Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: RazvanTi din Aprilie 24, 2014, 09:53:30 AM
Citat din: dodo79 din Aprilie 22, 2014, 10:46:07 PM
daca ti-as spune ca am 2 stupi (corp 3\4 si cat 3\4) tip ME .unul cu 9 rame capacite in corp si 4(2 capacite, 2 in stadii diferite) in cat plin cu puiet,altu 8 in corp si 3 in cat pline cu puiet ma crezi ?
si eu m-am speriat putin cand am vazut catul.credeam ca au blocat cuibul.

nu ai de ce sa te sperii...
ASA este dezvoltata o familie pe ME in momentul asta.

este primul an cand vad cum se dezvolta pe ME.m-am documentat si am aflat ca e ceva normal.
cat despre filmulete,las pe cei mai experimentati sa se ocupe de asta.eu imi vad de ale mele.

D006

  In prima si a doua pozitie de vede o rama cu puiet , in fapt asa trebuie sa arate o rama cu puiet , restul sunt doar rame cu palme de puiet. Daca se tine cuibul stans tare ce vedeti la pozitia 3 si 4 sunt " efectele secundare "si nu cred ca ne deranjeaza prea mult sa dam la vecini cate o bucata de fagure cu miere.

BODOKI

Oare este MIERE s-au miere din stimulari? :hi: :hi:

Cristian Mihai

Am umblat azi la stupi, dar nu am reusit decat la 2-3, albinele erau foarte agitate cu abdomenul ridicat. Imi poate spune cineva de ce erau foarte agresive, mentionez ca afara este cald, dar cerul este acoperit de nori.

D006

Citat din: BODOKI din Aprilie 24, 2014, 12:56:27 PM
Oare este MIERE s-au miere din stimulari? :hi: :hi:

Tu ce crezi ?

D006

Citat din: Cristian Mihai din Aprilie 24, 2014, 01:27:32 PM
Am umblat azi la stupi, dar nu am reusit decat la 2-3, albinele erau foarte agitate cu abdomenul ridicat. Imi poate spune cineva de ce erau foarte agresive, mentionez ca afara este cald, dar cerul este acoperit de nori.
Dacă coloniile nu au probleme cu reginele au probleme cu ventilatia si termoreglarea.

Cristian Mihai

Citat din: dragos2006 din Aprilie 24, 2014, 02:51:48 PM
Citat din: Cristian Mihai din Aprilie 24, 2014, 01:27:32 PM
Am umblat azi la stupi, dar nu am reusit decat la 2-3, albinele erau foarte agitate cu abdomenul ridicat. Imi poate spune cineva de ce erau foarte agresive, mentionez ca afara este cald, dar cerul este acoperit de nori.
Dacă coloniile nu au probleme cu reginele au probleme cu ventilatia si termoreglarea.
In ce sens probleme cu reginele? in legatura cu ventilatia si termoreglarea poate sa fie un factor faptul ca le-am pus cu urdinisurile spre est? daca le mut spre sud vor ''bate'' direct spre casa....

dodo79

Citat din: Cristian Mihai din Aprilie 24, 2014, 03:03:12 PM
Citat din: dragos2006 din Aprilie 24, 2014, 02:51:48 PM
Citat din: Cristian Mihai din Aprilie 24, 2014, 01:27:32 PM
Am umblat azi la stupi, dar nu am reusit decat la 2-3, albinele erau foarte agitate cu abdomenul ridicat. Imi poate spune cineva de ce erau foarte agresive, mentionez ca afara este cald, dar cerul este acoperit de nori.
Dacă coloniile nu au probleme cu reginele au probleme cu ventilatia si termoreglarea.
In ce sens probleme cu reginele? in legatura cu ventilatia si termoreglarea poate sa fie un factor faptul ca le-am pus cu urdinisurile spre est? daca le mut spre sud vor ''bate'' direct spre casa....
din cate stiu eu urdinisul se pune spre S_SV(sud-sudvest)
sensu cu reginele este ca sar putea sa nu ai matca.de aceea isi ridica si scutura coada  :hi:

Cristian Mihai

Citat din: dodo79 din Aprilie 24, 2014, 05:02:56 PM
Citat din: Cristian Mihai din Aprilie 24, 2014, 03:03:12 PM
Citat din: dragos2006 din Aprilie 24, 2014, 02:51:48 PM
Citat din: Cristian Mihai din Aprilie 24, 2014, 01:27:32 PM
Am umblat azi la stupi, dar nu am reusit decat la 2-3, albinele erau foarte agitate cu abdomenul ridicat. Imi poate spune cineva de ce erau foarte agresive, mentionez ca afara este cald, dar cerul este acoperit de nori.
Dacă coloniile nu au probleme cu reginele au probleme cu ventilatia si termoreglarea.
In ce sens probleme cu reginele? in legatura cu ventilatia si termoreglarea poate sa fie un factor faptul ca le-am pus cu urdinisurile spre est? daca le mut spre sud vor ''bate'' direct spre casa....
din cate stiu eu urdinisul se pune spre S_SV(sud-sudvest)
sensu cu reginele este ca sar putea sa nu ai matca.de aceea isi ridica si scutura coada  :hi:

Daca asta e legatura cu matca, atunci sigur nu e problema asta, pentru ca la cei care am umblat am atat puiet capacit cat si larve de 1-2 zile, poate sa fie rapita din zona :-?? habar n-am, sper sa ma lamureasca cineva ca sunt si eu cam ''agitat'' .

italianu

Ceva ...salcîm ,si ceva albine!
Si ceva ...tehnica :D
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

RazvanTi

Citat din: dragos2006 din Aprilie 24, 2014, 12:34:45 PM
  In prima si a doua pozitie de vede o rama cu puiet , in fapt asa trebuie sa arate o rama cu puiet , restul sunt doar rame cu palme de puiet. Daca se tine cuibul stans tare ce vedeti la pozitia 3 si 4 sunt " efectele secundare "si nu cred ca ne deranjeaza prea mult sa dam la vecini cate o bucata de fagure cu miere.

ME-urile nu se "strang" in felul cum se strange dadantul. el tot pe 10 rame ramane atat ca muti cuibul si mancarea intr-o parte sau alta a cutiei (eu cel putin asa fac si am facut). eu NU scot rame din stup sa le bag la pastrat. si puietul e identic pe rame cu pozele tale.
pe deasupra, eu nu gasesc risipa de o gasesti tu la pozele 3-4 sau cum le-ai spus tu "efecte secundare".
Citat din: BODOKI din Aprilie 24, 2014, 12:56:27 PM
Oare este MIERE s-au miere din stimulari? :hi: :hi:
DA! M&M's :P
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

D006

  baga repede un film de la tine , sa ne lamurim mai bine !

sorinma

Citat din: italianu din Aprilie 24, 2014, 10:33:07 PM
Ceva ...salcîm ,si ceva albine!
Si ceva ...tehnica :D


De ce mai este gratia la urdinis?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

dodo79

Citat din: sorinma din Aprilie 25, 2014, 02:46:19 PM
Citat din: italianu din Aprilie 24, 2014, 10:33:07 PM
Ceva ...salcîm ,si ceva albine!
Si ceva ...tehnica :D


De ce mai este gratia la urdinis?
banuiesc ca este ptr soareci.tu  le depozitezi cu rame fara gratie?

sorinma

Gratie pt soareci la salcam?ce sa depozitez?oare ce imi scapa...?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde