Ce parere aveti de acest lucru....e bine sau rau?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 14, 2011, 10:55:25 AM

« precedentul - următorul »

soadi


laurentiu.tirca

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2011, 08:07:16 PM
Citat din: laurentiu.tirca din Ianuarie 14, 2011, 07:46:40 PM
asa vreau sa fac, deci ma pun pe crescut matci de la floarea de pom, dupa rapita iau din fiecare stup matca si 2 rame cu albina....fac 30 acum....si raman cu 30 orfanizati pe 6-8 rame fiecare....apoi iau cate 2 rame de la fiecare din cei 30 orfanizati si le bag cate o matca.

  Omule tu ai o mare problema : nu detii notiuni de baza din apicultura . Cred ca mai bine pui burta pe carte si apoi mai discutam . Citeste ce inseamna 'frigurile roitului" si apoi daca pui lucrurile cap la cap poate vei intelege ceva.
  Cat timp nu detii un bagaj de cunostinte teoretice solid si o minima experienta pe langa un initiat , incercarea ta este sortita esecului.

tatal meu este apicultor din 1997...a avut si 70-80 de familii, cand apicultura era pentru el activitatea de baza....acum se ocupa mai mult de pomicultura (altoire, inmultire, tot ce insemna) viticultura (altoire, inmultire, tot ce insemna), si arbusti fructiferi. nu mai are timp de stupi, eu vreau sa fac 112.....m-am consultat cu el si cu alti apicultori 3-4. Eu mai am de invatat dar tinand cont de faptul ca nu o sa fac doar de capul meu cred ca o sa fie bine.
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

Fidi

bravo,se poate.
www.apimondiafoundation.org/foundation/files/137rom.pdf

Calin Catalin

     In una dintre revistele de la bibliografia site-ului este prezentata schema de inmultire 200%, de
I. Popescu (Sporirea efectivului familiilor de albine in stupinele mici si mijlocii prin mentinerea normala a puterii familiilor mama). Am citit-o si eu. Teoretic ar putea functiona, dar practic pot aparea multe impedimente. Sunt totusi rezervat ca mai mult de 100% este o inmultire viabila pentru a trece iarna urmatoare.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

jimm

Eu zic asa...din cele 30 familii , alegi 10 bune cele cu 5 intervale spre ex, scopul tau la astea 10 este sa le aduci in prag de roire inainte de perioada normala si cele 20 normale sa le intaresti la maxim. Celelalte 20 familii stimulezi si le folosesti normal la cules, ele vor fi familiile ajutatoare. La cele 10 familii sa le aduci in paragul  roirii rapid..bagi 2 rame cu puiet gata de ecluzionare impreuna cu albina  in fiecare din cele 10 familii (adica 1 rama din fiecare familie ajutatoare), asta in timpul pomilor fructiferi, treaba asta se face cand e cald, soare  afarasi culegatoarea e plecata; peste 6 zile din nou aceiasi operatiune de aceasta data doar puietul capacit fara albina acoperitoare., in familiile ajutatoare bagi faguri la crescut. Cele 10 familii se intaresc rapid, inghesuiala, apar albinele tinere care nu au ce face si familia se pregateste de roit, daca nu se continua "ajutarea" familiei a 3 a oara. In momentul in care in cele 10 familii apar botci cu larve de matca se formeaza primul roi stolon, matca se introduce in colivie+1 fagure cu puiet impreuna cu albina in cutie noua+ 2 rame cu puiet si albina din cei 20 de imputernicire=roi 3 rame-stolon (impachetat sa nu se raceasca cuibul si apa ca nu are sacagite, apoi matca sa fie eliberata!)(pana acum ai facut 40) Cand botcile din cele 10 familii sunt capacite adica dupa 6-7 zile de la ridicarea matcii se divizeaza familia astfel 2 stupi care sa "flancheze" familia ce urmeaza a fi divizata (aceasta are 9 faguri acum) se impart in mod egal puiet+albine in cele 3 lazi+1 fagure cu mire la fiecare-ideal, se impacheteaza, roiul din mijoc (fosta familie)se muta in alta parte astfel albinele se impart la cei 2 stupi care putin cate putin se departeaza si ei (ai facut asa din 10 familii 40 roi lesinati :) +20 de familii care mai cedeaza cate o rama cu puiet poate si teoretic ai ajuns de la 30 la 60 adica dublu si nu intrii chiar cu lesinaturi in iarna, mai cumper 10-20 familii si te-ai scos.
Metoda nu este aplicata de mine!!! citeste si vei gasii si detalii ale ei (poate mie mi-a scapat ceva)+alte metode mai complicate, dupa ce citesti si expui ce crezi si cei cu experienta in spate iti vor spune daca merge sau nu... asa daca vii cu metoda aia a ta fara suport (dupa parerea mea) nu te baga in seama ca zic ca glumesti si-ti arde de sotii si stuparii astia cu ani in spate sunt ursuzi ca toti mosii  :) :hi:
 

