Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

nu este o rusine sa intrebi dincontra este o virtute.Pot sa unific doua familii in perioada asta?Am doua fam.destul de slabe 6 rame cu albina.Una dintre ele este o familie mai vioaie.Cum sa procedez?Ambele famili au matci batrane 3-4 ani.

D006

  iti trebuie o alta cutie , sirop si tuica . In noua cutie introduci ambele familii dupa ce in mijloc pui o rama plina cu sirop . Dupa ce umpli lada cu ramele cu albina de la cele doua familii stropesti cu tuica . oricum matca mai vioaie o omoare pe cea mai bleaga .

PACO

dragose te rog frumos nu poti sa mi dai si mie ucenicii tai sa ma ajute?mersi

Kiwi Bee

Citat din: bogdan moldovean din Aprilie 19, 2011, 08:13:03 PM
nu este o rusine sa intrebi dincontra este o virtute.Pot sa unific doua familii in perioada asta?Am doua fam.destul de slabe 6 rame cu albina.Una dintre ele este o familie mai vioaie.Cum sa procedez?Ambele famili au matci batrane 3-4 ani.

daca nu vrei sati inmultesti stupii atunci unifica.

In schimb daca le dai cite o regina noua familiile isi vor reveni frumos.Schimba regina anual sau in fiecare al doilea an.

Asa merg stupii cu regine de 3-4 ani.

A spus cineva bine pe un topic la capitolul "regine" precum reginele din ziua de azi trebuie sa faca fata la conditiile impuse de apicultor.Astfel ele nu vor mai da randament si calitate dupa 2-3 ani asa cum era pe vremuri cind albinele traiau intro scorbura de copac.

gore

Dragos nu te supara, dar la cate turte ai pus si cat sirop le-ai dat in ultima perioada, pe o vreme rea si rece cand albinele nu au iesit, nu stiu cum de zici ca acea rama din stupul controlat are miere de la pomi!!! Ma indoiesc.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

milu56

Citat din: gore din Aprilie 20, 2011, 10:54:09 PM
Dragos nu te supara, dar la cate turte ai pus si cat sirop le-ai dat in ultima perioada, pe o vreme rea si rece cand albinele nu au iesit, nu stiu cum de zici ca acea rama din stupul controlat are miere de la pomi!!! Ma indoiesc.
No fi avut rezerve pt.iarna si primavara consuma cu cresterea de puiet.......

sfantul spiridon

dragos,
exista diferente de ponta intre matcile cumparate de tine de la diferiti furnizori?
care,
e
cea mai
tare?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Bătrânul

Citat din: bogdan moldovean din Aprilie 19, 2011, 08:13:03 PM
nu este o rusine sa intrebi dincontra este o virtute.Pot sa unific doua familii in perioada asta?Am doua fam.destul de slabe 6 rame cu albina.Una dintre ele este o familie mai vioaie.Cum sa procedez?Ambele famili au matci batrane 3-4 ani.
Bogdane ! 6rame de albine la mijloc de aprilie sint familii bunicele !!! Lasa-i in pace ! :bzz:

bogdan moldovean

domnilor stupari cum a decurs ziua de azi cu albinele?Au avut ce culege azi nu i asa?
Buna zi domnilor pentru cules la pomi mana de la dumnezeu ziua asta .Prin zona vasluiului nu a batut nici vantul Asa zile da pt albine ....Oricum FORZZA   FC.VASLUI........

D006

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 20, 2011, 11:53:46 PM
dragos,
exista diferente de ponta intre matcile cumparate de tine de la diferiti furnizori?
care,
e
cea mai
tare?

  Atat va spun : nu alergati dupa zburatore !  FOATRE IMPORTANT ESTE ECOTIPUL !!!!!!! o  matca buna intr-o zona  dusa in alta parte ingenunchiaza ! La mine merg cele de la Valter deoarece el merge pe un ecotip de la mine din zona . Restul doar mediocritati si asta nu din cauza producatorilor ci din cauza mediului.

D006

   Azi sunt fericit deoarece am intrat pe productie :

       

cristian87

de la cate rame cu albina in sus puneti colectoarele?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  De la 4 rame de puiet in sus.

Bătrânul

Inca nu am vazut puiet stringind polen  =)) Nu punet colectoare pina nu vedeti asa.... (ieri a inflorit corcodusul) Famillile mele alese pentru selectie .... :bzz:

cristian87

Citat din: dragos2006 din Aprilie 22, 2011, 06:44:00 AM
  De la 4 rame de puiet in sus.
multumesc frumos
cred ca o sa montez si eu culegatoarele
asteptam sa ajunga toti pe 8-9 rame cu albina
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău