Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Dragos nu poti sa stii ce te asteapta,eu anul trecut am scos miere de la rapita dupa rapita am scos miere de la amorfa dupa amorfa am scos de doua ori de la floarea soarelui , cand practicam pastoralul imediat dupa extractia de la salcam am scos miere de palamida.

Nu in toti ani dau aceste plante si nu infloresc la date fixe,alta data da ciulinul sau alte plante melifere.


D006

 Mariane tu ai mentalitatea jucatorului de cazino care mereu iși aduce aminte că a căstigat odata dar per ansamblu a pierdut . Bine , in apicultură nu pierzi dar sunt putini anii in care dai lovitura cu adevarat. Noi trebuie să ne raportam la medie si nu la exceptie.

marian sima

Dragos pe ansamblu nu am pierdut,anul trecut i-ti placea la Dunare ,e gandestete ca eu sant la 4 km de Dunare,cand la deal grau e calamnitat la mine in zona e recolta buna ,cand la deal porumbul si floarea e de o schioapa in zona e recolta normala.

Panza freatica la suprafata si umiditatea sant factori importanti in secretia de nectar asa ca nu ai ce sa pierzi cand ai un cules de intretinere constant ,rareori fac stimulari.

De pierdut pierde cine face stimulari si nu are cules,in plus nu sant un jucator mare de cazino la mine e loz in plic. :rotfl:

bio

Citat din: dragos2006 din Mai 31, 2014, 06:47:10 PM
  Hai sa va mai spun o parere a mea despre apicultura . .......  Daca metabolismul coloniei pica exact pe aceste zile este imposibil sa nu faci productie . Este ca la testele grila , trebuie sa se suprapuna cheia, in rest  sunt doar multe ore de practică.
  ......

Dragosh, nu prea inteleg chestia asta cu "metabolismul" ... poti da mai multe detalii .

..sau te referi la ...Pregatirea familiilor de albine pentru un cules cind intervalul de  stimulare pentru a creste albinele pentru un anumit cules este de  ~ 51 de zile inainte de inceperea culesului si se incheie cu ~ 29 zile inaintea inceperii culesului care il urmarim .

mape 48-petru manea


D006

Citat din: bio din Iunie 03, 2014, 08:53:58 PM
Dragosh, nu prea inteleg chestia asta cu "metabolismul" ... poti da mai multe detalii .

..sau te referi la ...Pregatirea familiilor de albine pentru un cules cind intervalul de  stimulare pentru a creste albinele pentru un anumit cules este de  ~ 51 de zile inainte de inceperea culesului si se incheie cu ~ 29 zile inaintea inceperii culesului care il urmarim .

Incerc o noua metoda de management a coloniei de albine care nu mai tine cont de ce scrie prin carti ci de lucrurile de care ma lovesc in practică si de multe alte alea vazute in filmele postate de alti apicultori. O colonie pregatita dupa noua metoda a dat la salcam o productie de miere de 4 ori mai mare decat media stupinei. M-am gandit să fac un film cu o asemenea familie dar ma gandesc ca nu este bine deoarece nu este reprezentativ pentru medie. Plus ca inca metoda nu este bine pusă la punct.

pharaonu75

Dragos, mai avea unul, profu' Ursu, o metoda inovativa...
Asa ca filmeaza tot, pune pe DVD-uri si fuga cu ele la vanzare... ce mai conteaza ca metoda nu e reprezentativa, ca nu e testata, ca nu o gasesti prin carti?!?!  =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

#7837
Pharaoane daca eram baieti destepti eram si noi in alta parte ... parlament , deconcentrate ...  mai publicam un DVD , mai o teza de doctorat si invarteam banii cu lopata. Așa ca stam la coada albinei și incercam să miscam lucrurile . Poate intr-o zi vom reuși !

dodo79

Citat din: dragos2006 din Iunie 04, 2014, 11:36:59 AM
daca eram baieti destepti eram si noi in alta parte ... parlament , deconcentrate
bine ca recunosti.
acuma te rog sa nu mai faci pe altul prost. :wink:

bio

Citat din: dragos2006 din Iunie 04, 2014, 06:49:39 AM
....
Incerc o noua metoda de management a coloniei de albine care nu mai tine cont de ce scrie prin carti ci de lucrurile de care ma lovesc in practică si de multe alte alea vazute in filmele postate de alti apicultori. O colonie pregatita dupa noua metoda a dat la salcam o productie de miere de 4 ori mai mare decat media stupinei. M-am gandit să fac un film cu o asemenea familie dar ma gandesc ca nu este bine deoarece nu este reprezentativ pentru medie. Plus ca inca metoda nu este bine pusă la punct.

Dragosh, spui ca te ocupi de apicultura de 30 de ani . Observ ca inca nu ai reusit inca sa ai un mod de lucru stabil privind exploatarea familiilor de albine .
Aplica ce ai citit in cartile de apicultura si va fi ok.... nu incerca sa schimbi radical viata familiei de albine , ma refer aici la stimularile extra-timpurii.
Fura startul cu maxim 3 saptamini si va fi OK.
..plus ca la "oile noastre" nu prea merge treaba cu cu ciobani angajati....

Dezvoltarea inegala a familiilor de albine dintr-o stupina poate fi si semn de boala. Ma gindesc la nosemoza .

bucovineanu

Total de acord cu cele zise mai sus.  :bravo:

D006

Citat din: bio din Iunie 04, 2014, 10:40:29 PM
1)Dragosh, spui ca te ocupi de apicultura de 30 de ani . Observ ca inca nu ai reusit inca sa ai un mod de lucru stabil privind exploatarea familiilor de albine .
2) Aplica ce ai citit in cartile de apicultura si va fi ok.... nu incerca sa schimbi radical viata familiei de albine , ma refer aici la stimularile extra-timpurii.
3)..plus ca la "oile noastre" nu prea merge treaba cu cu ciobani angajati....
4) Ma gindesc la nosemoza .
1) In ziua in care voi intra in rutina mă voi lăsa de apicultura.
2)Cand faci practica "aplecat" vei intalni situatii care nu se gasesc in carti . De ce ? Eu nu sunt de acord cu termenul " stimulari " la albine . Am explicat mai bine cu ceva timp in urma.
3) Orice activitate economica fie ea agricola sau industriala nu se dezvolta decat prin prezenta angajatilor . Cu cat o afacere produce mai multe locuri de munca cu atat ea este mai performanta . Acum hai să fim seriosi , eu ca medic am timpul prea scump sa-l pierd cu extractie miere , colectare polen , hraniri , etc. Eu lucrez in stupina doar pe partile care necesita inalta calificare.
4) Nu găndi prea mult ca-ti explodeaza creierul .  E o glumă.

Eugen B

Cine stie ceva site pe net care iti arata padurile din tara? Dar nu masivele principale, sa arate zonele de paduri de salcam si tei. Dar sa fie  ceva harta descifrabila, nu cu gasim la google la imagini. Astept raspunsuri, ms

ciucur

Citat din: Eugen B din Iunie 06, 2014, 07:31:58 PM
Cine stie ceva site pe net care iti arata padurile din tara? Dar nu masivele principale, sa arate zonele de paduri de salcam si tei. Dar sa fie  ceva harta descifrabila, nu cu gasim la google la imagini. Astept raspunsuri, ms

Salut !

Crezi ca exista asa ceva? Gandeste-te un pic. Sunt multe firme care fac harti pentru drumuri (GPS) si inca nu e totul acoperit.
Paduri de salcam si tei....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Cineva zicea aici pe site ca a gasit ceva harta unde scrie masivele de paduri. E normal si civilizat sa se stie ce paduri ai in tara, nu mi se pare nimic iesit din comun. Peste tot unde cauti gasesti doar masive mari unde sunt cu miile de stupi si la cele mai mici unde ai putea merge linistit nu este nimeni