Care este cea mai buna metoda de inmultire stupi?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 08, 2011, 01:30:03 PM

« precedentul - următorul »

laurentiu.tirca

   Buna seara si bine v-am regasit......vad ca se raspunde la topicul deschis de mine.
Rezultatele de anul trecut au fost mai mult decat satisfacatoare.....din 33 de familii, am reusit sa ajung la 140 in luna septembrie, in conditiile in care unul singur a reusit sa roiasca, dar a fost prins.

Momentan sunt buni, le-am dat deja de mancare de 2 ori anul acesta, evolutia sub zapada a fost buna.....au stat la 30-50 cm sub zapada 4-5 zile.

In luna august, le-am cumparat 1000 kg zahar si am dat sirop.

Acum mai am 138, media fiind de 5 rame, unul a ramas fara mancare si unul a ramas fara matca pe timpul iernii.

Metoda, sincer sa fiu nu a fost una standard, am dat prima data in 2 toate familiile, iar apoi in functie de evolutia fiecareia in parte, am mai inmultit din ea, matcile au fost facute cu ajutorul cutiei Nicot si introduse neimperecheate in familiile orfanizate, rata de imperecheiere a fost undeva la 80-85 %.

Sa ne auzim cu bine si multumesc tuturor care mi-au fost de ajutor cu un sfat sau mai multe.
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Martie 06, 2012, 08:34:42 PM
Citat din: jonny_it din Martie 06, 2012, 08:23:36 PM

Daca folosesti botci/matci imperecheate pierderile sunt mai mari.

.. parerea mea
Cred ca e o greseala: In loc de imperecheate nu ar trebi neimperecheate? Asta pentru a nu crea confuzii.

Da, scuze, in al 2-lea exemplu vorbeam despre matci neimperecheate.

:hi:

laurentiu.tirca

#62
revin, scuze, dar trebuie sa mentionez ca la inceputul anului trecut am avut 50 kg ceara in stupina, astfel nu am fost nevoit sa cumpar. Nu toate matcile, care le am acum in stupi sunt din crestere Nicot, am in proportie de 15-20 % matci de necesitate, care trebuiesc schimbate anul acesta.

Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

jonny_it

Citat din: laurentiu.tirca din Martie 06, 2012, 09:05:34 PM
revin, scuze, dar trebuie sa mentionez ca la inceputul anului trecut am avut 50 kg ceara in stupina, astfel nu am fost nevoit sa cumpar. Nu toate matcile, care le am acum in stupi sunt din crestere Nicot, am in proportie de 15-20 % matci de necesitate, care trebuiesc schimbate anul acesta.

A fost ceva zapada pe acolo ..

Felicitari pentru reusita!  :hi: