Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Da. Iernare la interior. Asta iti permite sa iernezi si pe 2 rame cate doi roi in lada...  :nod: :D
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

TDI

Citat din: mosunick din Octombrie 21, 2014, 10:08:20 PM
Da. Iernare la interior. Asta iti permite sa iernezi si pe 2 rame cate doi roi in lada...  :nod: :D
Eu unific... Nu am logistica necesara pentru iernarea la interior. Cel puțin de 2 ori in an se pot diviza coloniile fără probleme, cu costurile aferente.
A da, cel puțin 2 vetre, mai degrabă 4 - ca sa poti profita la maxim oferta mamei naturi.
In cazul asta as aplica majoritatea tratamentelor profilactice indicate, de la început la sfarsit, plus apicomplex sau promotor l, plus tinctura de plante făcută in casa. Pentru anul următor as avea nevoie de o sursa de mătci, pentru 10-50% din matcile iernate.

mosunick

De ce nu-l intrebi pe nea Bucovineanu' ce mai face... S-ar putea sa te surprinda...
:hi: :hi: :hi:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Cris

Ai nevoie de multa experienta, si timp de lucru.
Da si iernare la interior e o solutie insa trebuie sa stii sa o faci  si pe asta. Hala, volum de aer, temperatura (care poate reprezenta un stres pt albine daca  este prea mare si ies din ghem), umiditate, intuneric (lumina rosie)
am vazut ceva la Canadieni, Quebec
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

bucovineanu

Poate intra si ne lamureste Ioan Olaru cum se poate ajunge de la o familie la 10 intr-un singur sezon.  :smile:

mosunick

Citat din: Cris din Octombrie 21, 2014, 10:17:04 PM
Ai nevoie de multa experienta, si timp de lucru.
Da si iernare la interior e o solutie insa trebuie sa stii sa o faci  si pe asta. Hala, volum de aer, temperatura (care poate reprezenta un stres pt albine daca  este prea mare si ies din ghem), umiditate, intuneric (lumina rosie)
am vazut ceva la Canadieni, Quebec
Mai da-ne niste detalii, poate mai adaptam si noi ceva...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

milu56

Teoria nu e suficient daca nu ai practica ......

TDI

Dar mai suntem pe aici suficienti, care au totusi ceva practica.

Cris

,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

milu56

Cred ca avem practica dar poate ne este frica sa nu murim de foame ocupandune numai de albinarit si nimic altera....

mosunick

Citat din: milu56 din Octombrie 21, 2014, 10:42:46 PM
Cred ca avem practica dar poate ne este frica sa nu murim de foame ocupandune numai de albinarit si nimic altera....
Mie nu de asta mi-e frica ci de baza melifera...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Cris

#8501
Citat din: milu56 din Octombrie 21, 2014, 10:42:46 PM
Cred ca avem practica dar poate ne este frica sa nu murim de foame ocupandune numai de albinarit si nimic altera....
albinaritul este o indeletnicire pe care nu poti sa o deprinzi de pe o zi pe alta,
ca sa vrei sa traiesti din albinarit trebuie sa faci o afacere din asta, iar asta nu este pt oricine
cum se zicea mai sus sa ii pui pe alti sa lucreze si tu sa iei bani, pt uni poate suna urat dar asta este  managementul
bine managerul ia bani da ii redistribuie platind salarii dividende etc. celor cu care colaboreaza

The Biology and Management
of Colonies in Winter
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

milu56

As munci cu placere angajat la o ferma apicola daca as gasi dar bineinteles sa fiu platit dupa munca depusa si respectat as ca de un fermier adevarat ......

Zip2006

Baeti si fete ..cascati urechele si ochii bine ...luati aminte ce spune Milu in aceasta postare ....orcit de bine i-ar merge tot sluga e si frustat  fata de bastinasi ...Milu respectele mele pentru aceasta postare  ...lua-ti aminte baieti ...salutare

oroles

Citat din: Zip2006 din Octombrie 22, 2014, 05:41:58 PM
Baeti si fete ..cascati urechele si ochii bine ...luati aminte ce spune Milu in aceasta postare ....orcit de bine i-ar merge tot sluga e si frustat  fata de bastinasi ...Milu respectele mele pentru aceasta postare  ...lua-ti aminte baieti ...salutare
De asta a aparut comunismul.  :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani