Capac stup cu sau fara tabla zincata

Creat de silvius, Aprilie 07, 2014, 02:58:08 PM

« precedentul - următorul »

vranceanul

Pune-ti oameni buni tabla de orice fel la capace, scopul este sa nu intre apa in stup. Daca nu aveti, improvizati cu alte materiale (provizoriu) carton bituminat. folie ciolofan, tigla, linoleum, musama,capota de la masina  :razz:......pt. timp mai scurt (pana face-ti rost de bani  :smile: ) numai scandura (neacoperita NU) ce-i asa greu?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

pistol28

Polistiren extrudat cu 1 - 2 cm mai mare.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

albinasebes

Am vazut o poarta batraneasca ce avea acoperis din scandura deasupra. Acoperisul e in doua ape si scandurile sunt asezate ca tiglele, una sub alta. Daca nu faci pastoral cred ca merge asa, e destul de veche poarta si se tine bine.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Din lanul de fasole

Citat din: albinasebes - luca sorin din Aprilie 09, 2014, 09:08:56 PM
Am vazut o poarta batraneasca ce avea acoperis din scandura deasupra. Acoperisul e in doua ape si scandurile sunt asezate ca tiglele, una sub alta. Daca nu faci pastoral cred ca merge asa, e destul de veche poarta si se tine bine.

Domnul meu, nu sunt, după atâţia ani, priceput la apicultură. Scriu doar ceea ce am văzut şi am făcut.

Când vine vorba de acoperiş, orice e posibil. Să fie clar de la început, nu am făcut pentru stupii mei noi decât capace învelite cu tablă zincată.
Şindrila sau şiţa de care pomeniţi la porţi – am constatat eu, nu altul – a rezistat pe casele construite în 1912-1916 până acum. Contează panta. Nu o recomand pentru stupi.
Am şi un stup, anul trecut aveam doi, acoperit cu carton asfaltat – anual trebuia să schimb acoperişul – toamna trecută i-am pus deasupra un sac din polietelenă, l-am îmbrobodit pe lateral cu un brâu, textil, familia e acum bine şi urmează, prognoza e proastă pentru mâine, s-o transvazez într-un corp de aceeaşi dimensiune,  10 rame, cu fund detaşabil, vopsit inclusiv pe interior, standard, podişor din lemn cu hrănitor, capac învelit cu tablă zincată.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

PS. Doar fundul e vopsit pe interior.
Aştept comentarii, eu nu am folosit aşa ceva până acum.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

cristian87

nu vad sensul vopsirii in interiorul lazii
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Din lanul de fasole

Citat din: cristian87 din Aprilie 09, 2014, 10:51:33 PM
nu vad sensul vopsirii in interiorul lazii

Domnul meu, niciodată nu am încercat să inventez roata, C. L. Hristea – Dumnezeu să-l ierte – zicea că o suprafaţă luciosă pe fund, protejată prin acoperiri de protecţie, dacă nu foloseşti plasă antivarroua, nu permite ca mulţi dăunători să-şi facă un culcuş, fiecare adâncitură fiind un mediu prielnic, iar eu am văzut, la mine,  anul trecut, pe un fund nou, nelăcuit, că ceva de dimensiunea găselniţei mâncase din scândură şi-şi făcuse o gogoaşă, la un fund nou. Nu una, ci trei.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

cipik

Nu stiu daca aceasta era cauza, depinde mai mult de familia de albine, de distanta de la fund pana la leatul de jos. Am si eu o familie care in primavara nu am scos eu un gram de mizerie si la interior au propolizat pereti cu un strat subtire si zici ca este o bucata de lemn lacuit, dar am si am la extrema opusa la cere trebuie sa le angajez femeie de servici. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/