Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 20, 2015, 03:50:15 PM
Lasand gluma la o parte toate astea sunt frectii la picior de lemn. Polenul si nectarul din natura este 99%. Spre exemplu anul trecut din lipsa de cules am incercat sa suplinesc cu tot felul de siropuri si vitamine(apicomplex,startovit) dar neavand cules natural dezvoltarea a fost f.f slaba. Garantez ca nici turta cu polen nu e mare smecherie. Mierea capacita e sfanta. Sau siropul pus in august , transformat si capacit de albine(varianta fortata cand nu au cules suficient pentru a face rezerva de iarna)

Ca sa intelegi m-ai bine despre hranirile de stimulare, cauta in nutritia si alimentatia albinelor de Petru Moraru! uita-te la pag 73 si vei intelege m-ai multe.

marian sima

Citat din: bio din Ianuarie 20, 2015, 03:33:07 PM
Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 20, 2015, 02:50:15 PM
Exista vreo cercetare stiintifica a beneficiului sucului de ceapa la albine?.....

In cartea BOLILE si DAUNATORII ALBINELOR a lui Ograda la nu-stiu ce pagina, undeva aproape de final ... se trateaza acest subiect.

..spune ceva : 25 grame extrac ceapa / litru de sirop are ca rezultat dublarea vietii albinelor.

..cred ca extractul de ceapa are ceva legatura mecanismul enzimatic care metabolizeaza hidrantii de carbon in glicogen .

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 20, 2015, 03:20:54 PM
Pai n-ar fi mai usor sa cumparam niste multivitamine si sa le bagam in turte? Si avem si certitudinea ca nu oxideaza ca sucul de ceapa? Sau startovit,macar ala e testat.
..cred ca si multivitaminele ar fi destul de bune, dar ceva natural intrece .
..decit sa bagam STARTOVIT luam cobalt si le dam intre 8-32 mg/kg de hrana administrata albinelor  si am iesii  mai ieftin.

Anul trecut am folosit si eu startovitul,matca ponta din speteaza in speteaza si de su pana jos,ramele erau pline cu puiet,insa s-a intamplat un lucru ciudat puzderia de puiet nu a determinat cresterea populatiei.
Alta data in loc de startovit si vitamax in sirop bagam anumite ceaiuri ,ponta nu era asa de mare ca la folosirea startovitului insa cresterea se simtea in dezvoltarea familiei.


ciucur

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 15, 2015, 09:00:54 PM
Inca o dovada ca in ultimii 40 de ani nu s-a mai inventat nimic in apicultura

Un film superb. Ce interesant pregateau foitele de ceara cu sarma incorporata.

Sucul de ceapa lasat in aer oxideaza in 1-2 zile. Probabil se pierd o parte din proprietati insa folosit in turte cred ca nu se va 'degrada' atat de rapid pentru ca si concentratia mare de zahar din turte conteaza.
Cred ca sunt greu de gasit studii pe aceasta tema.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

Citat din: marian sima din Ianuarie 20, 2015, 04:50:10 PM
Anul trecut am folosit si eu startovitul,matca ponta din speteaza in speteaza si de su pana jos,ramele erau pline cu puiet,insa s-a intamplat un lucru ciudat puzderia de puiet nu a determinat cresterea populatiei.
Alta data in loc de startovit si vitamax in sirop bagam anumite ceaiuri ,ponta nu era asa de mare ca la folosirea startovitului insa cresterea se simtea in dezvoltarea familiei.
Acelasi lucru l-am observat si eu . Cantitatea mare de puiet nu se regaseste intr-o mare cantitate de albina culegatoare.
Probabil sunt de vina si chimicalele de pe camp . Am tinut un stup pe vatra care acum ierneaza exclusiv pe zahar iar in oct . a primit turta proteica (nu polen) . Acum acesta colonie este in top 5 pe toata stupina. 
  Parera mea e ca avem mari probleme de la chimicale si daca nu ajutam si noi albinele cu anumite chestii nu vom mai face miere in curand si vom fi multumiti daca vom mai avea o mana de albine prin lazi.

Eugen B

Sper pe viitor sa nu se mai accepte tot felu de chimicale care afecteaza albine si nu numai. Vad ca lumea incepe sa aiba terenuri bio si multi sunt si in conversie. Problema mare sunt firmele care seamana pe sute de hectare si folosesc eu mai stiu ce.
Problema este ca nici polen foarte mult nu mai este in natura. Nu mai avem buruieni din cauza chimicalelor si mai ales ca multe terenuri incep sa fie lucrate. In zonele cu polen divers albinele au avansat bine.

relutu

Citat din: albina romaneasca din Ianuarie 20, 2015, 02:41:03 PM
buna ziua tuturor


Nene Dragos,se pare ca mai ai un ,,trantor,, care te bazaie....

D006

suntem prieteni pe FB de vreo doi ani , am reusit sa-l conving sa faca si primul pas pe forum.

APIS PARASCHIV


APIS PARASCHIV

de la dragos gavrila ai ce invata apicultura ^:)^

D006

#9084
Caut un malaxor precum cel din clipul de mai jos :

http://www.youtube.com/watch?v=Otx8xT_W91o

calmusdaniel

Citat din: albina romaneasca din Ianuarie 21, 2015, 10:30:40 AM
de la dragos gavrila ai ce invata apicultura ^:)^
albinuta romaneasca e normal sa ai ce invata de la un profesionist! :hi:

marian sima

Ce cauti tu este de prin anii 1980 ,asta este malaxorul din pacate mesajul e vechi nu stiu daca anuntul mai este valabil.
Pretul era bunicel.

http://www.anunturi.ro/pentru-afaceri/oras-galati/vand-malaxor-panificatie-capacitate-50kg-aluat-380v-1541617

ionel07196555


bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 21, 2015, 02:58:03 PM
Caut un malaxor precum cel din clipul de mai jos :

https://www.youtube.com/watch?v=Otx8xT_W91o

parca seamana cu ce are nea Bio.... ??.

http://youtu.be/tLgQb7xwZBU

...daca nu gasesti... da un bipppp  si intreb eu la cineva care stiu ca avea malaxor asemanator cu al meu ..... parca am auzit ca si-a inchis covrigaria si nu stiu ce a facut cu utilajul.


calmusdaniel

Dragos,si de data asta te-a rezolvat nea Bio!Suna-l ,pt ca are pe cineva care are un malaxor de  vanzare.Daca nu ai nr lui ti-l dau eu,ca vorba aia,prietenul la nevoie se cunoaste. :hi: