Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

happy

Au reusit sa fac  "scara magarusului" dupa ...greutate =))
Oricum zona este magnifica si acoperea acest inconvenient....
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

D006

cine seamana se aduna...

popa georgian


orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Mai 02, 2012, 01:44:23 PM
1 Mai muncitoresc!
vezi ca poza ii asimetrica   ......lipseam eu din stinga   =)) =)) =))

dedu

Anul acesta familiile mele sunt subdezvoltate in comparatie cu anii precedenti. As vrea sa stiu,ai vostrii in general pe cate rame sunt?Daca se poate mi-as dori sinceritate.
Ai mei sunt pe 5-7 rame...
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

ilalexandru

Cam asa sunt in marea majoritate. Am si familii pe 7 rame puiet si 11-12 albina, insa am si pe 5 rame din care 3 puiet. Am incercat sa ajut familiile mai slabe cu cate o rama de puiet de la cei buni. Insa ce sa faci cand cei slabi sunt mai numerosi decat cei buni? Au iesit prost in primavara, insa....in primavara viitoare va fi jalea cea mare!

relutu

Si ai mei au ajuns la 8 rame din care 6 cu puiet.

stefanescu

Nu stiu la altii cum is da si la mine e jale. Am aceeasi dezvoltare ca si la voi. Am vb. cu cineva care are 50 de stupi. Sunt dezvoltati max. 75%. Era negru de suparare. Salcamul deja a inflorit. Degeaba se oua matca daca nu are albina doica suficienta.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

mape 48-petru manea

Citat din: dedu din Mai 05, 2012, 03:28:09 PM
Anul acesta familiile mele sunt subdezvoltate in comparatie cu anii precedenti. As vrea sa stiu,ai vostrii in general pe cate rame sunt?Daca se poate mi-as dori sinceritate.
Ai mei sunt pe 5-7 rame...

In aceasta situatie se afla aproape toti ---numai ca nu recunosc

milu56

 In zona unde sunt eu spun apicultorii batrani ca asa an sa nu ploaie nu a mai fost de 70 de ani in urma toti apicultorii sunt tristi.

pharaonu75

Culesul la rapita si salcam sunt compromise. Speranta ramane la tei si floarea-soarelui.
Cu siguranta in toamna pretul per kg de Apifonda va creste.

Sunt curios care va fi pretul de achizitie a mierii anul asta, pentru ca daca pe saracia asta va ramane acelasi, va fi jale.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jonny_it

Citat din: mape 48 din Mai 05, 2012, 10:35:43 PM
Citat din: dedu din Mai 05, 2012, 03:28:09 PM
Anul acesta familiile mele sunt subdezvoltate in comparatie cu anii precedenti. As vrea sa stiu,ai vostrii in general pe cate rame sunt?Daca se poate mi-as dori sinceritate.
Ai mei sunt pe 5-7 rame...

In aceasta situatie se afla aproape toti ---numai ca nu recunosc

Sunt apicultor din 2000, in 2003 am mai avut familii asa puternice ca anul acesta. Am discutat cu mai multi apicultori din zona si nu numai si cam peste tot este la fel.
Probabil in sud unde a fost seceta in toamna familiile sa fie ceva mai slabe, in rest nu prea erau motive sa fie probleme.

... parerea mea

bee_lover

Si pe la mine la 20% le-am pus al doilea cat, am si cateva familii mai slabe dar majoritatea au caturi. Floarea de salcam are cam 3-4 cm. Inca avem flori de mar.

D006

  Noi cei  din sud-est suntem foarte napastuiti anul acesta . Dupa o iarna incredibil de grea a venit o primavara  friguroasa apoi caldura ca la tropice . Concluzie : culesurile de pomi fructiferi  , rapitza si salcam sunt nesemnificative .
   De cand am eu stupi in zona mea nu a inflorit salcamul asa repede plus ca nu prea da nectar.
  E cel  mai prost an apicol de cand ma stiu eu . Acum caut solutii sa mentin sandramaua pe linia de plutire ....  :)

relutu

Daca nu ploua  cel tarziu peste 1-2 o sa fie jale si la floarea soarelui,ptr ca o sa ramana ,,pitica''.