Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

romikele

In ord. 119 Art. 2, litera b) se specifica faptul ca placuta de identificare:
Citatsă se aplice într-un loc în care este uşor vizibilă de la distanţă, respectiv pe colţul din dreapta sus a
corpului de bază unde se află de regulă cuibul familiei de albine, pe peretele din faţa sau din spatele
stupului;

D006

Citat din: cristian87 din Noiembrie 27, 2012, 12:22:35 AM
Dragos, am vazut pe pagina ta de sunphoto ca ai pus crotalii in pe spatele lazii
Nu au comentat cei de la APDRP- stiam ca trebuie pusi pe fata stupului?

  Eu stiu ca vizita la familia de albine se face prin spatele stupului si ca nu umbli prin fata unde este urdinisul e o chestie practica .. Poate la altii este altfel . Altfel este la pavilioane unde in mod normal placutele cred ca trebuie puse la exterior sau ...interior ? =))

cristian87

ho sa nu mori de ras .. si eu tot pe spatele lazii i-am pus dar e plin netul de imagini cu stupii cu crotalii pe fata lazii.
doar la ai tai am vazut pe spate , de aia am intrebat
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  Aia poate le-au pus pe fata deoarece pe urdinisul lor nu ies albine m asa ca nu are cine sa-i incomodeze cand deschid stupul prin fata .  :D
  Logic vorbind , cand lucrezi la stupi vii prin spate si nu are rost sa pierzi timp mergand in fata sa vezi ce numar are acel stup , e o chestie practica pentru cine munceste in stup.

Guist Ioan

#5749
Marele dezavantaj e ca la zbor si la revenire, albina sta cu "oglinda" in ochi.
Dragos zice bine.Orice poate incurca albina la zbor e dezastru.Asa ca in spatele lazii e cel mai indicat .

Alta "cacafonie".Sa zicem ca mor  20 de familii.Sau le desfiintzi ca asa vrea muschii tai, fiind tarlaua ta si deci propieter pe persoana fizica..Ei bine, stuparule , iei fain- fain frumos crotalile si le predai la ACA in 5 zile si nu primesti nimic.Daca d'paia bagi albina in lazi , ca de aia esti stupar sa ai albina in lazi, cumperi 20 de crotalii noi noute sa fi in rand cu lumea , adica cu legea zic.
Crotaliile astea noi noute ,vor creste productia cu cat vrei tu.Fraiere :hippo:

Sa nu mai zic ca daca mergi cu crotaliile in buzunar la AcA, si declari ca ...ai defiintat, te apleci fain-fain frumos sa declari cum au murit si din ce cauze.Magarule!! :lol:
Sanatate

cristian87

Acuma sa ma ierte Dumnezeu dar cat de prost sa fiu sa declar tot ce am si tot ce fac.
Cand am comandat crotali am comandat cati am vrut, cati trebuia sa am in urmatorul an nu cati aveam atunci. Chiar asa mi s-a recomandat ca sa nu cumva sa astept dupa aia pina vin crotalii, ca a durat cam 3-4 luni..Deci fiecare roi avea crotal inca dinainte de a se naste.  :). Iar chestia asta cu predatul, sa fim seriosi. Sa-l vad eu pe ala care sa duce , mai ales in sezon sa declere ca i-o murit trei stupi si sa ceara alte crotalii pentru 3 roi.
Cand vine controlul insa am fost foarte clar avertizat ca trebuie sa fiu cu toate in regula.
Si sunt  totdeauna pregatit sa fiu sunat si sa-mi primesc inspectia.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

   Noi in RO vrem sa ajungem din urma occidentul in scurt timp chiar daca decalajul dintre noi este enorm.
  Eu cred ca initial trebuiau inventariate stupinile din Ro pe trei categorii : exploatatii micro , medii si macro . Iar apicultorii impartiti in trei categorii : hoby , semiprofesionisti si profesionisti .  Toate aceste clasificari sa se faca clar si fara dubii . Apoi se putea trece si la inventarierea familiilor de albine . Numai ca in realitate UE ne-a pus sula in coaste ca daca vrem bani europeni sa avem un sistem de identificare al coloniilor de albine , bun , rau il avem si mancam bani de la mama Europa.

Guist Ioan

Citat din: cristian87 din Noiembrie 27, 2012, 09:19:23 PM
Acuma sa ma ierte Dumnezeu dar cat de prost sa fiu sa declar tot ce am si tot ce fac.
Cand am comandat crotali am comandat cati am vrut, cati trebuia sa am in urmatorul an nu cati aveam atunci. Chiar asa mi s-a recomandat ca sa nu cumva sa astept dupa aia pina vin crotalii, ca a durat cam 3-4 luni..Deci fiecare roi avea crotal inca dinainte de a se naste.  :). Iar chestia asta cu predatul, sa fim seriosi. Sa-l vad eu pe ala care sa duce , mai ales in sezon sa declere ca i-o murit trei stupi si sa ceara alte crotalii pentru 3 roi.
Cand vine controlul insa am fost foarte clar avertizat ca trebuie sa fiu cu toate in regula.
Si sunt  totdeauna pregatit sa fiu sunat si sa-mi primesc inspectia.
i
Pai ... sa te ierte  cine trebuie Frate!
Ca acilea vorbim de lege.Si unde-i lege nu-i tocmeala.
Scrie la lege ca predai in 5 zile? Scrie. Apai asa facem.Nu o lungim sa fie ca la ...nimeni.
Scrie la lege sa iei crotal cand ai familie (roi ) noua? Scrie!!

Pai ce facem in tara asta? Legi sa fie ?Sau nu mai facem nimic!?
Sanatate

cristian87

 Corect, asta vara eram la Cuza-voda la floare si la prima extractie un coleg care tocmai trecuse de la varsati la pavilion :D :P =)) a scuturat pe usor 5-6 bezmetici.
A doua zi dis-de-dimineata s-o deplasat la Medias sa predea crotalii, Cinstit  omu, ce mai.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Guist Ioan

Pai pe bune ma.
Ce lege e asta? Sa pui apicultorul in postura de calcator de lege de cu musai? Sa-l fortezi sa-si puna singur eticheta de bandit si ticalos? Sa -l bagi in tagma infractorilor fiinca munceste?

De aia mergem bine!!
Sanatate

D006

  La fel e in toata Europa . In unele zone chiar sunt bucurosi cand le mor familiile deoarece incaseaza despagubiri consistente .

cristian87

Si l-a noi o intrat de la o vreme  moda asta.
Am o cunostinta medic veterinar care mi-a spus ca nu intra in stupina fara camera de filmat atunci cand e chemat sa constate cauza decesului familiei.
Imi povestea de un caz care a cerut despagubiri pentru 300 familii pe cand el avea cam jumatate
Imprastiase rame in toate lazile  pe care o putut pune mana  si acum voia bani.
Era un caz suspect de LA
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

relutu

Cred ca si la Ramnic a fost vreme rea de nu a postat D-nu Dragos nici un filmulet.

ioanardelean55


Na avut timp  :hi: :hi: :hi: e in campanie  =D> =D> =D> =D>

relutu