Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Citat din: AndreiRN din Septembrie 01, 2010, 06:39:51 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 01, 2010, 03:07:00 PM
1. Azi este 1 sept., inceputul toamnei calendaristice.
2. Intr-un salcam am vazut o floare inflorita.
1. Albinele stiu asta? Ai pus un calendar langa stupi?
2. Fara poza ................  :nono:

O fotografie facuta in 30.08.2010, cu mai mute flori de salcam la 45 km sud de Craiova.
(fotografia este facuta cu un aparat telefonic)

orbanstefan64

citiva ani la rind am observat la mine in zona ca in aceasta perioada sint salcimi in floare.
??????

bucovineanu

Astazi 1 septembrie e Simeon Stalpnicul. Din batrani se spune ca asa cum este vremea in aceasta zi asa va fi toata toamna. In foarte multi ani se adevereste. Au fost ani cand ziua de 1 septembrie a plouat toata ziua. A urmat o toamna cu foarte multe ploi.
La mine azi au fost si ceva stropi de ploaie, dar a fost mai tot timpul frumos. Deci urmeaza o toamna normala. Asa o fi oare?

D006

Citat din: viorel_v2000 din Septembrie 01, 2010, 08:25:45 PM
Citat din: AndreiRN din Septembrie 01, 2010, 06:39:51 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 01, 2010, 03:07:00 PM
1. Azi este 1 sept., inceputul toamnei calendaristice.
2. Intr-un salcam am vazut o floare inflorita.
1. Albinele stiu asta? Ai pus un calendar langa stupi?
2. Fara poza ................  :nono:

O fotografie facuta in 30.08.2010, cu mai mute flori de salcam la 45 km sud de Craiova.
(fotografia este facuta cu un aparat telefonic)
Frumos, nu stiam de cazuri si acolo unde anotimpurile sunt oarecum stabile.
Aici am observat pomi care infloresc si fac fructe dupa un ciclu al apei fiind cald mai mereu. Adica daca uzi saptamanal face flori si fructe continuu. Am 10 stupii la o asa livada si tare ma bucur cand ma uit in ei. O sa merg in weekend sa-i vad.

dedu

In gradina casei am multi pomi fructiferi printre care si un mar de unt(nu stiu daca asa i zice si prin zonele voastre),acest mar face mere repede care cad jos pana la sfarsit la iulie si pe urma mereu infloreste dar nu leaga merele dar i frumos cand vezi un mar inflorit in august,am o senzatie asa de....primavara,asta se intampla in fiecare an:)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

Faguri crescuti la sfarsitul lui august

andrei_calinescu

Dragoselu', sa inteleg ca ai terminat hranirile de completare(din moment ce ai scos hranitoarele)?

D006

Am terminat completarea , acum organizez cuiburile si continui stimulari in hranitoarele mici  ,cate 200gr. pe zi sirop cu protofil.

andrei_calinescu

Pentru capacire si consum cotidian?
Ce pondere de puiet larvar/oua mai ai in stupi in general?

D006

 In medie puiet tanar pe 3 rame iar pe total o medeie de  5 rame cu puiet pe familie. Luni voi face un film la roiul filmat ultima oara.

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Septembrie 03, 2010, 06:58:59 PM
Am terminat completarea , acum organizez cuiburile si continui stimulari in hranitoarele mici  ,cate 200gr. pe zi sirop cu protofil.
Eu intai organizez cuiburile si apoi incep hranirea. Inca nu am inceput  hranirea.
Dupa completarea hranei nu mai umblu in cuiburi. Stiu ele mai bine decat mine unde trebuie sa puna mancarea.

nicu has

buna dle dragos tot asa stau si eu cu puieul la ora aceasta si am dat sirop de nu au mai avut loc am scos din rame si am introdus la ouat de pueit este nevoie acum o sa stimulez in continuare pana  la ce data este bine sa stimulam cat de tarziu se poate face ?se stie ca matcile tinere depun  puiet pana cand se lasa  frigul cele batrane nu le prea uzam? :hi:

bucovineanu

Stimularea se poate face pana spre sfarsitul lunii. Din cauza vremii reci din ultima perioada mai ales reginele batrane au cam incetat ponta si daca nu se incalzeste si nu au surse de polen proaspat chiar stimulate nu vor reincepe ponta. Oricum stimularea nu are ce sa le dauneze.

nicu has

astazi am facut un control aveam intun timp 3 rame cu miere la urma si dupa 3 zile de vreme rece tot au mancat erau aproape goale

bucovineanu

In trei zile cu vreme rece nu pot sa manance mierea de pe 3 rame. Sa nu fie furtisag.