Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Dragos,gandeste-te cati romani sunt plecati in strainatate si muncesc din greu sa castige un ban cinstit iar pt cativa de-ai nostri care fura si talharesc, noi toti romanii suntem catalogati drept tigani si hoti,de aceea multi se faresc sa dea de lucru unui roman.Asa si cu apicultorii,toata lumea are impresia ca toti falsifica mierea si se uita cu neincredere cand le spui ca e naturala pt ca s-au pacalit de multe ori.Nu te acuza nimeni de nimic,daca asa ai impresia,eu m-am amuzat pe seama hranitoarelor asa de mari ,cand ai zis ca le hranesti de 3 ori pe saptamana,cand eu stiu ca o cantitate asa mare pe saptamana nu se poate da in perioada asta. :wink:

D006

Citat din: bio din Septembrie 07, 2014, 09:36:16 AM
Dragosh .... in primul rind, se pare ca ai un "caracter ciudat" ca sa nu spun INFECT

  Din aceasta clipa esti pe lista mea de " ignore", poti sa postezi in continuare fel si fel de aburelei , tot fariseu vei ramane.

D006

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 07, 2014, 12:06:31 PM
.Asa si cu apicultorii,toata lumea are impresia ca toti falsifica mierea si se uita cu neincredere cand le spui ca e naturala pt ca s-au pacalit de multe ori.Nu te acuza nimeni de nimic,daca asa ai impresia,eu m-am amuzat pe seama hranitoarelor asa de mari ,cand ai zis ca le hranesti de 3 ori pe saptamana,cand eu stiu ca o cantitate asa mare pe saptamana nu se poate da in perioada asta. :wink:

  Sefule numai la apicultori gasesti domni  ca tine care nici usturoi nu au mancat nici gura nu le-a mirosit .  Daca tu esti cinstitul cinstitilor foarte bine dar nu mai arunca cu noroi in altii spunand de miere cu scame . Priveste si tu in industria vinului unde se stie ce se intampla , nu vei auzi niciodata un podgorean sa-l acuze pe altul ca aghesmuieste vinul . Uita-te in industria carnii , iti pot da si alte exemple . Peste tot exista solidaritatea de breasla , numai in apicultura avem curve virgine...
De cativa ani trimit mierea in Franta , daca mierea mea era falsa mai cumparau miere de la mine ?

calmusdaniel

In sfarsit ti-ai dat arama pe fata!Ai rasuflat!Te simti cu musca pe caciula?Eu vorbesc deschis despre acest subiect, despre falsificarea mierii,si nu cad la pace cu hotii si  iimpostorii care se cred mari apicultori.Eu nu sunt si nu voi fi niciodata de acord cu falificarea mierii,asa ca voi si de asta nu va convine cand cineva spune despre treaba asta.Daca asta inseamna la tine sa fii curva asta e, eu nu ma schimb.Daca ma gandesc bine in urma cu un an sau doi le hraneai la rapita si te laudai ca le dai la greu,si cand ai fost intrebat de un apicultor daca nu ti-a iesit siropul  la analiza,ai zis ca depinde de procesator si al tau e ok,si exemplele pot continua,am destule.Cred ca esti mai curva decat mine,cand una spui si alta faci!
PS.Si eu dau mierea la Apicola Baneasa si cred ca sunt mai corecti decat procesatorul tau .


mosunick

Serus!
Mai, am o nelamurire: Unde vreti voi sa ajungeti cu nivelul asta al discutiilor? Sau v-ati saturat de apicultura si n-am inteles eu...  :stop_the_war:
Cititi voi restul printre randuri si vedeti cate deservicii va faceti.
Credeam ca scopul discutiilor pe forumuri profesionale e ajutorul reciproc nu distrugerea breslelor...
Daca nu cumva am dat de "cartite"... noroc ca nu suntem legumicultori :nono:, ne-ar fi distrus productia de castraveti
Sa fiti iubiti! :hi:
P.S. Ceea ce e scris mai sus e scris NUMAI mustelor de pe caciulile celor care poarta pe vremuri "naspa" ca astea. :lol:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

D006

pt. domnul Calmus

Tu nu vorbesti deschis , tu doar arunci cu noroi , e mare diferenta !   te roade invidia tipic ronaneasca pt. ca eu am facut miere si tu nu , te inteleg ! la romani de genul tau e natural. Dupa mintea ta , cine a facut miere anul acesta a facut doar miere falsa sau daca tu nu faci miere nu poate face nimeni . In realitate tu nu esti capabil sa te adaptezi la situatie si ca un roman veritabil incepi sa versi pe gușă numai vomă si venin.

romikele

Ai facut TU miere? Astia de la Nobel au aflat????  =))

balco

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 07, 2014, 11:11:01 AM
Pai,ia gandeste-te, daca mierea de salcam e atat de scumpa la piata,si zaharul si siropul atat de ieftin,iar perioada de inflorire a salcamului atat de scurta,nu crezi e o tentatie foarte mare pt avari?Sa fim noi sanatosi,cata miere falsificata e pe piata.Pleaca, tot  acest proces, de la o nevinovata completare cu sirop de zahar sau altceva si nu se mai pot opri,vorba ceea,sporeste Doamne,sporeste!

in unele zone s-a facut miere multa anul acesta , cel putin eu niciodata nu am mai avut asa un cules  la salcam  ca in 5 zile sa fie stupii blocati fara macar un  petic de miere capacita  ... asta nu inseamna ca eu am miere falsificata cum ar crede unii care nu au avut deloc anul acesta , cine nu crede sa vina in Moldova sa vada pretul si calitatea mierii de salcam anul acesta

calmusdaniel

As zice mai degraba,ca tu arunci cu noroi in oricine nu e de acord cu tine.Cat despre invidie nu cred ca poate fi vorba pt ca de felul meu nu sunt invidios,e adevarat am facut mai putina miere anul asta dar e CURATA.Te lauzi ca ai facut miere multa,de unde?din stupul ala aranjat de la faneata,sau din ramele alea uscate de la floarea soarelui?Stiu de unde a aparut mierea,a venit Dragos vrajitorul calare pe hranitorul de 8l si surpriza!Poate tine asta la altii dar la mine nu,si de aia te oftici si incerci sa scoti replici taioase,dar eu am pielea tare si nu tine,pot mai mult de atat.
Eu am multi prieteni apicultori  cu care tin legatura si toti au spus ca nu anul asta nu au produs cat se asteptau la tine in batatura a plouat cu miere.Ai grija sa-ti prescrii niste medicamente anti greata.  ))/

D006

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 07, 2014, 05:05:52 PM
Eu am multi prieteni apicultori  cu care tin legatura si toti au spus ca nu anul asta nu au produs cat se asteptau la tine in batatura a plouat cu miere.Ai grija sa-ti prescrii niste medicamente anti greata.  ))/

  Dacă tot ai prieteni " apicultori "   poate ai unul care a facut Dobrogea sau Baraganul , intreaba cam cat a fost media pe colonie la FS. Nu mai pomenesc de IMB ca daca auzi media leșini.  cat despre salcam sunt zone unde media a fost 20 kg. , la mine a fost doar 8  , sigur la mine a fost de zahar ....
  Tu cănd plăngeai pe langă stupi eu batea muntii Dobrogei si Baraganul , asta este diferenta dintre noi !  dar ce sa-i faci , in pastorale puternice se face doar miere de zahar...

SPYKAL

Citat din: dragos2006 din Septembrie 07, 2014, 05:33:55 PM
.....   poate ai unul care a facut Dobrogea sau Baraganul , intreaba cam cat a fost media pe colonie la FS. Nu mai pomenesc de IMB ca daca auzi media leșini.....
Nu vreau sa ma amestec in "discutia" voastra, dar la faza asta Dragos are dreptate. Daca nu era culesul atat de masiv (in zona mea ma refer) la floarea soarelui, anul acesta apicol ar fi fost curat...dezastru pentru partea aceasta a tarii. Stima si respect domnilor. Spor in continuare la....."discutii"..... :stop_the_war:

D006

#8036
Un hranitor asemanator am folosit si eu la acest sfarsit de sezon , daca vrei stimulare pui mai putin sirop daca vrei competare bagi mai mult.

https://www.youtube.com/watch?v=f7RXVeetFWE

http://youtu.be/f7RXVeetFWE


si de peste ocean

https://www.youtube.com/watch?v=vKZxCkso1l0&list=PLWW803jkx3S12EVFW9HIhRyOV1BCGiUok

http://youtu.be/vKZxCkso1l0?list=PLWW803jkx3S12EVFW9HIhRyOV1BCGiUok

dodo79

Citat din: dragos2006 din Septembrie 07, 2014, 02:33:32 PM
  Din aceasta clipa esti pe lista mea de " ignore", poti sa postezi in continuare fel si fel de aburelei , tot fariseu vei ramane.
Bio , :welcome: to the club. :rotfl: :rotfl:

Cris

vad ca mierea falsificata a ajuns un subiect foarte dezbatut, totusi nu vad decat vorbe si contre inutile
daca tot ati ajuns la concluzia ca aceasta miere falsificata, creaza deservicii apiculturi si comeretului cu produse apicole, dece asociatiile apicole nu vin in sprijinul nostru sa creze un centru de atestare a calitati mieri, fie el si independent iar cei ce au produse ce nu corespund standardelor sa scrie pe eticheta ca vand sirop de miere ( zahar cu gust de miere :) ), sau cumparatorul sa fie informat ca mierea certificata de respectivul centru chiar e miere, eventual pentru mici producatori analizele sa fie facute in mod gratuit
in felul asta ar castiga toata lumea, piata nu ar mai fi invadata de sirop de miere (vezi mierea din marile centre comerciale) iar mierea ar avea un pret bazat pe cererea si oferta de miere, si avand certitudinea calitati romani ar consuma mult mai multa miere

totusi cand vezi cat de infocati sunt uni care nici macar nu isi castiga existenta din productia de miere iti ridica anumite semne de intrebare, oare dece un vanzator de utilaje apicole tine lectii de apicultura  :uimit:
urmeaza ca Mutu sa le tina lectii din vasta lui experienta de fotbalist celor ce se apuca de fotbal  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

mosunick

Citat din: Cris din Septembrie 07, 2014, 10:26:08 PM
vad ca mierea falsificata a ajuns un subiect foarte dezbatut, totusi nu vad decat vorbe si contre inutile
daca tot ati ajuns la concluzia ca aceasta miere falsificata, creaza deservicii apiculturi si comeretului cu produse apicole, dece asociatiile apicole nu vin in sprijinul nostru sa creze un centru de atestare a calitati mieri, fie el si independent iar cei ce au produse ce nu corespund standardelor sa scrie pe eticheta ca vand sirop de miere ( zahar cu gust de miere :) ), sau cumparatorul sa fie informat ca mierea certificata de respectivul centru chiar e miere, eventual pentru mici producatori analizele sa fie facute in mod gratuit
in felul asta ar castiga toata lumea, piata nu ar mai fi invadata de sirop de miere (vezi mierea din marile centre comerciale) iar mierea ar avea un pret bazat pe cererea si oferta de miere, si avand certitudinea calitati romani ar consuma mult mai multa miere

totusi cand vezi cat de infocati sunt uni care nici macar nu isi castiga existenta din productia de miere iti ridica anumite semne de intrebare, oare dece un vanzator de utilaje apicole tine lectii de apicultura  :uimit:
urmeaza ca Mutu sa le tina lectii din vasta lui experienta de fotbalist celor ce se apuca de fotbal  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
=D> =D> =D>
Echilibrat, bravo!
Problema de fond a mierii din magazine este OPC-ul. (S-ar putea sa mai fie si Legea Apiculturii, dar inca nu ma pronunt pentru ca trebuie sa o studiez de-a fir a par sa vad daca permite comercializarea unui produs sub numele de Miere care nu contine minim 95%miere).
Atata vreme cat pe rafturile magazinelor se comercializeaza ceva ce nu este ce scrie pe eticheta, producatorii aia ar trebui inchisi.
Asta reprezinta in ultima instanta o infractiune de inselaciune.
Daca eu cumpar "miere de salcam" iar in borcan e miere de rapita, m-ai inselat cu privire la un element esential al tranzactiei de vanzare-cumparare si esti pasibil de daune civile, insa in momentul in care in borcanul ala NU ESTE MIERE, atunci discutam de infractiunea de inselaciune.
Problema esentiala aici este lipsa unei practici judiciare elocvente in astfel de cazuri, pentru ca la inselaciune relevant este producerea unui prejudiciu celui care este victima, iar prejudiciul material cauzat este valoarea platita pe borcanul ala de miere, care este de cca. 30 de lei, valoare inapta a produce o urmarire penala si o trimitere in judecata.
Aici OPC -ul ar trebui sa aiba un rol mai activ, ei avand si mijloacele de a bloca de la comercializare produse neconforme.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone