Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 12:03:28 AM
Citat din: cipik din Ianuarie 02, 2014, 11:31:25 PM
Oare ce cumparam sa dam la albine nu este posibil sa fie contaminat? Imi da un buletin de analiza facut pe genunchi la colt de strada pe care trebuie sa-l cred. Mierea o stiu, este a mea o mananc si eu, bag mana in foc pentru ea.
Primavara in 99% din cazuri vorbim de stimulare, care usor poate deveni si de completare.

  Eu zic sa nu fii asa sigur pe mierea ta ! am vazut rezultatul la un screening  pe nosemoza si e jale . 87% din colonii erau infectate.  Tu poti sa o mananci linistit dar albinele ...
  Fa urmatorul experiment : dupa 20 ianuarie stropeste  zilnic familiile cu 50 ml. sirop de zahar . Daca la salcam nu bubuie ....


Sirop simplu sau cu ceva in el ( proteina )?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Aurelian A.

Ce parere aveti despre aceasta metoda de stimulare a lui Calmus?



Stimulare famililor de albine - administrare (31.01.2013)


Este o reteta cu miere,lapte praf,protofil,drojdie de bere si apicomplex
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

kamy

Nu am inteles ce asteptari ai pro sau contra,pro e buna compozitia contra e cam fluida,as fi preferat neste branzoici mai vascoase,puse in folie sa nu se oxideze compozotia si mai venea la pachet avantajul de a nu tine capacul ridicat cat timp curge de pe lingura!
Invercati un esperiment cu 2 familii de aceeasi putere pe una invepeti sa o drogati la 31.01 si pe cealalta la 01.03,ca sa fiti cinstiti le oferiti aceeasi cantitate de papa!va rog nu-mi spuneti rezultatele!

Aurelian A.

Pai nu stiu nici eu daca sa fiu pro sau contra...oricum in zona mea nu se poate aplica de la 31 ian mai ales ca nu am avut inca si nu cred ca o sa fie pana atunci zbor de curatire...as vrea totusi sa fac o incercare pe cateva familii cu reteta asta dar dupa un zbor de curatire bun....nici nu stii care reteta sa o mai faci ca la cate am vazut... :hi: :hi: :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

D006

  Metoda lui Calmus e buna numai ca dureaza prea mult timp. Plus ca el are o vatra de iarna -primavara de invidiat.

  PS. in F40 nu e gelatina ci maltoza . Cand cumparati invertul aveti grija cata maltoza contine , daca are mai mult de 15 %  deja e o problema.

D006

  Ieri domnul Bio imi explica asa in scurt ca dansul este profesionist deoarece anual merge pe aceiasi metoda de lucru . iar eu sunt un amator deoarece in fiecare an incerc ceva nou , mereu schimb cate ceva . Domnule bio aveti dreptate !  deoarece noi doi ne invartim in cercuri diferite , intram in contact cu oameni diferiti. Pentru a intelege mai bine uitati ce m-a invatat domnul Vlad Popescu :

,,Întotdeauna m-a amuzat violența mascată a discursului gnomic al celor care se agață de tradiție ca de o plută și nu au curajul, nici curiozitatea, să înoate singuri. Întotdeauna m-am situat de partea inovației, a avangardei. Întotdeauna am fost conștient că o tradiție are punctul ei zero.
Sigur că au existat și începuturi ratate, eșuate, curente care nu au mai avut discipoli pentru că nu meritau să supraviețuiască fondatorului. Curente pe care însuși fondatorii le-au distrus. Dar ele sunt necesare!
Buddha, ca și toți ceilalți înainte-mergători, a însemnat ceva tocmai pentru că a rupt cu tradiția vremii lui, indiferent cât de bună sau rea era. Buddha a propus o variantă nouă, o inovație, s-a situat în avangardă. Și nici el, nici ceilalți ca el nu au spus: stați pe loc, de unde am ajuns eu nu se poate merge mai departe!
Plăcerea înregimentării, lipsa curajului și a curiozității, toate duc la dogmă, la închistarea în tradiție, indiferent care ar fi ea. Prefer să ratez decât să stau pe loc!

cateva lamuriri pentru domnul Bio :
gnomic: care conține maxime, sentințe și reflecții morale.
avangardă: mișcare literar-artistică complexă și eterogenă, care, afișând o respingere totală a formelor consacrate și a tradiției, proclamă ostentativ și polemic necesitatea înnoirii, asumându-și rol de precursor."

bio

Dragosh.....noi  privim apicultura si citeodata o practicam in moduri diferite si nu cred ca este nici o rushine pentru nici unul dintre noi.

Eu  fac apicultura  pe banii mei,... si sunt bani munciti din greu imi este cam greu sa incerc sa o fac pe "avangardistul".
Luam 141, 121, 112 s.a.,  pe nevasta , soacra si catzeaua din cotet faceam si eu experiente ca m-a  durea in paispe ..dar pe banii mei nu fac.
Am un stil de lucru care incerc sa-l respect ...mai ales ca acest stil m-a ajutat sa ajung unde sunt  acum.


Daca ne luam cuvint cu cuvint dupa dl Vlad Popescu care il amintesti mai sus,  cred ca ar trebuii sa-l cauti pe nea Ursu ca se pare ca ii esti dator cu ceva scuze.




bucovineanu

Sunt de aceeasi parere. Daca cineva dupa multi ani, a ajuns la un anumit mod de a face apicultura si e multumit de ceea ce realizeaza, de ce ar trebui sa renunte la modul sau de lucru, pentru a experimenta? Mai stiu pe cineva care de cand au aparut forumurile, tot experimenteaza modele de stupi si moduri de iernare. Rezulta ca cei care in fiecare an incearca altceva, in anii anteriori au avut numai esecuri. Eu sunt de parerea ca experimentele ar trebui sa le faca cercetatorii, iar apicultorii sa faca productie.

D006

 Pt. bio

Exact ce ti-am spus , traim in lumi diferite , avem teluri diferite . Tu aduci mereu vorba de bani dar pentru mine banii nu reprezinta nimic mai mult decat un mijloc de a-mi pune in aplicare visele. 
  Eu sunt cel mai fericit cand vad cum infloreste o floare , cand vad o albina cum aduce polen , cand pot mirosi iarba proaspata primavara . Banii ??? ce sunt aia ???  :hi:

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2014, 08:43:05 PM
Sunt de aceeasi parere. Daca cineva dupa multi ani, a ajuns la un anumit mod de a face apicultura si e multumit de ceea ce realizeaza, de ce ar trebui sa renunte la modul sau de lucru, pentru a experimenta?

Asta se numeste PRAG DE INCOMPETENTA , daca ar fi asa , lumea  ar fi avut o evolutie liniara iar azi noi romanii am fi locuit tot in bordee....

bucovineanu

Dragos de cand exista forumurile am vazut ca ai tot experimentat tot felul de apipixuri pe care le laudai cu mare tam tam si anul acesta am vazut ca ai ajuns din nou la zahar. Ce trebuie sa creada cine citeste despre experimentele tale de-a lungul anilor, au dat rezultate? Nu inteleg, de ce te-ai intors la bordei, dupa ce ai locuit in palate?

bio

#7002
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 08:43:43 PM
Pt. bio
... . Banii ??? ce sunt aia ???  :hi:

banii..?..Dragosh, pentru mine, sunt "aia" cu care iau de mincare si haine la copil .

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 08:43:43 PM
Pt. bio
  Eu sunt cel mai fericit cand vad cum infloreste o floare , cand vad o albina cum aduce polen , cand pot mirosi iarba proaspata primavara .

..aa.. Dragosh si pentru ca sa simti astea tu "chinui" albinutele alea.. =))..sadicule..

..ia-ti o patura si-o sticla de "Noroc"--marca de bere ieftina- ... du-te dupa niste boscheti in spatele curtii si obtii efect garantat 100%..



gelu

.....sunteti tari domnilor....nu ma satur sa va citesc spre disperarea colegei de camera care ma acuza de neglijenta matrimoniala... :yes:...sper s.o impac intr.un fel.... :D...week/end placut in continuare... :hi:

cipik

Discutiile in contradictoriu duc la progres, plus ca in aceste momente ''se da din casa''.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/