Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Dupa extractie acum ESTE MOMENTUL TRATAMENTULUI ANTIVAROA ! :bzz:

Bătrânul

Sper ca in saptamina care a trecut zilnic ati dat sirop la roiuri!!!!! Incepind din iulie nu mai cumparati roiuri la pachet si nici roiuri nou iesite!!!!

pharaonu75

La mine au avut o pauza de cules... le-am dat in fiecare seara cate 200 ml sirop 1/1, facut din ceai de plante (sunatoare, musetel, menta, urzica, pelin, patlagina, tei, galbenele).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Citat din: pharaonu75 din Iulie 02, 2011, 01:12:53 PM
La mine au avut o pauza de cules... le-am dat in fiecare seara cate 200 ml sirop 1/1, facut din ceai de plante (sunatoare, musetel, menta, urzica, pelin, patlagina, tei, galbenele).
Felicitari  =D>


Bătrânul

Este momentul ultimei extractii de miere in 2011 pina in 1 august. Incepind din 1 august incepem hranirile de complectare in doze mari pina la 20 kg /familie si tratamentele cu FUMIGATIE din doua in doua saptamini (cel putin) . Acestea sint axiome in stuparit si nu dezbat nu discut . Am scris de dragul celori care vor sa aude  ^:)^ :bzz:

marius_vfp

salut, de curand am luat si eu 5 stupi(dadant pe 10 rame) cu cate 4 rame puiet si 2 cu mancare de la institutul de cercetare de la iasi , le-am administrat sirop 1/1 la fel cu infuzie de plante merg bine deocamdata , totusi in zona este cules , am un lan de floarea-soarelui cam la 300m cara polen din plin , sper sa treaca iarna cu brio .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bee_lover

Marius, daca au cules de la floare nu le mai da sirop, pastreaza siropul pentru perioada de dupa cand nu o sa ai cules si sa intretii ponta matcii. Daca zici ca acum ai 4 rame cu puiet asta inseamna ca pana in toamna o sa se umple lada de albine si le poti ierna pe 4-5 rame. Acum e momentul sa bagi rame la construit daca e nevoie deoarece la cules de floarea soarelui se contruiesc cele mai frumoase rame si fara celule de trantori. Pentru Batrinul, data de 1 august nu e batuta in cuie si poate e valabil la dumneavoastra in zona, la noi in zona cel putin pana in data de 15 cu ingaduire 20 august se poate extrage si nici cele 20 de kilograme de hraniri nu sunt obligatorii in toate zonele, in zonele mai calde ajung si 12-14 kilograme si unde mai punem ca acum nu mai extragem din cuib doar daca este mana si mai avem si in cuib un 5-6 kilograme.

marius_vfp

salut , mersi de sfat, totusi cel care e responsabil de noi a spus sa le dau ceva sirop ,  pana se orienteaza si incep sa adune ceva , la unii dintre stupi am vazut ca deja cele 2 rame de hrana sunt cam usoare  si ma gandesc sa nu moara de foame, dar m-am linistit cand am vazut cum cara polen

rame la crescut am bagat 1 pe fiecare stup intre rama cu puiet si mancare acum 2 zile in urma si am controlato ieri am vazut ca au crescut doar pe o parte spre puiet , poate astazi le intorc sa le creasca si pe partea opusa , le-am pus si apa prin picurare pe o scandura dar nu se inghesuie la apa .

spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Bătrânul

Azi am intrat instupi si nu sint incintat de ce am vazut  :nono:

nicu68

pai spunene si noua de ce nu esti incantat?pana acum tia mers bine dupa cata am citit pe aici

Bătrânul

#86
Puiet putin, albine tot asa, miere ioc.... unele regine care trebuia sa se inperecheze pe saptaminile cind faceam focul in sfirsit de iunie au ramas nef***te....agunge? :nod: Noroc cu rezervele. :bzz:

pharaonu75

Batrane, ti-am editat postarea si ti-am adaugat niste stelute... avem pe forum unele persoane care rosesc mai ceva ca o domnisoara daca citesc ceea ce ai scris putin mai sus! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Citat din: pharaonu75 din Iulie 25, 2011, 10:53:59 AM
Batrane, ti-am editat postarea si ti-am adaugat niste stelute... avem pe forum unele persoane care rosesc mai ceva ca o domnisoara daca citesc ceea ce ai scris putin mai sus! =)) =))
Scuze .... Mai adaug o propozitie poate se mai rusineaza cineva : Nu platiti avans pentru stupi la Tg. Secuiesc !!! Este posibil ca in acest caz sa va primiti marfa cu mare mare intirziere! Sa nu spuneti ca nu v-am atras atentia. :rusine: :rusine: :rusine: :rusine: :mad: