matca batrana.

Creat de Stangaci, Iunie 16, 2012, 07:17:25 PM

« precedentul - următorul »

Stangaci

salut anul trecut am prins un roi pe 4 rame ,anul asta este o familie bunicica. azi am observat vreo 8-9 botci aproape coapte,matca batrana canta intr-o veselie se pregatea de roit.am rupt toate botcile din stup iar dintre ele am reusit sa prind 2 matci care urmau sa iasa.Intrebarea mea este cum imi pot da seama daca vechea matca este prea batrana? merita sa o inlocuiesc cu una dintre cele 2? vreau sa precizez ca matcile le-am pus in 2 cutii de medicamete,vor fii probleme daca o sa introduc matca ce-a tanara direct in stup (dupa ce am luat-o pe cea batrana)? :thanks:!

G. Iulian

Baga matca noua cu o cutie speciala de introducere a matcii, sau un bigudiu la care pui serbet facut din zahar. Ea are alt miros si nu va fi primita bine in stup direct.

Obombo

Era mai simplu sa scoti matca batrana din stup si sa lasi o botca sau doua. Nu te sfatuiesc sa inlocuiesti matca cu una tanara care a fost scoasa din botca inainte de termen.

Apicotef

vara e putin probabil sa-ti accepte matca introdusa....totusi orfanizeaza familia 4-5 zile, controleaza si rupe botcile, dupa care introduci noua matca cu dop de ceara....ca sa si-o elibereze ele in 24-48 ore. Poate ai noroc !