Care este cea mai buna metoda de inmultire stupi?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 08, 2011, 01:30:03 PM

« precedentul - următorul »

flavius

pai cam asta e reteta pe care vreau si eu s-o urmez..adica 2-3 rame pline, ceva miere, matca tanara imperechiata (anul asta musai s-o cumpar...dupa ce mai castig experienta, ma bag si eu la inmultit...), lada noua, si o stimulez din plin, sa creasca sanatos pana in toamna...si cam atat...e fezabil, nu?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin_Dan

Incearca si anul asta sa-ti faci matci singur,asa faci experienta, curaj, vorba aia: ochi te sperie, mainile te-nbucura. Dar pentru asta trebuie sa ai si o familie recordista din care sa transvazezi, altfel cumpara o matca.

laurentiu.tirca

salut,

nu cred ca m-am facut pe deplin inteles, anul acesta nu am de gand sa extrag miere absolut deloc, tot ceea ce produc albinele am de gand sa las pentru ele. nu vad de ce ar fi o problema cu stupii in iarna....anul trecut am facut roi in aprilie mai.....si pana in iarna, fara hranire suplimentara---i-am facut pe 7-8 rame, ma gandesc ca anul acesta daca ii mai si stimulez, sa intru cu ei in iarna macar la aceeasi capacitate ca anul trecut.....dupa cum am zis simai sus, eu sunt optimist si astept cu mare interes cutiile acasa sa ma apuc de treaba.

Bafta multa tuturor
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

flavius

Citat din: Florin_Dan din Ianuarie 10, 2011, 09:50:42 AM
Incearca si anul asta sa-ti faci matci singur,asa faci experienta, curaj, vorba aia: ochi te sperie, mainile te-nbucura. Dar pentru asta trebuie sa ai si o familie recordista din care sa transvazezi, altfel cumpara o matca.

Pai nu bag mana-n foc ca o sa am vreo familie recordista anul asta...desi una din ele e mai "tare" ca celelalte 3...mana o sa-ncerc sa mi-o fac in stupina la Roi_ag, ca e tare...anul trecut a facut destule matci, cu dubla transvazare...il ajut benevol, doar ca sa-nvat...e lucru mare sa ai de la cine invata...pe bune...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

laurentiu.tirca

Asa este in legatura cu invatatul......eu am ramas sa ma documentez in faza initiala de pe internet din diverse filme....si sincer sa fiu nu mi se pare deloc nerealizabil.....intradevar....munca, munca, munca + echipament apicol.

Tatal meu are stupii din '97 dar nu a fost interesat niciodata de transvazare, crestere matci s.a.m.d., acum daca m-am hotarat sa trec eu pe asa ceva, nu ramane decat sa zic Doamne-Ajuta si putere de munca
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

Florin_Dan

In momentul in care vrei sa faci matci trebuie sa sti de unde transvazezi, ma refer la valoare familiei, dar daca prietenul tau este tare, inseamna ca iti va da si tie o rama din care sa-ti transvazezi. :hi:

gheco

Dublarea numarului de familii in conditii normale pentru mine inseamna sa nu am nici un roi in pom.
O rama cu miere si una cu puiet capacit  se pot lua in timpul culesului la rapita de la o familie de productie si cu o rama cu fagure artificial, o botca obtinuta prin oricare din metodele descrise pe larg pe forum sau in literatura de specialitate formeaza un roisor. Dupa 15 zile cand  matca s-a imperecheat se mai da o rama cu puiet capacit si apoi se adaoga rame cu faguri artificiali pentru a fi crescuti si umpluti (cate o rama la 3-4 zile) si la floarea soarelui trebuie sa-i pui cat.
Conditia este sa existe cel putin un cules de intretinere si in caz contrar se hranesc roii de preferat cu zahar invertit. Siropul simplu de zahar nu il recomand pentru ca uzeaza albina.
Roisorii a caror matci s-au ratacit la imperecheat (aproximativ 5%) se unesc cu cei care au avut succes sau li se mai da o rama cu puiet capacit si o botca si se repeta procedura.
Controlul imperecherii matcilor trebuie facut dupa 10 maximum 15 zile.
Asa am procedat eu si din 13 am am facut 25. De la toti 25 am cules miere de floarea soarelui si au intrat in iarna pe 7-8 rame pline cu albina.
Am lucrat la albine doar sambata si duminica din 2 in 2 saptamani.  A fost foarte greu pentru ca trebuia facut totul atunci cand eram acolo si nu intotdeauna conditiile atmosferice au tinut cu mine. Am lucrat chiar si cu umbrela.
Se poate daca se vrea. Trebuie multa organizare  si  perseverenta.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: flavius din Ianuarie 10, 2011, 10:19:06 AM
Pai nu bag mana-n foc ca o sa am vreo familie recordista anul asta...desi una din ele e mai "tare" ca celelalte 3...mana o sa-ncerc sa mi-o fac in stupina la Roi_ag, ca e tare...anul trecut a facut destule matci, cu dubla transvazare...il ajut benevol, doar ca sa-nvat...e lucru mare sa ai de la cine invata...pe bune...

Familia ce mai buna din stupina este recordista. Nu compara cu familiile din alte stupine pentru ca nu vei avea niciodata aceleasi conditii in doua stupine.
Experienta pe care o capeti anul acesta cu matcile crescute de tine este un pas mare inainte. Matcile adevarate se cresc doar 2 luni pe an (3-4 serii). Dar daca te ocupi de cresterea de matci atunci poti avea matci si din 3 in trei zile sau poate chiar in fiecare zi o serie de 50-60 bucati (nu de unul singur).
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

Inteles, bagat la cap...hai ca incep sa caut modele de nuclee de imperechere...daca tot fac o treaba, s-o fac ca lumea...am cartea cu cresterea matcilor acasa, inca nu am indraznit sa ma apuc de ea...o s-o fac in cel mai scurt timp posibil...pana acum am pritocit un manual pentru liceele apicole, de prin 1978...plus ce am gasit pe aici si prin alte parti pe net...plus ca am deschis urechile bine-bine la ce spun cei cu experienta din urma...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Din cate am citit eu,intr-o revista din anul 1902(nu am gresit anul) o familie cu 60000de albine (6 kg.albina) recolteaza de 2,5 ori mai multa miere de albine, decat 4 familii de cate 1500 albine ( 1,5 kg. albina). In urma celor citite am tras si eu o concluzie,pe care am puso in practica si destul de eftina.
Cam pe la 25 aprilie,familile duse la rapita ajung la 8-10 rame cu puiet. La familia cea mai puternica,ii dau rama de oat pentru tranzvazare, am pregatite din toamna cateva lazi cu cate 2 familii la ernat. In lada cea mai puternica,bag rama port botci pentru crestere (bine inteles fara matci). si unificate.
      Roinitele de fecundare,le fac in lazi de stup, cate 3 sau 4 in raport de marimea lazi.  Cu 4 matci intr-o lada,pina la salcam se umple lada de rame cu puiet. Scot 2 matci,cate o rama de puiet si miere,fac alte 2 roiuri in alta lada. In prima lada unde a ramas 2 matci si majoritatea puietului ( 8-10 rame cu puiet) pun gratie Haneman si pun catul sa culeaga ambele familii in acelasi cat. Astfel am facut din 2 roiuri o familie pentru cules.

      Daca o familie are o productie de 30 Kg. miere, 2 familii fac 60 Kg. miere  Daca aceste familii sunt puse sa culeaga in acelasi cat, atunci productia este de; 60 X2,5 = 150 Kg.  Daca analizati si judecati fenomenul, osa-l intelegeti si nu veti mai deveni CARCOTASI !
        Dupa slcam se mai pot face o serie de roiuri in acelasi fel si le bagi la ernat deaja familii care si-au strans si mancarea :hi:

pharaonu75

Citat din: Uta-Burcea Dumitru din Ianuarie 19, 2011, 01:21:30 PM
Din cate am citit eu,intr-o revista din anul 1902(nu am gresit anul) o familie cu 60000de albine (6 kg.albina) recolteaza de 2,5 ori mai multa miere de albine, decat 4 familii de cate 1500 albine ( 1,5 kg. albina). In urma celor citite am tras si eu o concluzie,pe care am puso in practica si destul de eftina.
...
Daca o familie are o productie de 30 Kg. miere, 2 familii fac 60 Kg. miere  Daca aceste familii sunt puse sa culeaga in acelasi cat, atunci productia este de; 60 X2,5 = 150 Kg. 

Ati reusit vreodata sa obtineti acea productie de 150 Kg? Sau macar pe aproape?
Nu intreb cu rautate, insa de 2,5 ori mai mult mi se pare exagerat! Daca se spunea "cu 25 kg  mai mult", sau chiar "cu 25% mai mult" mai intelegeam!
De aceea va intreb daca, cu o astfel de metoda, ati obtinut de la doua familii de 2,5 ori mai multa miere decat de la doua familii separate!
Daca era asa de simplu, toti apicultorii apelau la aceasta metoda! Cine nu ar vrea ca in loc de 30 kg per familie sa obtina 75 kg, asa cum reiese din descrierea dumneavoastra?

Sau ar mai fi o explicatie; productia obtinuta printr-o astfel de metoda sa fie de 2,5 ori mai mare decat a unei familii luate separat, ceea ce inseamna ca ar fi de 1,25 ori mai mare decat a doua familii separate, deci cu 25% mai mare per total! Ceea ce ar insemna ca in loc de 60 kg obtinute de la cele doua familii, sa se obtina 75 kg prin aceasta metoda!

Sper ca matematica mea nu a dat gres pe undeva...
Repet, nu o spun cu rautate, insa mi se pare prea mult!

Daca insa ati experimentat asa ceva, avand si doua familii separate ca termen de comparatie, iar rezultatele au confirmat informatia din revista, felicitari si jos palaria! In cazul asta nu veti mai scapa usor, ci va trebui sa descrieti cu lux de amanunte totul si sa raspundeti curiozitatii noastre!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Cresterea productiei printr-o astfel de metoda mi se pare insa logica!
Comparatia a fost facuta intre o familie de 60.000 de albine si patru familii de 15.000!
Cele patru familii aveau de umplut patru caturi, ceea ce inseamna ca o cantitate importanta de albina din fiecare familie ramanea in fiecare cat pentru depozitarea si ventilarea mierii, capacire, etc.
In familia mare, care avea de umplut un singur cat, ramanea pentru astfel de activitati cam aceeasi cantitate de albina ca in fiecare din celelalte patru familii luate pentru comparatie!

Deci, sa presupunem ca in cat raman 3.000 de albine, iar pentru alte activitati (ingrijire puiet sau matca, ventilatie, curatenie) mai raman inca 4.000! Asta inseamna ca la cules pleaca 8.000 de albine din fiecare familie mica! 8.000x4=32.000
Din familia mare raman in cat 3.000 de albine, pentru alte activitati mai raman inca vreo 16.000 (familia este de 4 ori mai mare), deci la cules pleaca 41.000!

deci 41.000 > 32.000 cu aproape 25%


Oricum subiectul mai merita discutat si eventual verificat in practica!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

laurentiu.tirca

am gasit si eu o metoda asemanatoare.....doua familii puse una intr-un corp si alta intr-un cat...despartie de un podisor cu plasa pentru uniformizare de miros, podisorul este putin mai inalt si are pe 3 dintre partile lui trei urdinisuri....adica urdinisuri duble, cel de sus comunica cu catul iar cel de jos cu corpul....dimineata cand pleaca albina la cules, il deschid pe cel de la cat, iar pe la jumatea zilei il inchid pe cel de la cat si il deschid pe cel de la corp (pe aceeasi parte, tinand cont de faptul ca urdinisul de baza al corpului este tot timpul deschis).

Albina culegatoare care vine gaseste inchis urdinisul de la cat si intra in corp. intelegeti? automat dechidem la cat un alt urdinis pe cealalta parte.

Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

D006

Am spus ca am pus in practica metoda si merge.Logica dumneavoastra cu eliberarea unei cantitati de albina si trimiterea ei la cules este buna, asa se intampla. Eu am folosit si metoda cu albina culegatoare de stransura, dar cantitatea de miere recoltata este mult mai mica. In conditii de stationar la stupii normali am facut o medie de 21 kg, la stupii cu albina de stransura 26 kg, iar cu 2 familii in acelasi cat, a fost de 65 kg
    In pastoral am incercat cu un stup, dar m-am lasat pagubas, ca 3 persoane nu am putut sa-l urcam in masina. Avea 20 rame de cuib si 20 rame 1/3 in cat. La asta nu stiu cata miere a esit, ca au fost amestecate ramele sinu am idee.

milu56

La un cules calamitat(compromis)oare ce se intampla?