Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2014, 08:53:14 PM
Dragos de cand exista forumurile am vazut ca ai tot experimentat tot felul de apipixuri pe care le laudai cu mare tam tam si anul acesta am vazut ca ai ajuns din nou la zahar. Ce trebuie sa creada cine citeste despre experimentele tale de-a lungul anilor, au dat rezultate? Nu inteleg, de ce te-ai intors la bordei, dupa ce ai locuit in palate?

  La turte am folosit mereu zahar ... ma  intorc acolo unde este mai ieftin , totul depinde pe evolutia pietii . candva apipixul avea un pret inferior zaharului . Acum am gasit zahar ieftin . Maine daca gasesc F40 mai ieftin cumpar .

   Problema nu se pune in termeni de zahar sau apipix ci in urmatorii termeni : zaharoza , glucoza , fructoza , aminoacizi , lipide , vitamine , minerale , oligoelemente .
   Voi vedeti doar zahar sau apipix , eu vad dincolo !

bio

Citat din: gelu din Ianuarie 04, 2014, 09:09:19 PM
.... va citesc spre disperarea colegei de camera care ma acuza de neglijenta matrimoniala... :yes:...sper s.o impac intr.un fel.... :D... :hi:

Sal Gelu ,
..daca era vorba de tehnologie apicola ti-as fi dat un sfat care este si-n cartile de specialitate.

Asa,... daca este vorba despre impacarea "colegei tale de camera" nu stiu ce sfat sa-ti dau .


..dar pina una alta "PUP-O, precum si   @};- din partea forumistilor dupa APIARDEAL !!.." .



bucovineanu

Intotdeauna siropul de zahar a iesit la un pret mai mic decat celelalte siropuri. Dar aici intervine si comoditatea apicultorului.

D006

  Nu e comoditate , e rentabilitate ! la unii timpul chiar costa bani !

bio

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2014, 09:27:31 PM
Intotdeauna siropul de zahar a iesit la un pret mai mic decat celelalte siropuri. Dar aici intervine si comoditatea apicultorului.

Cind, zaharul sarea  de 4 ROn era mai ieftinache cu api-siropurile,....   daca erau luate la prima mina .....sau luate prin PNA

..  acum zaharul se duce spre 3 Ron,.. trebuie sa calculam bine ce luam pentru a fi OK.

gelu

Citat din: bio din Ianuarie 04, 2014, 09:26:21 PM
Citat din: gelu din Ianuarie 04, 2014, 09:09:19 PM
.... va citesc spre disperarea colegei de camera care ma acuza de neglijenta matrimoniala... :yes:...sper s.o impac intr.un fel.... :D... :hi:

Sal Gelu ,
..daca era vorba de tehnologie apicola ti-as fi dat un sfat care este si-n cartile de specialitate.

Asa,... daca este vorba despre impacarea "colegei tale de camera" nu stiu ce sfat sa-ti dau .


..dar pina una alta "PUP-O, precum si   @};- din partea forumistilor dupa APIARDEAL !!.." .
....thank,s Bio....maine tratam albinutele si o sa revin cu poze si solicitari de sfaturi....

bio

Citat din: gelu din Ianuarie 04, 2014, 09:35:49 PM
...thank,s Bio....maine tratam albinutele si o sa revin cu poze si solicitari de sfaturi....

:cu plăcere:

D006


Ce se întâmplă? În afară de încălzirea globală, în afară de un leu slab și prețurile ridicate la petrol, în afară de energia noastră, alimente, apă, economie, și crize personale, de ce suntem atât de morocănosi?  Ne-am pierdut capacitatea de a trăi în pace cu noi înșine și de a ingriji lucrurile vii?  Nimic de acum in acolo nu se va schimba până când nu ne vom schimba pe noi înșine.
Lucrul cu albine este totul despre depășirea fricii. Stupul este dragostea întrupată. Stupul este fereastra pentru noua noastră lume. Este nevoie de răbdare și de energie emotionala pentru a demonta dinamica puterii . Redescoperă ce înseamnă să trăiești în pace cu insectele, flora , natura in general si te vei rupe de sistemul corporatist cu a sa politica decadenta .

ionel07196555

"Viata este uneori foarte zgarcita: trec zile, saptamani, luni si ani fara sa simti nimic nou. Totusi, odata ce se deschide o usa, o adevarata avalansa patrunde prin spatiul deschis. Acum nu ai nimic, iar in clipa urmatoare ai mai mult decat poti accepta".                              P. Coelho

marian sima

Dragos pe cine pacalesti tu?
Cand ai de platit taxe si impozite cand statul te forteaza de la spate ca sa mai te bage-n alte cheltuieli si i-ti aplica o politica corporatista si decadenta e  greu sa redescoperi anumite chestii.

De fapt Roamani au descoperit de mult sa traiasca precum albinele,ce face albina cand da de o sursa de miere ?Trece la furtisag si nu mai lasa nimic.
Ce face albina cand in stup nu are miere si in natura nu exista nectar?Cauta de unde sa fure.

Vezi tu traim de mult in armonie cu aceste albine ba chiar le-am copiat stilul,ce se intampla cand intr-o stupina incepe furtisagul?
Acea stupina se autodistruge ,asa se intampla si cu aceasta tara si cand ai furtisag in tara numai armonie si pace nu-i.
Sistemul corporatist te frange ,politica decadenta te rupe natura si flora sant distruse da-o in armonie atunci.
Cred ca ti se trage de la mierea chinezeasca pe care ai degustat-o. :rotfl:

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 12:48:22 AM

Ce se întâmplă? ......, de ce suntem atât de morocănosi? .
.....

Dragosh, ca m-ai discutam uneori in contradictoriu nu inseamna ca o facem cu rautate, nu inseamna ca am fi "dusmani".
Poate sunt mai categoric citeodata in afirmatiile care le fac ...dar nu o fac cu rautate.


Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 12:48:22 AM

Ce se întâmplă? ....  Nimic de acum in acolo nu se va schimba până când nu ne vom schimba pe noi înșine.
.....

..chiar aici este problema, LUMEA SE SCHIMBA.
Apicultorii simplii  incep sa isi cunoasca drepturile si incep timid sa si le  ceara . ..apicultorii simplii, vor fi tot mai greu de pacalit.

Apicultorii simplii nu mai pot sta impasibili, sa vada cum sunt folositi doar ca numar scriptic  de catre conducatori care i-si satisfac interesul propriu.

NiKoN

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 06:03:11 PM
  Ieri domnul Bio imi explica asa in scurt ca dansul este profesionist deoarece anual merge pe aceiasi metoda de lucru . iar eu sunt un amator deoarece in fiecare an incerc ceva nou , mereu schimb cate ceva . Domnule bio aveti dreptate !  deoarece noi doi ne invartim in cercuri diferite , intram in contact cu oameni diferiti. Pentru a intelege mai bine uitati ce m-a invatat domnul Vlad Popescu :

,,Întotdeauna m-a amuzat violența mascată a discursului gnomic al celor care se agață de tradiție ca de o plută și nu au curajul, nici curiozitatea, să înoate singuri. Întotdeauna m-am situat de partea inovației, a avangardei. Întotdeauna am fost conștient că o tradiție are punctul ei zero.
Sigur că au existat și începuturi ratate, eșuate, curente care nu au mai avut discipoli pentru că nu meritau să supraviețuiască fondatorului. Curente pe care însuși fondatorii le-au distrus. Dar ele sunt necesare!
Buddha, ca și toți ceilalți înainte-mergători, a însemnat ceva tocmai pentru că a rupt cu tradiția vremii lui, indiferent cât de bună sau rea era. Buddha a propus o variantă nouă, o inovație, s-a situat în avangardă. Și nici el, nici ceilalți ca el nu au spus: stați pe loc, de unde am ajuns eu nu se poate merge mai departe!
Plăcerea înregimentării, lipsa curajului și a curiozității, toate duc la dogmă, la închistarea în tradiție, indiferent care ar fi ea. Prefer să ratez decât să stau pe loc!

cateva lamuriri pentru domnul Bio :
gnomic: care conține maxime, sentințe și reflecții morale.
avangardă: mișcare literar-artistică complexă și eterogenă, care, afișând o respingere totală a formelor consacrate și a tradiției, proclamă ostentativ și polemic necesitatea înnoirii, asumându-și rol de precursor."
Tu si Ursu sunteti suflete pereche, pacat ca va ciondaniti din cand in cand!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

ionel07196555

Citat din: NiKoN din Ianuarie 05, 2014, 02:48:51 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 06:03:11 PM

Tu si Ursu sunteti suflete pereche, pacat ca va ciondaniti din cand in cand!
E fortata aceasta afirmatie sau nu inteleg EU.
   [nu ma bazez pe....intarita drace ca si mie place sau dezbina ]
DEtaliaza putin 

D006

  Ionele problema e ca orizontul meu incepe acolo unde al altora se termina !  :uimit:

ioanardelean55


Partea buna a lui Dragos e ca nu-i baga pe toti in seama .si bine face  :bravo: