Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  hai să nu exagerăm ... în stupină problema " e groasă si prezintă umflături " . Primăvara foarte rece si instabila astfel incăt dezvoltarea coloniilor de albine este influențată negativ. In această perioadă trebuie să stau cu siropul pe ei ca altfel e jale. După cum se anunță vremea și în luna mai cam slabe speranțe sa avem profit din apicultură anul acesta.
  Pană la profesionalism e cale lunga , ne multumim cu dragostea pentru albine si fericirea unei vieti frumoase.

Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Aprilie 10, 2014, 09:52:20 AM
  hai să nu exagerăm ... în stupină problema " e groasă si prezintă umflături " . Primăvara foarte rece si instabila astfel incăt dezvoltarea coloniilor de albine este influențată negativ. In această perioadă trebuie să stau cu siropul pe ei ca altfel e jale. După cum se anunță vremea și în luna mai cam slabe speranțe sa avem profit din apicultură anul acesta.
  Pană la profesionalism e cale lunga , ne multumim cu dragostea pentru albine si fericirea unei vieti frumoase.

Domnule Gavrilă, mare dreptate aveţi.
Ieri seară m-am oprit la un prieten mai tânăr, îşi pregătea stupii să plece la rapiţă, tot în judeţul Buzău, la câmp. A plecat. L-am întrebat cum stă şi mi-a răspuns că e în medie la 5 rame de puiet pe stup, dar tot el a simţit nevoia să completeze ( are talent, scria bine când publica):
,,Noi, apicultorii de azi, am ajuns ca pescarii – azi plec să dau la rapiţă – poate că iau, poate că nu iau, dar dau la rapiţă, nici cu stupii nu pot sta în grădină. Orice ar ieşi, după, toţi facem tot ca pescarii, scornim poveşti cu producţii record, pentru ceilalţi, iar între noi, cei care mergem împreună, ne găsim justificări când nu luăm mai nimic... tot ca pescarii... că a bătut vântul, că aia-aia, că alaltă"...
Afară plouă. Şi plouă. Şi va mai ploua.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

bio

Citat din: dragos2006 din Aprilie 10, 2014, 09:52:20 AM
  ........... cam slabe speranțe sa avem profit din apicultură anul acesta.
  ....

...pune si vinde 70-75 % din familii ca au pret bun !!..apoi vezi profit..


Eu asa fac ...am pus si vind cit de multe familii pot, .... ca mi-o ajuta Dumnezeu, sa le fac inapoi.

..poate as fi fost mai cistigat sa incerc sa  merg pe miere, polen s.a dar am ales sa vind .


bio

Citat din: dragos2006 din Aprilie 10, 2014, 09:52:20 AM
  .....
  Pană la profesionalism e cale lunga ,..... ne multumim cu dragostea pentru albine si fericirea unei vieti frumoase

Dragoshe, dupa experienta ta apicola de 30 de ani parca vii de acasa.. ... stai linistit, bucura-te de viata ....  este greu cu  "apicultura profesionista" .

Sunt multe conditii de indeplinit ...... si sunt greu de indeplinit.





cornelioandanciu

Daca la timpul potrivit pe forumuri ar fi aparut asemenea discutii realiste, Statul Roman si-ar fi dat seama ca apicultura nu poate fi incadrata in categoria SRL-urilor, nu ar fi pus biruri pe spatele apicultorilor.
Va salut.

D006

  Dragul meu de ani de zile postez filme in care prezint apicultura asa cum este la mine in stupina , stii cum sunt arata multe comentarii ? iti spun eu ! vai ce stupi slabi ai , vai ce amator esti , vai ce productie mica faci . Vezi , dincolo ce stupi sunt ! vezi , ce productie fac profesionistii !
   Majoritatea masă de apicultori in fapt sufera de o crasa incultura apicola asa ca au pus botul la vrajeala gen productii de 100 kg. pe familie in Romania si ce este mai grav au luat de model false valori si falsi profesionisti.

   Multi iau de model pe unii care se pricep bine la scris si gargara pe net . Nu vreau sa intru in detalii dar ce profesionist in apicultura esti cand nu ai bani nici macar sa-ti puii dinti in gură ?

albinasebes

Intotdeauna cine iese in fata se expune la critici si laude. Totodata numai cine munceste poate gresi sau poate reusi. Avem datoria sa incercam pt noi si pt copiii nostri, si in primul rand pt Dumnezeu ca ne-a dat sanatate si minte. Singura judecata care conteaza este a Lui. Asa ca e bine sa mergem inainte si sa ne straduim sa facem binele. Eu am ce invata din filmele postate si imi sunt de ajutor, ca si sfaturile ce le primesc pe forum.
Am invatat si vazut multe pe forum si sper sa ramana asa.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

popa georgian

Citat din: dragos2006 din Aprilie 11, 2014, 05:33:29 PM
  Dragul meu de ani de zile postez filme in care prezint apicultura asa cum este la mine in stupina , stii cum sunt arata multe comentarii ? iti spun eu ! vai ce stupi slabi ai , vai ce amator esti , vai ce productie mica faci . Vezi , dincolo ce stupi sunt ! vezi , ce productie fac profesionistii !
   Majoritatea masă de apicultori in fapt sufera de o crasa incultura apicola asa ca au pus botul la vrajeala gen productii de 100 kg. pe familie in Romania si ce este mai grav au luat de model false valori si falsi profesionisti.

   Multi iau de model pe unii care se pricep bine la scris si gargara pe net . Nu vreau sa intru in detalii dar ce profesionist in apicultura esti cand nu ai bani nici macar sa-ti puii dinti in gură ?
domule Dragos , toata stima! :bravo:

Din lanul de fasole

Citat din: albinasebes - luca sorin din Aprilie 11, 2014, 09:29:12 PM
Intotdeauna cine iese in fata se expune la critici si laude. Totodata numai cine munceste poate gresi sau poate reusi. Avem datoria sa incercam pt noi si pt copiii nostri, si in primul rand pt Dumnezeu ca ne-a dat sanatate si minte. Singura judecata care conteaza este a Lui. Asa ca e bine sa mergem inainte si sa ne straduim sa facem binele. Eu am ce invata din filmele postate si imi sunt de ajutor, ca si sfaturile ce le primesc pe forum.
Am invatat si vazut multe pe forum si sper sa ramana asa.
sanatate

Dumnezeu să vă binecuvânteze slovele, intrând pe acest forum nu m-am gândit că aici sunt postaci vechi cu mari dispute  – am dat o căutare în această seară şi am înţeles că sunt lupte vechi, pe diferite forumuri, nu doar pe acesta  – au multe de împărţit, habar n-am ce,  eu nu am de gând să intru în astfel de jocuri, Dumnezeu mi-e martor.
Spun pentru toţi: apicultura e pentru mine ceea ce a fost şi înainte de a face prima postare, doar dragoste. Normal că vreau şi performanţă în a ajuta albinele.
,,Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, faţă către faţă; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaşte pe deplin, precum am fost cunoscut şi eu.
Şi acum rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. »

Vă sunt cunoscute aceste ziceri, nu ?

C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Domnule Gavrilă,

Uitasem să vă precizez, acum, reiterez cele scrise deja, e o confirmare a unei prognoze:
Afară plouă. Pe valea Buzăului.
Toate cele bune!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

 Pe valea Călnăului dă și cu ceva fulgi de nea !

bio



.... primavara, intotdeauna vremea este schimbatoare .
Eu spun ca exista un echilibru meteo. De exemplu dupa o iarna  blinda vine o primavara rece...tot la fel cum dupa o vara foarte calduroasa ma astept la o iarna rece .

Doar citeva  zile cu soare si multi apicultori se amagesc ca miine va fi mai bine ... dar se inseala, ca in fiecare an se intimpla la fel . Parca Baba Dochia a facut greseala sa se increada in citeva zile mai insorite si si-a aruncat cojoacele prea repede... dar cine sa i-si m-ai aminteasca astea .






D006

Partea buna e ca salamul va intarzia cu infloritul , asa ca vom avea familii bune de cules . Asta daca nu va ploua permanent la salcam...

bio

Dragosh, dupa atita vreme rece si umeda imi este teama ca anul acesta la primul salcim vom avea caldura si vint .

..doar apicultorul care fuge la 2 culesuri de salcim poate prinde macar la un cules vreme de poveste.

bio

Citat din: dragos2006 din Aprilie 11, 2014, 05:33:29 PM
  ......
   Majoritatea masă de apicultori in fapt sufera de o crasa incultura apicola asa ca au pus botul la vrajeala gen productii de 100 kg. pe familie in Romania si ce este mai grav au luat de model false valori si falsi profesionisti.

   Multi iau de model pe unii care se pricep bine la scris si gargara pe net . Nu vreau sa intru in detalii dar ce profesionist in apicultura esti cand nu ai bani nici macar sa-ti puii dinti in gură ?

..100 Kg pe famile... media pe stupina..??...
.... s-a facut de catre cei care practicau pastoralul intensiv pina acum citiva ani pina sa apara soiurile astea de floarea soarelui care nu mai dau nik.

pastoral intensiv - rupeam tara in doua dupa culesuri, era stres mare, cheltuieli mari, sanatate fututa ... nu mai vreau.