Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Nici eu nu stimulez si nu dau zahar la albine. Grauncioare din mierea cristalizata gasesc in fiecare primavara sau vara daca dau faguri cu miere veche la stupi sau roi. Cristalele de care am vorbit in postarea trecuta aratau cu totul altfel: daca te uitai la fagur inainte de retezare, parea complet gol. Cand retezam celulele, parca taiam in sticla, asa suna lama cu care taiam. Cristalele erau aproape transparente, luau forma fundului celulei, ca o prisma hexagonala retezata cu un plan oblic, deci cu o suprafata plana (aproape sigur a fost un lichid care ocupa fundul celulei, cum se dispune un lichid vascos intr-o celula orizontala, lichid care s-a solidificat intr-un corp compact si omogen). S-a intamplat doar de cateva ori sa intalnesc asa ceva, dar de fiecare data acel an a fost cu probleme de iernare, adica pete de diaree la unele familii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Citat din: stefan1 din Septembrie 14, 2016, 05:06:29 AM
  Nici eu nu stimulez si nu dau zahar la albine. Grauncioare din mierea cristalizata gasesc in fiecare primavara sau vara daca dau faguri cu miere veche la stupi sau roi. Cristalele de care am vorbit in postarea trecuta aratau cu totul altfel: daca te uitai la fagur inainte de retezare, parea complet gol. Cand retezam celulele, parca taiam in sticla, asa suna lama cu care taiam. Cristalele erau aproape transparente, luau forma fundului celulei, ca o prisma hexagonala retezata cu un plan oblic, deci cu o suprafata plana (aproape sigur a fost un lichid care ocupa fundul celulei, cum se dispune un lichid vascos intr-o celula orizontala, lichid care s-a solidificat intr-un corp compact si omogen). S-a intamplat doar de cateva ori sa intalnesc asa ceva, dar de fiecare data acel an a fost cu probleme de iernare, adica pete de diaree la unele familii.

Eu sper ca albinele curata acum mierea de mana si o sa treaca iarna cu bine. Oricum, eu zahar sau alti inlocuitori nu dau. Singurul lucru pe care il fac este sa las 1-2 rame goale la dupa ultima extractie, rame pe care le extrag in septembrie si care anul acesta au avut, intr-adevar, miere de mana.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bismark

   Corect ce spuneti,cine crede ca ajutind familiile cu zahar face un bine greseste,in primul rind uzeaza tocmai albina care  intra sau iese din iarna.Ai miere la rezerva prefera un sirop cu miere si plante decit zaharul sau alte artificiale de pe piata.Nu am folosit niciodata zahar la sirop.Daca nu am avut miere de salcim la rezerva am folosit orce altfel de miere sa le o dau direct in pungi o singura data am folosit-o la sirop si sa inacrit si nu au tras-o.Chiar si mierea de mana sau struguri data in primavara este mai sigura si mai buna ca un sirop de zahar.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Adrian.B.

Si daca nu facem pastoral si cum a fost anul asta fara miere, ce facem? Le lasam sa moara de foame?

balasbebe

Treaba asta cu eu nu dau se poate spune in piata. Nu toti putem sa fim cu stupii pe o zona buna si foarte buna. S-a inventat pastoralul sa se poata face miere mai multa. Cel care scoate baga inlocuitori, trec iarna cu bine si in fiecare an fac bani.
Eu nu vad acel roi facut pe cateva rame sa se descurce fara sac sau bidon. Mai vine cate o ploaie, mai frig si asa mai departe.

bismark

   Cine este prevazator nu vinde toata miere isi face an de an o rezerva ca mierea nu se strica si are in orice moment cu ce hrani pentru o perioada grea albina.Cred ca nimeni nu cheltuie si ultimul leu si apoi rabda sau se imprumuta.Daca o stupina traieste numai cu bidonul sau sacul nu mai este stupina ci o afacere ratata.Ce ei pe mere dai pe pere :razz:Ca stationar sint multumit chiar si anul acesta care a fost unul dificil.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  Eu nu sunt asa radical in privinta administrarii de zahar, doar ca eu nu practic, decat foarte rar. Aproape peste tot in lume se da inlocuitori la albine, uneori in cantitati industriale. Daca se respecta anumite reguli, aceste suplimente nu ajung in miere sau ajung in cantitati mici. Baiul este ca odata practica aceasta inceputa, tentatia e mare sa suplimentezi castigurile prin administrarea de inlocuitori. Acum, cand zaharul si inlocuitorii sunt mult mai ieftini decat mierea (adevarata), tentatia e si mai mare. Zahar s-a dat la albine de cand a inceput sa se produca zaharul, pe la 1900, cand zaharul era mult mai scump decat mierea. Totusi la stupii in criza li se administra sirop. Si la noi sunt convins ca sunt stupari care administreaza sirop pentru iernare sau primavara deevreme si care produc miere de cea mai buna calitate.
  Eu am o zona cu relief variat, cu un sol care desi e in mare parte sarac, pastreaza mai mult apa si nu avem secete asa aspre cum sunt in multe zone ale tarii. Astfel un cules de intretinere si un aport de polen este in mai tot timpul. Si da, foarte rar roii nu reusesc sa-si adune singuri rezervele pentru iarna sau sa moara de foame pe vara. In cazuri extreme se pot ajuta cu faguri de la alti stupi sau si cu sirop. Dar nu ar fi nici un bai daca un roi de la care nu se recolteaza miere ar fi ajutat cu sirop. V-am spus, pentru zona mea cel putin, de la inceputuri am constatat ca daca ajutam 2-3 roi cu sirop, spre toamna constatam ca cei neajutati erau la acelasi nivel sau chiar mai buni. Asta m-a facut sa deduc ca, la fel cum subventiile de la stat fac pe unii oameni lenesi, si ajutorul din sac face albinele mai putin active la culesurile din natura. Deea am renuntat sa le mai ajut. Nu stiu insa ce s-ar intampla daca le-as ajuta cu cantitati mai mari, adica sa le oblig sa tot prelucreze la zahar.
   S-a intamplat in ani cu cules mai semnificativ de mana, sa le dau 1-2 kg zahar /familie, mai tarziu cand il depozitau exact pe fagurii unde se forma ghemul. Ma gandeam ca 1-2 kg de 'miere' de acest fel, care va fi consumata in decembrie-ianuarie (pana atunci albinele se pot deplasa sa se aprovizioneze din marginile cuibului), va face ca intestinul lor sa nu se incarce prea timpuriu cu reziduuri. In februarie sau inceput de martie trebuie sa se gaseasca o zi macar pentru un zbor de curatire si astfel reduc pericolul diareei. Sunt insa multe zone unde si in decembrie-ianuarie se gasesc zile de zbor si acolo stuparii pot proceda altfel, adaptat la zona lor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

d le bmdna inseamna ca au luat ceva tot din zona care le au atras ca si primavara la rumegus  drojdie etc  intradevar si mie imi place cind fam  [matcile] opresc ouatul mai devreme  se grupeza din timp pe fag pe care vor ierna si consuma polenul din margine si le vezi pe albine grase si pregatite pt a ajunge in primavara 'va doresc sanatate si postari in continuare din care sa ne inbogatim cunostintele  :thanks:[chiar daca  e provb ;inveti toata viata si mori nescolit ].

bmdna

Eu am mai spus ca apicultura este frumoasa ca ii permite fiecaruia sa-si gaseasca drumul. Drumul meu e unul fara zahar si, desi fac stationar am obtinut in fircare an productii bune. Anul asta a fost prost, jumatate de sezon inecat in frig si apa, jumatate in seceta. Am avut roiri, am avut si un bezmetic. Bilantul la mine arata asa: 25 kg de miere extrasa pe familie socotit la numarul de familii care au luat startul primavara, plus rezerve asigurate numai din mierea lor la 40 de unitati biologice cate am acum plus cateva zeci de rame cu miere si pastura la rezerva. Cele 20 de unitati biologice noi pot fi adaugate si ele la profit. Si nu e niciuna vreo lesinatura. Fiecare unitate din cele 20 are la aceasta ora cam 20 kg de miere. Daca as desfiinta aceste unitati, m-as allege cu alte 20 de kg care s-ar adauga la cele 25 extrase.

Stiu, nu este mult, dar nu am fost cu ele nicaieri si mai am si un servici care imi permite sa lucrez numai dupa ora 18 in zile lucratoare, in weekenduri si in concedii.

Domnul Stefan1 are dreptate cand spune ca administrarea de zahar le face mai lenese. Si nu numai ca le face mai lenese, dar nu mai au nici mirosul ascutit pentru a cauta nectar. Se intampla fenomenul de la dresarea albinelor, odata administrat sirop, ele cand ies din stup vor cauta ceva asemanator cu siropul. Ar mai fi multe de spus, dar eu nu-mi doresc sa conving pe nimeni de nimic. Eu spun doar cum procedez eu: fara zahar si cu tratamente chimice minime, la care se adauga o tehnica de management al dezvoltarii familiei de albine la care inca mai lucrez. Nu am nimic cu administrarea de zahar, dar nu se potriveste cu drumul pe care l-am ales eu.

Mi-as dori sa mai adaug ca am albine locale, dar se pare ca am numai posesori de buckfast in jur pentru ca multe regine sint cu inele galbene.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Vezi ca la poza P3280197 ai si un intrus.
Asa ceva eu am din abundenta si nu ma plang. Pacat ca nu se pot vinde si la dusmani.
Am avut si noi pana prin 2010 ani buni.
Daca las un roi cu mancare popor pe 5 rame si n dau nimica il gasesc lesinat. Depinde si de zona, clima si poate si rasa.

La o densitate mare de stupi nu se pate discuta de cules normal. Degeaba am eu doar 40 de stupi, ca vecinul are 180, si la 200 de metri mai gasesti o stupina.
Trebuiia facuta o lege buna, si pe urma sa se finanteze albinele. Noi suntem poate doar 5% care scriem aici pe forum.

filip

https://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/QWBTFGYTLYFAUYCWWDI :thanks:
Vezi titlul pozei,stiam de el.
In anul respectiv am avut ceva paduchi luati din floare zic eu.
Regina e dintr-o linie de "Galbena de Banat" de la un apicultor batran.L-am ajutat sa extraga mierea si am primit un roi pe doua rame............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Ala imi pare paduche Braula. Varroa e ceva mai mic si sta mai lipit de corpul albinei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kiwi Bee

Citat din: pistol28 din Septembrie 15, 2016, 07:37:46 AM
https://beecare.bayer.com/media-center/news/detail/a-new-way-of-protecting-bees-against-varroa-mites

poate ne ajuta un cunoscator de engleza cu un sumar la metoda antivarroa

Bayer experimenteaza cu un nou produs contra varroa.
O banda de plastic care se va aseza la intrare dupa sezonul de cules - deci putem spune ca este pt tratamentul de toamna. Banda va avea gauri prin care trece albina si cel mai important este ca aceasta banda contime un agent chimic. Bayer momentan experimenteaza cu doua chimicale si gauri de diferite marimi la diferite distante.
Plasticul contine chimicalul deci dupa ce albina sa "frecat" de plastic trecind prin gaura chimicalul nu dispare ci ramine in continuare acolo fiind parte a benzi/plasticului.
Ideea este ca albinele care intra in stup si au "cules" ceva varroa de pe la alti stupi(poate prin furtisag) vor prelua chimicalul la intrare in stup si varroa moare .... nu se mentioneaza cit de repede.
Nu se pomeneste cind vor pune acest tratament pe piatza., se pare ca mai au multe de experimentat.

Se mentioneaza ca si Bayer este constient de faptul ca pt controlul varroa sint necesare mai multe metode in comun - ceva pt primavara si altceva pt toamna.