Care este rolul diafragmei?

Creat de un_escu, Ianuarie 13, 2011, 07:59:41 PM

« precedentul - următorul »

un_escu

   Din mica mea experienta,stiu ca diafragmele inchid total  sau partial accesul albinei dintro parte in alta,limiteaza cuibul la spatiul excesiv,da posibilitatea de a aveadouo familii de albine intrun stup...

D006

Diafragma este un perete mobil,care micsoreaza sau mareste spatiu alocat familiei de albine

apiservis

DIAFRAGMA ESTE CEL MAI IMPORTANTA PIESA DIN STUP CINE STIE SA O FOLOSEASCA ARE STUPI
SANATOSI , PUIET DIN BELSUG SI MIERE

Obombo


danut

Personal am renuntat la diafragma mobila din toamna anului 2009,ptr. mine nu este decat o piesa in plus ,folosesc numai diafragma etansa atunci cand intretin 2 roiuri intr-un stup.Nu am observat nici o diferenta in dezvoltarea familiei la cei cu diafragma fata de cei fara ,din contra in cei iernati fara nu a fost nici pic de condens!

cocobeny

Deci sa inteleg ca daca ai mai putine rame decat este maximul ce incape in stup, nu folosesti nimic dupa ultima rama? de ce crezi ca diafracma nu este pe placul albinelor, tu daca ai sta intr-o camera si nu ai avea un perete si ai vedea in strada, cum te-ai simti?  :hippo:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

milu56

Eu sunt deacord cu difragma doar la stupii verticali cu numai8 rame nu este necesara dar peste 9 sau 10 rame este strict necesara....

Florin-braileanul (FlorinI)

este necesara diafragma si in cat de 1/2 sau 3/4, cand se da drumul la cladit una cate una?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

  In general in cat nu se construieste numai cate o rama, asta si pentru ca ramele in cat se cladesc in culesuri bune, cand extinderea este rapida. Unii folosesc cu succes in loc de diafragma doar folie taiata corespunzator, pe care o coboara pe langa ultima rama.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Citat din: apiservis din Aprilie 13, 2011, 10:24:25 PM
DIAFRAGMA ESTE CEL MAI IMPORTANTA PIESA DIN STUP CINE STIE SA O FOLOSEASCA ARE STUPI
SANATOSI , PUIET DIN BELSUG SI MIERE
Ceea mai buna stimulare de primavara este DIAFRAGMA.

Shiva

Citat din: balasbebe link=topic=3570.msg74360#msg74360Cea mai buna stimulare de primavara este DIAFRAGMA.
De ce?
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

milu56


balasbebe

M-am convins si in acest an. Am incercat la cateva familii sa largesc cuibul, putin prea repede , s-a stricat echilibrul, si dezvoltarea a fost mult mai lenta. Daca se tin stranse fmiliile pana construiesc fagurasi dupa diafragma cu siguranta vor fi rezultate mult mai bune. Ma refer strict la zona mea unde noptile sunt in jur de zero grade. Da este adevarat ca o diafragma cu turta face minuni, dar eu m-am referit strict la diafragma mobila. Diafragma cu turta o numesc poseta si o folosesc la nucleele de inperechere, care deja sunt pe 4 corpuri. I-am lasat in toamna pe 2-3  corpuri.

marian sima

In aceasta iarna am iernat familia de albina intr-e 2 diafragme mobile ,amplasind familia la jumatatea lazi (lazi orizontale de 20 rame) rezultatul o iernare uscata,un consum redus de miere si albine sanatoase in primavara,acum folosesc o singura diafragma,stimulatul dupa diafragma ajuta la dezvoltarea familiei de albina .La stupul orizontal diafragma creste productia de miere,singura problema este sa stii cum sa o folosesti si cind sa o folosesti.

milu56

Citat din: balasbebe din Aprilie 24, 2011, 10:06:55 AM
Daca se tin stranse fmiliile pana construiesc fagurasi dupa diafragma cu siguranta vor fi rezultate mult mai bune.
Pot intra in frigurile roitului...