Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat din: dragos2006 din Martie 02, 2014, 11:41:20 PM
Cineva a declansat un furtisag pe un pavilion , colectoarele de polen au fost ineficiente . Treceau albinele prin gauri ca pe autostrada.

Poate albinele care treceau prin gauri erau albinele stupului furat ----eu am folosit colectorul si a dat rezultate chiar si la o familie fara matca---mai folosesc apa in jeturi cu o pompa de mana si motorina ca si Bio si mai si inchid urdinisul cu burete pentru 15-20 de minute de mai multe ori

dedu

La o familie am o matca din 2013 care a depus pana acum doar trantore. Matca anul trecut a dat randament bun,productiva si tanara si nu inteleg de ce acum depune trantor.Care sunt oare cauzele si ce ar trebuii sa fac?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Nelly88

sa o omori si sa unifici!

petru.atudorei

Nu cumva a depus in celule de trantor? Pe ce parte a ramei a depus... n locul cornitei de miere?

dedu

Citat din: petru.atudorei din Martie 03, 2014, 05:31:05 PM
Nu cumva a depus in celule de trantor? Pe ce parte a ramei a depus... n locul cornitei de miere?

Pai,a depus in partea de sus a ramei,eu am vazut acum oua in celule de albina si as mai lasa-o pentru ca imi e mila de ea ca e tanara si a fost destul de productiva,e in familie pe 5 rame full de albina. Am mia vorbit cu cineva si mi-o zis ca mai bine o omor si unific cu altul...
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

Daca are oua in celule de albine las-o pana vezi cum capaceste. Faptul ca a depus oua si in celule de trantori nu e foarte grav daca vor capaci normal larvele din celulele de albine.

istodorescu vasile

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 03, 2014, 07:17:45 AM
Citat din: dragos2006 din Martie 02, 2014, 11:41:20 PM
Cineva a declansat un furtisag pe un pavilion , colectoarele de polen au fost ineficiente . Treceau albinele prin gauri ca pe autostrada.

Poate albinele care treceau prin gauri erau albinele stupului furat ----eu am folosit colectorul si a dat rezultate chiar si la o familie fara matca---mai folosesc apa in jeturi cu o pompa de mana si motorina ca si Bio si mai si inchid urdinisul cu burete pentru 15-20 de minute de mai multe ori
atunci cind se declanseaza furtisag mai violent, singura solutie este sa se mute stupina pe alta vatra la distanta de cel putin 10 km, iar abia dupa ce sunt mutati stupii, se iau masuri sa nu reizbucneasca furtisagul.asta cu colectoarele de polen , sau alte dispozitive,odata izbucnit furtisag violent la mai multe familii din stupina, nu mai  are eficienta, albinele pur si simplu innebunesc, si se napustesc la orice orificiu deschis la stupul atacat. furtisagul cel mai violent se poate declansa in lunile de toamna[septembrie-octombrie]. atunci cind sunt atacate 2-3 familii pe o vatra, se poate indrepta situatia, inchizind periodic, stupii respectivi, si stropit cu motorina, insa cind numarul celor atacati este mai mare, nu mai poate fi tinut sub control.am vazut acum citiva ani un asemenea furtisag,iar in citeva ore, din 80 de familii au mai ramas sub 30, cei care au fost inchisi si mutati. nu as dori la niciun apicultor, sa aiba de a face cu asemenea furtisag, ce distruge stupina cum nu poate nici o boala sa faca. cel mai bun mod de combatere este preventia. furtisagul  violent se declanseaza din cauza apicultorului.

D006

Citat din: istodorescu vasile din Martie 03, 2014, 07:13:45 PM
furtisagul  violent se declanseaza din cauza apicultorului.

Exact , cazul pomenit de mine s-a produs din cauza unui tolomac care s-a pus sa scoata miere in lipsa totala de cules si cu usile deschise . Cand a venit un stupar cu experienta la fata locului a chemat imediat un tractor si a plecat imediat cu pavilionul . Interesant e faptul ca plecarea s-a facut pe seara si kilometri buni albinele s-au tinut dupa stupii victima.

Ioan Olaru

Dupa ce stegeti postarile mai si comentati , de ce ati mai creat un forum daca postati doar care vreti si ce vreti , imi pare rau dar e mai rau ca la comunisti si pe asa ceva nu am chef sa mai intru asa ca stergeti cu mandrie si postarea aceasta si dativa mari mai departe ca defapt sunteti pitici.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

nicomico

Dl Ioan Olaru acuzi ca santem comunisti si cenzuram.Eu mai bine zic ca santem pinguini si matale profesor.Ce ar fi sa postezi pe forumul Stuparitul si noi toti o sa-ti citim postarile cu mare atentie.Sant curios dupa cate postari te baneaza .

paul1

Citat din: nicomico din Martie 04, 2014, 06:26:03 AM
Dl Ioan Olaru acuzi ca santem comunisti si cenzuram.Eu mai bine zic ca santem pinguini si matale profesor.Ce ar fi sa postezi pe forumul Stuparitul si noi toti o sa-ti citim postarile cu mare atentie.Sant curios dupa cate postari te baneaza .
Adica ... ce vrei sa insinuezi ? Ca Stuparitul ii lagar de exterminare ??? ))/

D006

Mai Paul nu ai loc de dat cu limba pe stuparitul si acum vii aici ?

istodorescu vasile

Citat din: Ioan Olaru din Martie 04, 2014, 02:37:40 AM
Dupa ce stegeti postarile mai si comentati , de ce ati mai creat un forum daca postati doar care vreti si ce vreti , imi pare rau dar e mai rau ca la comunisti si pe asa ceva nu am chef sa mai intru asa ca stergeti cu mandrie si postarea aceasta si dativa mari mai departe ca defapt sunteti pitici.
nu stiu ce postari ti-au fost sterse, insa eu intr-un an jumate de cind postez pe aici, doar o singura postare mi-a fost stearsa, recunosc continea putina vulgaritate, si culmea ca era adresata chiar domnului olaru. poate o mai fi si vreunul mai rasarit pe aici, nu or fi chiar toti pitici. insa daca absolut toti iti par pitici inseamna ca problema e la tine.

romikele

Deoarece constat ca acest domn Olaru aduce numai deservicii acestei meserii minunate, APICULTURA si celor care vor sa inceapa o cariera in domeniu, din acest moment postarile sale intra in monitorizare, mai ales ca a devenit obraznic.
Orice ineptie gen "familie pe o rama" va merge direct la cosul de gunoi.
Toate mesajele asemanatoare se vor considera spam.
Topicul dedicat stupului Ursu va ramane inchis.

paul1

Citat din: dragos2006 din Martie 04, 2014, 09:14:05 AM
Mai Paul nu ai loc de dat cu limba pe stuparitul si acum vii aici ?
Dragoshelu', pentru exactitatea informatiei, te rog sa prezinti public un singur post al al meu unde "am dat cu limba" ! Daca se poate, prezinta si contextul !
Nu stiam ca Apiardealul e-un forum ... exclusivist ! Daca-i asa ... SCUZATI DERANJUL !!! :hi: :hi: :hi: