Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: marian sima din Ianuarie 23, 2014, 08:57:04 AM
...,ba se stie ca polenul daca este consumat de om ridica tensinea...

Te rog mult daca ai gasit un studiu stiintific care sa argumenteze acest lucru spune-mi si mie . S-au macar precizeaza daca este o legenda urbana.Am fost la o multime de cursuri , am vorbit cu multi apiterapeuti dar nimeni nu a demonstrat pana acum ca polenul poate ridica valorile tensiunii arteriale.

 

Kiwi Bee

Dragos, iti recomand un experiment daca doresti sal incerci.
Planteaza gorse(gorz) in zona vetrei tale. Iti da o abundentza de polen de nuti mai trebuie hrana proteica.
Am mai dezbatut subiectul aici pe forum. Gorzul este original din Marea Britanie dar il avem aici in NZ peste tot chiar si in sud unde sint ierni cu zapada. An de an am probleme cu pastura.... prea multa. Recunosc ar trebui sami fac niste colectoare de polen.

PS-Nu sint sigur pina la ce data infloreste in zona RO dar sar putea sa mai fie inflorit si dupa ce ai terminat cu FS si te retragi la vatra.

D006


vranceanul

Pare a fi  arbustul din care se fac maturi (de maturat in curte....) pe la mine in zona de deal ai zice DROG, acum e pe cale de disparitie.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!


gelu

.....nu cred ca se fac maturi, e un arbust care infloreste frumos si tine mult dar are multi tepi, am aterizat odata intr.unul de aia il tin minte... :nono:...as fi curios cum se inmulteste, as transfera de aici pana acasa ceva ,, samanta,,..... @};- @};- @};- @};- :hi:

Kiwi Bee

Dragos daca Gelu nu are semintze vezi prin RO:

http://gradina.acasa.ro/amenajarea-gradinii-117/sfaturi-pentru-cresterea-plantei-ulex-europaeus-173651.html

Gelule dupa cei trec florile este plin de semintze

In RO se numeste "orzul salbatic"

gelu

....momentan aici ploua in rafale, peste vreo ora cred ca se opreste ploaia si o iau la picior spre dealul cu pricina...daca voi gasi semintele minune ma voi conforma....sper sa revin si cu poze... :yes: :hi:

gelu

...cu scuzele de rigoare, ca.i ocup pagina lui Mr. Dragos, atasez cateva poze cu rezultatul explorarii ... :)

gelu

deci...baiat de la tara fiind stiu ce.i aia o floare si o pastaie cu seminte...orzul asta e naspa dar deh suntem in spatial anglo/saxon si pe aici toate.s pe invers... :sad:...dupa cum vedeti floarea e in toi totusi la baza plantei unde s.au maturizat , au polenizat, toate pastaile.s deja deschise si saminta luata de vant, cred....am umblat pe tot dealul dar n.am gasit o singura pastaie care sa nu fie deschisa cu exceptia celor verzi fara nici o valoare ptr. ce ne doare...asa ca baza ramane tot la ebuy... ^:)^ :thanks: :hi:

ionel07196555

La noi cind apreciezi ca ar inflori maracinele  asta  ?
Dupa cum e clima acolo crezi ca ar merge si la noi  ?

Eugen B

Eu din cate am inteleg e foarte bine sa ai stupi in Noua Z, da e foarte bine ca se dau idei ce sa plantem in jurul casei si in gradina sa avem polen si nectar pentru albine, din cate observ eu in tara se taie paduri si se folosesc tot felu de ierbicide care distruge multe buruieni care dau nectar si polen destul de mult.

gelu

Citat din: ionel07196555 din Ianuarie 25, 2014, 07:03:06 PM
La noi cind apreciezi ca ar inflori maracinele  asta  ?
Dupa cum e clima acolo crezi ca ar merge si la noi  quote]....n.as putea sa spun cu exactitate, cred ca in zonele joase cu multa umiditate s.ar preta, dar merge si pe teren stancos...apa sa fie, problema e cu frigul, iarna...aici in ultimii 11 ani  termometrul n.a coborat sub minus 7...8 grade C....cei curajosi pot comanda pe ebay, pretul e acceptabil.... =D> =D> @};- @};- @};- :hi:

apivasmob

Daca nu ma inseala memoria am vazut anul acesta in noiembrie in Grecia la o altitudine de 300-400 m.Zona unde vazusem si cateva sute bune de FA.
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

Avem o iarna frumoasa dar nu de cod rosu .  Sa nu credeti ce vedeti , ca la TV ca Rm. Sarat e apocalipsa zapezii , e doar o iarna normala.