Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: albinasebes din Februarie 15, 2016, 10:36:48 PM
si asa ajungem in cooperative
prin cooperativa se face contract direct cu neamtul, sau gresesc?
Cooperativele nu sunt rele, dar pentru ele trebuie COOPERATORI!!

romikele

Citat din: tinumaftei din Februarie 15, 2016, 10:09:15 PM
Citat din: albinasebes din Februarie 15, 2016, 10:06:32 PM
fiindca producem mult si bine suntem presati sa acceptam preturi mici?
10 lei este un pret bun?
sub 2,5 euro suntem in pierdere. adica aducem bani de acasa pentru profitul altcuiva din lantul de valorificare. sub pretul asta mierea mea sta in butoi
Asa au zis foarte multi, cand pretul era de 12 lei, iar acum cand e 9 lei se roaga de procesatori sa le-o ia, in zadar insa... nici la acest pret nu are cautare in exterior, la stocurile existente...

Citat din: albinasebes din Februarie 15, 2016, 10:36:48 PM
prin cooperativa se face contract direct cu neamtul, sau gresesc?
Doar daca in cooperativa exista un procesator autorizat.
Daca acea cooperativa reuseste sa incheie contracte si sa suporte toate cheltuielile cu analizele, transportul, s.a.m.d., e perfect!

Eugen B

Pentru cine face stationar pretul de 12 lei cred ca e bunicel, dar pentru cine face pastoral si nu prea merge treaba e cam mic
vedem ce va fi pe viitor

marian sima

Eu nu mai cumpar turte ,bag miere la albine,baiul este ca la unele familii trebuie sa le bag si rama goale ca altfel blochez cuibul.

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 16, 2016, 05:04:49 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 15, 2016, 10:09:15 PM
Citat din: albinasebes din Februarie 15, 2016, 10:06:32 PM
fiindca producem mult si bine suntem presati sa acceptam preturi mici?
10 lei este un pret bun?
sub 2,5 euro suntem in pierdere. adica aducem bani de acasa pentru profitul altcuiva din lantul de valorificare. sub pretul asta mierea mea sta in butoi
Asa au zis foarte multi, cand pretul era de 12 lei, iar acum cand e 9 lei se roaga de procesatori sa le-o ia, in zadar insa... nici la acest pret nu are cautare in exterior, la stocurile existente...


Nu mai inteleg nimic! Pe celalat topic care s-a inchis tocmai afirmati ca nu exista stocuri la procesatori.

In ce ma priveste cred ca discutam de acelasi procesator... De alminteri am o parere extraordinar de buna despre persoana respectiva. Totusi nu pricep cum poate sa vanda in supermaket cu 10 lei / kg (borcan)!
Sa scadem TVA, ramane 8 lei, valoare neta. Mai scadem ambalaj, ajungem la 7. Mai scadem adaos comercial magazin, ajungem la 6. Mai scadem cheltuieli de procesare, ajungem la 5 lei/ kg.
Chiar nu inteleg acest joc!!!
Poate vrea sa scoata pe cineva de pe piata?! Nu ma priveste!!
Dar daca prin asta vrea sa ne determine sa vindem pe orice, se inseala!!!
Repet, cunosc persoana si am o opinie despre ea cu mult peste a vechilor achizitori pe care ii cunosc de asemeni!!

mape 48-petru manea

Mai ieftin de 5 lei este siropul de porumb  :P

romikele

Citat din: tinumaftei din Februarie 16, 2016, 08:28:35 AM
Citat din: romikele din Februarie 16, 2016, 05:04:49 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 15, 2016, 10:09:15 PM
Citat din: albinasebes din Februarie 15, 2016, 10:06:32 PM
fiindca producem mult si bine suntem presati sa acceptam preturi mici?
10 lei este un pret bun?
sub 2,5 euro suntem in pierdere. adica aducem bani de acasa pentru profitul altcuiva din lantul de valorificare. sub pretul asta mierea mea sta in butoi
Asa au zis foarte multi, cand pretul era de 12 lei, iar acum cand e 9 lei se roaga de procesatori sa le-o ia, in zadar insa... nici la acest pret nu are cautare in exterior, la stocurile existente...


Nu mai inteleg nimic! Pe celalat topic care s-a inchis tocmai afirmati ca nu exista stocuri la procesatori.

In ce ma priveste cred ca discutam de acelasi procesator... De alminteri am o parere extraordinar de buna despre persoana respectiva. Totusi nu pricep cum poate sa vanda in supermaket cu 10 lei / kg (borcan)!
Sa scadem TVA, ramane 8 lei, valoare neta. Mai scadem ambalaj, ajungem la 7. Mai scadem adaos comercial magazin, ajungem la 6. Mai scadem cheltuieli de procesare, ajungem la 5 lei/ kg.
Chiar nu inteleg acest joc!!!
Poate vrea sa scoata pe cineva de pe piata?! Nu ma priveste!!
Dar daca prin asta vrea sa ne determine sa vindem pe orice, se inseala!!!
Repet, cunosc persoana si am o opinie despre ea cu mult peste a vechilor achizitori pe care ii cunosc de asemeni!!
Nene, stocurile nu sunt la Aghiana, ce nu intelegi?
Stocurile sunt la italieni, nemti si la marii procesatori de la noi.
Aghiana nu a vandut siropuri si nici nu a cumparat, asa cum acuza lingurarii... :wink2:

tinumaftei

M-am referit la unul di achizitori care vinde in supermaket si v-am expus nedumerirea mea! Cand vezi miere cu 9-10 lei in raft incepi sa iti pui intrebarile de mai sus!
In ce priveste stocurile de care vorbiti...
Comertul presupune multe povesti, mai ales la nivel de en-gross.
Marii procesatori, dispribuitori (externi) au intodeauna un stoc insemnat, pentru ca altfel daca ar ramane fara marfa ar fiscosi de pe piata in 2 zile.
Asta cu stocurile seamana a legenda deja. adica ceva ce nu poate fi verificat. Poate Ion Stuparu sa verifice afirmatia?
Piata mierii s-a dovedit stabila si usor in crestere, desi in fiecare an au existat Casandre foarte vocale!!

filip

Adevarul e cam asa:
Apicultorii seriosi nu depind doar de procesatori,au reusit ca creeze in timp relatii comerciale.
Sigur ca asta e solutia prin care" unii" reusesc fara PNA si subventii sa ramana profitabili.
Clientii trebuie educati,o comunicare permanenta si sa nu fie mintiti.
Un copil ii spune mamei sale -"asta nu-i miere de la nenea Filip".
Asa era,cumparase un borcan din magazin ,cel mic a reusit sa faca diferenta.
Procesatorii care au facut smecherii nu vor reusi prea curand sa se reabiliteze in ochii clientilor,fie ei internationali ori nationali.
Au castigat pe termen scurt dar au pierdut pe termen lung.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

albinasebes

trebuie sa fim constienti ca exista o clasa f mare de consumatori care cumpara foarte rar, consumand putin
pt acestia merge si altfel de miere, nu sunt pretentiosi, ieftin sa fie
tot asa cumpara parizer ieftin si de proasta calitate, etc...
cu acestia se vor descurca totdeauna cei ce vand prin magazine miere ieftina si proasta
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Hai sa revin putin asupra subiectului legat de vanzarea mierii de albine.  la ora actuala la nivel planetar avem un mare exportator , China, si un mare importator , UE. Intre cele doua entitati exista o comisie de comert care in fiecare an negociaza preturile la diferite produse care sunt tranzactionate intre cele doua. In urma negocierilor pretul la miere China a fost stabilit la 1,8 euro fara taxe in port Hamburg. Pana aici toate bune si frumoase pana cand in ecuatie a intrat Argentina la care mierea este un produs secundar al stupului si vor sa vanda in Europa sub pretul Chinei , cam greu dar nu imposibil !
   In aceasta situatie in care se parea ca pretul mierii a inceput sa scada un neamt destept patron peste colosii Kaufland si Lidl care insumeaza peste 11000 de magazine !!! in toata Europa a mirosit afacerea si a cumpara o cantitate enorma de miere la un pret foarte mic deoarece a platit imediat , discount pe masura. Astfel in toate magazinele din retelele respective a aparut celebra miere la un pret in jur de 2,5 euro.  In acea clipa multa lume a inceput sa fie nelamurita , Dar ulterior s-a dovedit ca este o categorie de consumatori care nu cumpara acea miere si prefera una mai scumpa dar sa fie europeana. In aceasta perioada apele se limpezesc si se pare ca mierea romaneasca este in continuare foarte apreciata si bineinteles pretul este pe masura .
   Normal ca achizitorii si procesatorii romani vor sa aiba si ei partea lor din cascaval dar prea induc in piata ideia ca mierea romaneasca nu are pret. Un mare rau il fac chiar unii apicultori romani care din vanitate incep sa vorbeasca de F40 in miere si alte scame ...  am o mare rugaminte la stuparii romani cu capul pe umeri , nu mai discreditati chiar voi mierea romaneasca !!! Cand lasi sa se inteleaga ca unii apicultori aghesmuiesc mierea lovesti inclusiv in tine . Nu exista mierea lui Ion sau Gheorghe , exista doar miere romaneasca de diferite sortimente si calitati .
  Hai sa lasam cu aruncatul de noroi si sa incepem sa ne promovam mierea la reala sa valoare . Inclusiv sa ne promovam mierea si la procesatori care in fapt sunt partenerii nostri de afacere. Sa se inteleaga bine , producatorii de miere nu pot trai fara procesatori , doar micii stupari cu cantitati mici de miere produsa se lauda ca se descurca fara procesatori . Dar si ei sunt foarte buni deoarece fac o reclama buna la mierea romaneasca.

tinumaftei

Un articol bun.
Am insa doua nelamuriri:
1. Mierea din K cu 2,5 lei nu este a lui K ci a unei firme din RO!!!!
2. Contrareclama cea mai mare pentru miere in RO a facut-o in ultimul timp ROMAPIS. Au aparut zeci de articole in ziare si pe internet dupa un interviu inept!!

D006

1) patronul de la K are bineinteles si o firma X care a cumparat mierea de la chinez sau argentinian. Ulterior a cautat in fiecare tara un procesator local pentru indigenizarea mierii platind o taxa modica de 17,3%. Ulterior procesatorul o vinde lui K la pretul stabilit de la inceputul afacerii .
  Traseul este urmatorul : chinez - firma X- procesator indigen - magazin K . Numai ca firma X si magazinul K au acelasi patron. Iar procesatorul local este un simplu comisionar , el primeste Y lei la fiecare borcan ambalat .

2) Aveti mare dreptate ! cand prezinti tabele in care se murdareste mierea romaneasca faci rau la toti apicultorii romani , aviz domnule Dobrescu !!!
  De multe ori au venit la mine clienti care mi-au dat sa gust miere cumparata de ei din diferite piețe. Bineinteles ca de la o poșta se cunostea falsul dar niciodata nu am zis nimic de rau despre mierea respectiva sau despre stuparul respectiv deoarece in mintea consumatorului incoltea ideia ca toata mierea este cu scame. Folosesc texte gen " mierea respectiva nu a fost extrasa cand trebuie " sau " poate omul a avut ceva probleme cu albinele " dar niciodata nu-l vorbesc de rau pe respectivul apicultor.

dan sebastian

Citat din: D006 din Februarie 17, 2016, 10:26:35 AM
  De multe ori au venit la mine clienti care mi-au dat sa gust miere cumparata de ei din diferite piețe. Bineinteles ca de la o poșta se cunostea falsul dar niciodata nu am zis nimic de rau despre mierea respectiva sau despre stuparul respectiv deoarece in mintea consumatorului incoltea ideia ca toata mierea este cu scame. Folosesc texte gen " mierea respectiva nu a fost extrasa cand trebuie " sau " poate omul a avut ceva probleme cu albinele " dar niciodata nu-l vorbesc de rau pe respectivul apicultor.
:bravo:
Asa ar trebui sa faca fiecare. Cand denigrezi o anumita miere, incolteste in mintea clientului ca toata mierea e falsificata. E pacat !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

#9854
Sa inteleg ca Dobrescu e un nume fictiv rezultat prin adaugarea unui sufix specific numelor romanesti numelui de familie, sau exista si un domn Dobrescu in realitate? :D

Eu as fi de parere ca si filmuletele cu stimularile cu zahar sa nu circule la liber pe Youtube. Consumatorul
nu intelege ca in miere nu va ajunge decat foarte putin sau deloc din acea stimulare. El crede ca toata mierea provine din zahar. Nu vrea sa cumpere zahar la pret de miere. Vorbeam cu un coleg apicultor despre stimulari si in preajma era o clienta. A trebuit sa ii explic tehnologia. Femeia a înțeles ca nu e nimic necurat si a cumparat in continuare. Problema e ca nu sunt toti la fel. Aviz domnului Gavrilescu. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani