Ce fel de podisor folositi pentru stupii vostri ?

Creat de standdupp, August 11, 2013, 02:40:27 PM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salutare,

Se pare ca mereu am cate ceva de intrebat, dar ma bucur ca am unde sa adresez aceste intrebari. Acum vin cu o intrebare referitoare la tipul de podisor pe care voi il folositi la stupii vostri ? Eu am unul simplu din scandurele, ca stupii sunt destul de simpli si clasici si uneori ma intreb daca sunt mai ok podisoarele cu pereastra de vizitare pentru iarna cu loc pentru turta si alte facilitati.
Voi ce spuneti ? Totusi la stupii mei, cand iau jos scandurelele din podisor distanta pana la rame e foarte mica si atunci ma intreb cum e mai ok sa pun o turta cand va fi nevoie?

Astept si de la voi cateva sfaturi.

Multumesc.
Un apicultor incepator

davcosti

Din scândurele-am văzut mai mult la stupii orizontali, la verticali au apărut podișoare doar cu Hrănitorul pe mijloc, pentru a le putea pune sirop fără să ai contact cu albina DIRECT. Ca să-ți faci o părere urmărește video cu Adăpătoarea și prezint și podișorul. Tot timpul e loc de mai bine! Sănătate!  :hi:
Adăpătoare apă albine
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

sandupop

Sunt foarte bune astfel de hranitoare din plastic, nu ai probleme cand dai sirop, nu derenjezi albina.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

domnule davcosti , foarte bune hranitoarele de genul acela am si eu , un singur aspect ca trebuie stupul sa fie foarte bine amplasat in plan orizontal , pentru stimulare atunci cand se pun doar 200-300 ml abia ca se intinde siropul pe fund, insa pentru hranirile de completare sunt bune ,
un aspect negativ ar fi ca acel paharel transparent, se cam ridica si albina patrunde pe sub el astfel ramane captiva in vasul mare ,atentie cand deschideti capacul hranitorului , totul se datoreaza greutatii paharelului transparent albina se ingramadeste in interior si il impinge in sus , puneti un betisor de circa 6-8mm diametru peste paharel sa ajunga pana in capac si totul e ok .

podisoarele dumneavoastra ar fi bine sa le aveti fara faltz se omoara multa albina la inchidere , poate nu era ora potrivita pentru acel film si asta e cauza careia erau asa de agitate .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

PricopArthur

Domnule    standdupp, podisoarele mele pe stupi verticali sau me sunt niste simple plase de tantari din plastic taiate ceva mai mari decat dimensiunile exterioare ale stupului.
Pe letisoarele superioare ale ramelor, pentru distantare am pus cateva scandurele de 10 mm inaltime.
Miere multă şi inimă curată!

xvader

eu am podisoare formate aprox. din 2/3 plasa si 1/3 pfl.
pe o fata au spatiu 8 mm, daca il intorc invers au spatiu 18 mm.
face bine la stimulare iarna, dar cam cladesc fagurasi pe rame iarna

Daniel Pricop

Eu folosesc un podisor care are 3 functii, adica podisor, sita pt ventilatie si hranitor antiinec.
Deocamdata nu am poze sa vi le arat
http://danielpricop.sunphoto.ro/
Be free, be wild, just like a bee....

Daniel Pricop

Am ales varianta de podisor 3 in unu mai ales ca nu trebuie sa deranjez familia de albine doar  ridic capacul si le  pun sirop in hranitorul antiinec si asta o fac oricum destul de rar pt ca las miere multa in stup pt ierrnat
PS!!!!!!
Nu sunt adeptul folosirii la albine a zaharului de aceea evit sa il folosesc atat cat se poate
Numa bine si sanatate.............am sa revin cu pozele promise cu podisorul 3 in 1.
http://danielpricop.sunphoto.ro/
Be free, be wild, just like a bee....

Apicotef

Am inlocuit podisorul cu o folie din plastic...familiile lucreaza excelent, izolarea este perfecta la partea superioara iar apicultorul castiga cu usurarea in transport cca.2-3 kg/stup. Cu toate acestea ... desi poti crede ca stupul este izolat perfect...familiile propolizeaza pe margini chiar si folia. Primavara si toamna peste folie se foloseste ziar sau o paturica subtire...iar iarna se elimina folia pt a permite cuibului sa respire...

feerary


morozan simion

nu folosesc podisor deloc, hranirile le fac in pungi si hranitoare

dorindafi

Citat din: Apicotef link=topic=6597.

...iar iarna se elimina folia pt a permite cuibului sa respire...
/quote]


:hi: colegu    ei uite eu iernez cu folia pe timp de iarna
iar in partea din spate a stupului las 2/3 cm pe aerisire shi nu sunt probleme
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Daca se lasa fanta pentru aerisire nu prea inteleg rostul foliei. Eu intelesesem ca folia se foloseste la iernarea tip clopot.

romikele

Folia are rostul ei la sistemul clasic, doar că trebuie atenție sporită.
Au mai fost discuții pe această temă...

Apicotef

Citat din: bucovineanu din Octombrie 06, 2013, 08:17:25 AM
Daca se lasa fanta pentru aerisire nu prea inteleg rostul foliei. Eu intelesesem ca folia se foloseste la iernarea tip clopot.

Corect din punctul meu de vedere ... folosirea foliei e legata in mod direct de tipul stupului