fost foarte harnica si l-a umplut cu oua. Spatiu pentru nectar si doica pentru fagurele ouat, au fost asigurate prin eclozarea albinelor din ceilalti faguri.

Adrian Roman

Mentionez ca postarea de mai sus e pentru BARBY.

D-le Dragos, cred ca albinele din filmulet au doua trompe! De minune ce-au putut aduna ! Fanata, presupun?

nicu68

miere multa albine putine :nod: :hi:

D006

Citat din: nicu68 din August 16, 2011, 05:41:25 PM
miere multa albine putine :nod: :hi:

  Acesta este marele secret in apicultura !

nicu68


bucovineanu

Citat din: dragos2006 din August 16, 2011, 06:38:53 PM
Citat din: nicu68 din August 16, 2011, 05:41:25 PM
miere multa albine putine :nod: :hi:

  Acesta este marele secret in apicultura !
O fi cumva secret de stat? :razz: :razz:

D006

 Domnul Hanganu chiar ii ironizeaza pe cei spun ca au regine "de carne " . Cica sunt bune sa faci eventual o tocanita . Pe un apicultor serios il intereseaza productia de miere si nu alte chestii care i-au ochii la pinguini.

andrei_calinescu

lasa Drogoselu', asta e cea mai simpla treaba: deblocarea cuiburilor. Si apoi nici nu e paguboasa.
Mai bine e sa ai ce debloca.
Spune-mi si mie te rog esti multumit de camion, l-ai bagat la apa?
Cat consuma incarcat, cati stupi pui pe platforma, e condus numai cu B-ul?
Pistonez diverse solutii pentru pastoral, cum nu voi avea distante mari de parcurs, studiez cel mai bun raport calitate-pret.
Matcutele alea din filmul cu roii 2 statusera mai multe zile in custi pana la introducere? Erau cam micute.
Multumesc frumos.

barby

sapt trecuta am facut prmul tratament cu varachet...sambta il fac pe urmatorul...intrebarea este daca am facut tratament cu varachet pot sa pun si benzi de varostop sau nu e indicat? stima