laurentiu.tirca

oki, multumesc, ramane sa analizez propunerea ta  :bravo:
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

Florin-braileanul (FlorinI)

parerea mea, este ca cea mai viabila in momentul de fata e multiplicarea de 30%, adica din 1 faci 3
deci din 30 faci 90, si restul cumperi
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Citat din: FlorinI din Ianuarie 16, 2011, 12:25:34 AM
parerea mea, este ca cea mai viabila in momentul de fata e multiplicarea de 30%, adica din 1 faci 3
deci din 30 faci 90, si restul cumperi

Cred ca este 300%
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Florin-braileanul (FlorinI)

#23
Citat din: gheco din Ianuarie 16, 2011, 01:32:41 AM
Citat din: FlorinI din Ianuarie 16, 2011, 12:25:34 AM
parerea mea, este ca cea mai viabila in momentul de fata e multiplicarea de 30%, adica din 1 faci 3
deci din 30 faci 90, si restul cumperi

Cred ca este 300%


artimetica, si carnea de porc... e cele mai grele

si daca vrei sa spui 2 lucruei, cand deschizi oadta gura, uite ce iese

ma refeream ca iei din stupul initial 30%

etapele sunt:
- stupul 1 cu albina, matca, puiet in diverse stadii si miere
- stupul 2 : se ia din 1 miere si puiet capacit. se muta 1 cca 3m distanta si locul lui e luat de 2, astfel incat in 2 vom avea miere, puiet capacit si culegatoarea de la 1
- stupul 3 : se ia din 1 miere si puietul

1- miere, matca si albina tanara
2- miere, puiet capacit, albina lucratoare --> orfanizat, deci se da matca noua
3- miere, albina tanara, oua, larva --> isi poate trage botca sau se poate ajuta cu botca sau matca

pareri de la experti, va rog
corect, gresit, ...?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

jimm

Salut Florin  :hi: nu sunt meseriasi sunt incepator dar imi permit eu un raspuns, metoda cred ca nu este nimerita.
stupul 2 este cu semnul ? culegatoarea se afla la apusul existentei, chiar daca dai matca imperechiata, pana eclozeaza puietu sa inlocuiasca se subtiaza rau sa nu zic ca nu are cine hranii puietul.
Cred ca mai nimerita ar fi divizarea in 3 dar presupune sa ai 2 matci imperechiata (ideal) sau botci ceeea ce presupune bani in + (botca de salvarea este o problema nu numai prin calitatea matcii dar rapeste din dezvoltarea familiei mult, foarte mult(trebuie sa bagi rama oua+min 16 zile +imperechere+ouat+21 zile inseamna groso pestte 41 zile se duce si mama ei de albina daca nu bagi puiet capacit)).

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: jimm din Ianuarie 16, 2011, 11:37:54 AM
Salut Florin  :hi: nu sunt meseriasi sunt incepator dar imi permit eu un raspuns, metoda cred ca nu este nimerita.
stupul 2 este cu semnul ? culegatoarea se afla la apusul existentei, chiar daca dai matca imperechiata, pana eclozeaza puietu sa inlocuiasca se subtiaza rau sa nu zic ca nu are cine hranii puietul.
Cred ca mai nimerita ar fi divizarea in 3 dar presupune sa ai 2 matci imperechiata (ideal) sau botci ceeea ce presupune bani in + (botca de salvarea este o problema nu numai prin calitatea matcii dar rapeste din dezvoltarea familiei mult, foarte mult(trebuie sa bagi rama oua+min 16 zile +imperechere+ouat+21 zile inseamna groso pestte 41 zile se duce si mama ei de albina daca nu bagi puiet capacit)).

scuze
am avut o eroare
in 2 ramane si capacitul de la 1
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

laurentiu.tirca

#26
Buna seara, astazi am stat toata ziua de am citit o carte despre apicultura......si am ajuns sa va intreb urmatorul lucru, deoarece acolo nu am gasit nimic in acest sens:

Presupunem ca ies din iarna cu un stup pe 3-4 rame, 2-3 intervale de albina.......il stimulez sa ajunga cat mai repede pe 10 rame.

Dupa ce a ajuns, iau doua rame cu puiet si matca veche si le introduc intr-o cutie noua unde stimulez in continuare. Cutia o duc departe de vatra (4-5km), treaba asta o fac mai pe seara dupa ce s-a intors albina culegatoare.

Cele 8 rame ramase in cutia veche automat formeaza un stup "orfanizat", il las 12-24 de ore fara matca dupa care iau pe rand cate doua rame cu puiet, ceva doica si culegatoare, le pun in cutie noua si le introduc o matca imperecheata (ar fi de preferat) daca nu o botca aproape de ecluzionare, si pe acestea le duc pe rand departe de vatra stupinei.

Formez in acest mod:

Primul roi ce are matca veche si inca 4 roiuri cu matci noi gata de ponta......credeti ca au destul timp sa se dezvolte destul pentru a ierna in conditii normale pana pe 15 august, daca eu vreau sa fac acesta "manevra" cat mai curand posibil si le stimulez mai tot timpul?

Astept pareri.
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

kiloz

 
   Timpul ajunge daca faci pina la 1 iunie ,dar:
- La 10 rame nu ai 10 de puiet. Puietul este de virsta diferita,dezvoltare neuniforma .Nu poti inpartii egal,pot sa faci dar nu atitea.

      Cutia o duc departe de vatra (4-5km), treaba asta o fac mai pe seara dupa ce s-a intors albina culegatoare.
  - Daca nu tii inchis se depopuleaza, trebuie dus imediat dupa formare.
Sa fii drept si scrie adevarul.

laurentiu.tirca

Asa vreau sa fac, ii las acasa sa se dezvolte si apoi cand plec cu ei la primul cules....nu stiu...o fi rapita, o fi salcam, o fi tei, sa fac manevra asta sa nu poata sa se depopuleze....(sa se intoarca in cutia veche)

Am sa incerc sa ii echilibrez cat mai bine posibil....chiar daca nu ii fac pe 2 rame si ii fac pe 3-4 adica din unul nu fac 5 ci fac 2-3, dar intreb asa ca idee de ansamblu: AR MERGE METODA ASTA, ar fi ceva impedimente?

Imi este frica de un singur lucru, am citit ca roiurile mai mici sunt mult mai vulnerabile la boli...de asta imi este frica  ^:)^

Sunt constient de faptul ca reusita depinde de foarte multi factori, cules, hrana suplimentara, vreme, matci imperecheate sau nu s.a.m.d.

Mentionez ca anul acesta nu le pun nici colectoare de polen si toata mierea pe care o produc, mai putin cea de mana, am de gand sa o las pentru ele. :bzz:
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

laurentiu.tirca

Nu cred ca am fost chiar pe intelesul tuturor cand am propus schema initiala (vina mea) :rusine: si de aceea am deschis un nou topic mult mai simplu ce poate fi gasit aici:

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3598.0

De aceea propun aici sa nu mai dicutam.

:offtopic:

Muiltumesc inca o data celor care mi-au raspuns.....si vad ca m-a captivat forumul asta.... :smile:
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca