Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: dragos2006 din Mai 15, 2014, 04:07:05 PM
O veste " buna " pentru apicultori din partea guvernului Ș


Şapte produse de protecţia plantelor de la BayerCropScience, un insecticid de la Syngenta şi un insecticid omologat de Chemtura vor putea fi utilizate pe teritoriul României prin pulverizare aeriană. Lista acestor produse, cuprinsă într-un proiect de Ordin publicat de MADR, va intra în vigoare după ce primește avize atât din partea MADR, cât și a Ministerului Mediului și Ministerului Sănătăţii: Biscaya 240 OD (substanţă activă tiacloprid), Decis 25 WG (deltametrin), Falcon 460 EC (Triadimenol + tebuconazol +spiroxamină), Folicur Solo 250 EW (tebuconazol), Nominee 400 SC ( Bispiribac-sodiu), PROFILER 71,1WG (Fluopicolid + fosetil de aluminiu), ZANTARA 216 EC (Bixafen + tebuconazol) - toate omologate de BayerCropScience, Germania; Karate Zeon (Lambda-cihalotrin) - deţinătorul omologării Syngenta Ltd, Anglia; DIMILIN 48 SC (Diflubenzuron) - deţinătorul omologării Chemtura Europe Ltd, Anglia.

Aceste substante .... BISCAYA 240 si "fratele ei mai gras"  CALYPSO 480 (are doza dubla de tiacloprid).....DECIS 25 WG, Falcon 460 EC si DIMILIN 48 SC in zona mea au fost aplicate aerian si in aceasta primavara ..... cred ca este un ordin mai vechi.

Biscaya, Falcon si Decis folosesc cei care se ocupa de agricultura... iar cu Dimilin a fost stropita padurea contra la nu stiu ce omida .

Va spun eu ca sunt destul de nocive pentru albine ca am trait destule experiente cu aceste substante. Cam degeaba inchizi albinele in momentul stropirii ca sunt substante cu actiune sistemica . :sad: .

D006

  Acasa in cotineața de gaini au aparut paduchi , am fost la fitofarmacie si am cerut cel mai tare insecticid , mi s-a dat DECIS si MOSPILAN.  Oare decisul este chiar asa de inofensiv pentru albine ?

relutu

Decisul este este SIGUR TOXIC ptr albine. :mad:

Seba

Citat din: dragos2006 din Mai 17, 2014, 12:32:20 AM
  Acasa in cotineața de gaini au aparut paduchi , am fost la fitofarmacie si am cerut cel mai tare insecticid , mi s-a dat DECIS si MOSPILAN.  Oare decisul este chiar asa de inofensiv pentru albine ?

Si eu am avut anul trecut probleme cu paduchii si am tot incercat de toate dar cu scabatox am scapat de paduchi. Eu zic ca merita incercat. O sticluta de scabatox la 10 l de apa si am stropit cu pompa poiata dimineata si am tinut inchis pana spre seara. Am repetat de 3 ori la cate 2 zile distanta. Si asa am scapat. Se pare ca amitrazul are efect si la paduchi de gaina :d. Si nu e nici scump 12- 15 ron sticluta.

marian sima

Citat din: dodo79 din Mai 15, 2014, 09:52:48 PM
Citat din: Kiwi Bee din Mai 15, 2014, 05:59:38 PM
Sint aceste substantze folosite pe scara larga si in alte tzari EU? Sau vor sa le testeze in EST?
biscaya se foloseste deja la rapita.nu este nociv ptr albine doar daca sunt in camp in momentul stropirii.putin il folosesc ptr ca e cam scump.sa speram ca se vor interzice cele nocive

Am intrebat fermierul si cu Biscaya a fost stropita rapita in zona mea,nu au fost probleme cu toate ca stupi nu au fost inchisi.

rarescyp

si la mine s-a stropit tot cu biscaya ...i-am inchis cateva ore doar pe timpul stropirii...nu am observat depopulara...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

bismark

    Zice o vorba din popor pune ,,boz,, in cuibul lor si-ai scapat de acel popor de paduchi si nu-i rau nici la albine.Practica bate teoria, cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

De pe timpul facultații nu am mai prins o primavară așa de rea pentru albine și implicit pentru apicultori .  Colac peste pupază la mine in zona furatul de stupi a devenit sport national . Se fura in disperare , abia astept spactacolul de la salcam 2.  :D

oroles

#7808
Eu unul nu prea suport hotii. Daca as prinde unul sunt dispus sa fac si puscarie numai sa il fac neom... Sa nu mai poata fura. In urma cu ceva ani la parintii mei in sat era un celebru hot de animale, poreclit "Vigilentul" deoarece nu era niciodata prins. Oamenii banuiau ca el e capul rautatilor... Dumnezeu i-a dat pe masura... A suferit un accident auto si acum nu reuseste sa faca mai mult de 5 pasi pe minut. Oamenii ii mai spun "Vezi? Blestemele oamenilor pe carei-ai furat" si el le raspunde: "Crezi ca nu!?"
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Din ,,vigilent,, a ramas doar LENT.Asa le trebuie la astia care fura. :mad:

D006

Cules asa capricios la salcam nu am vazut de foarte multi ani . Se pare ca azi este ultima zi de cules , de maine vine ploaia . Poate ne mai ramane si noua ceva de extras.

D006

A venit ploaia , păna revine vremea frumoasa mai ramane ceva de stors din stupi ? 

bio



Citat din: dragos2006 din Mai 29, 2014, 09:44:58 PM
A venit ploaia , păna revine vremea frumoasa mai ramane ceva de stors din stupi ? 

Dragosh,...  =))... stai linistit ca la ce albina zbura in poza nu are cine sa i-ti manince cita miere s-ar putea sa ai  in caturile alea.


D006

Sa fie cum zici tu ! macar sa-mi ramana cate doua caturi cu miere pe colonia de albine. Eu unul nu sunt crescator de albine pentru tocănița ci producator apicol. Sămbată am o comanda de miere de salcam ,dacă imi ajuta Dumnezeu sa ma lase vremea voi filma primul stup extras.

PS. Albina cand sta pe la urdinis si mai ales in barba , esti in faliment.

cristian87

cati ai unificat ca sa umpli turnurile din poza :wink:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău