Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Pun 56 de stupi pe 10 rame cu cat de 3/4 .
  Ideal este sa ai camion cu bena mai scurta la 3,6 m si cu remorca de 3 tone dupa el . Dar trebuie sa ai cat. E la permis .   Cum dau de permis pentru C si E  cum trec pe ansamblu camion remorca cu care duc usor 100 de familii de albine fara sa am nevoie de tahograf , taxe mari ca in cazul camioanelelor de peste 3,5 tone.

D006

  In vizita la Apis Tomitana Dacica :

Apis Tomitana Dacica

galbeaza

buna dragos.daca ai camion de peste 3,5 t  e al tau si il conduci tu nu ai nevoie de tahograf,licenta sau atestat daca iti transporti stupii tai si daca nu folosesti camionul in scop comercial (de ex: vinzi miere din el la marginea drum.
P.S Doresc sa ne vedem pt un schim de experienta,pana atunci te sal din Iasi. :hi: :hi: :hi:

D006


balasbebe

Dragos, vad ca ai un gard pe cinste. Vreau sa fac si eu unul, sa-mi apar albinele de curentii de aer. Oare va fi valabil?

D006

Merita toti banii , am scapat de curentii reci din stupina.

balasbebe

Pe la TV se vad tot felul de stiri. Sunt curios, daca a viscolit zapada dupa acel gard, din ce parte a batut vantul, poate maine faci un film.

bucovineanu

In situatia unui viscol puternic troianul va fi la nivelul de sus a gardului. Stupii trebuie asezati la ce putin 15 metri de acel gard pentru a fi protejati de nameti.

D006

  Gardul l-am avut si iarna trecuta si nu au fost probleme chiar daca la noi a fost cea mai multa zapada din tara.

bucovineanu

Acest lucru e posibil numai daca exista alte obstacole pana la gard, sau gardul nu e in partea de unde sufla viscolul.

D006

  E o smecherie si cu topografia locului  :wink:  nu zapada este un pericol la albine ci vantul.

mosunick

Citat din: galbeaza din Decembrie 19, 2012, 06:31:36 PM
buna dragos.daca ai camion de peste 3,5 t  e al tau si il conduci tu nu ai nevoie de tahograf,licenta sau atestat daca iti transporti stupii tai si daca nu folosesti camionul in scop comercial (de ex: vinzi miere din el la marginea drum.
P.S Doresc sa ne vedem pt un schim de experienta,pana atunci te sal din Iasi. :hi: :hi: :hi:
Dar daca ai unul de 7.5 tone cum ii?
Merci
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mosunick

 :new:Salutare Popor de albinari! :bzz: :bzz: :bzz: Bata-va norocul de daci, cu miere multa si butoaie pline!!! :yes:
Intrebare-ntrebatoare pt dl. Dragos:
Ce puneti in siropul de stimulare de primavara, ca am vazaut ca e mai putin vascos... E numai amestec de ceaiuri sau mai adaugati si apiinvert sau ceva de genul asta?
Si inca ceva: Cum e cu invertirea zaharului. M-as apuca de facut turte (n-am mai facut inca) si am nevoie de sfaturi.
Danke!
Sarbatori frumoase ca la noi, nu ca-n filme! : sampanie:
Stima! :hi:
mosu
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

stefanescu

Daca apesi pe butonul Bibliografie din bara de meniu vei gasi o serie de retete foarte utile si poate si raspunsuri la intrebarile tale.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

D006