capacul stupului

Creat de dragos2006, Decembrie 31, 2008, 04:48:01 PM

« precedentul - următorul »

D006

am cumparat tabla pentru capace ''aluminizata'' 04mm pt capace ;la colturi sa o decupez sau sa o croiesc asa si sa o pliez deantregul care este parerea dvs

PricopArthur

Citat din: GICOS2002am cumparat tabla pentru capace ''aluminizata'' 04mm pt capace ;la colturi sa o decupez sau sa o croiesc asa si sa o pliez deantregul care este parerea dvs
Obligatoriu sa ramana intreaga.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: PricopArthur
Citat din: GICOS2002am cumparat tabla pentru capace ''aluminizata'' 04mm pt capace ;la colturi sa o decupez sau sa o croiesc asa si sa o pliez deantregul care este parerea dvs
Obligatoriu sa ramana intreaga.
De acord cu d-nul Pricop.

D006

eu crestez tabla si o suprapun. daca taierea este coreta nu are de ce sa apara probleme. procedez asa deoarece suprapunerea este mai usoara si arata mai bine. o poza cu capacul meu o poti gasii la rubrica foto sau pe site.

D006

Citat din: cristi xeu crestez tabla si o suprapun. daca taierea este coreta nu are de ce sa apara probleme. procedez asa deoarece suprapunerea este mai usoara si arata mai bine. o poza cu capacul meu o poti gasii la rubrica foto sau pe site.
iar eventualele imperfectiuni poti sa le izolezi cu silicon, astfel apa nu o sa mai aiba cum intra.

PricopArthur

Citat din: cristi xeu crestez tabla si o suprapun. daca taierea este coreta nu are de ce sa apara probleme. procedez asa deoarece suprapunerea este mai usoara si arata mai bine. o poza cu capacul meu o poti gasii la rubrica foto sau pe site.
Daca indoitura e bine aplatisata, diferentele nu vor fi semnificative.
Am vazut la cativa colegi colturile tablei de la capac cositorite (nu de pe forum).
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

Si la mine colturile sunt indoite si cositorite.

D006

:hi: La multi ani tuturor!
Iata un capac cositorit. Cred ca e dificil sa pliezi colturile la capacele inalte, acoperite cu tabla si pe laterale.

Shiva

E vreo regula privind grosimea tablei folosite la capac sau fiecare ce are pe-acasa?
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

Obombo

Cu cat e mai subtire, cu atat se indoaie mai usor si cantareste mai putin.

Alutus

Sunt in situatia de a-mi confectiona singur capacele . A aparut o problema grava la croire. In magazine am gasit doar tabla  de 1000x2000- 0.4. Pt  capacul  telescopic al unui stup de 10 rame lat de 415 mm cu margini (aripi laterale) de 20 mm plus jocuri de cca 2x1.5 mm am nevoie de 420+2x20+3+2x20=503mm. Experienta trecuta imi arata ca  la o latime a aripilor de numai 18-20 mm apa de ploaie se poate intoarce spre  placa  superioara din OSB groasa de cca10 . Daca fac aripile mai late depasesc 1/2  din latimea de 1000 a foii de tabla. Urmatoarele capace ar necesita inadire inestetica si cu pierderi. Cum se poate rezolva?
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

tai din coala atat cat trebuie pentru un capac si ce ramane le inadesti cu dublu falt sau cu simplu falt si cositoresti pe toata lungimea inbinari

cristipep

Eu am facut capacele cu colturile drepte batuta in cuie fara sa mai fac alte retusuri de design ca nu-si are rostu........cuibul trebuie sa produca miere nu ia premiu de frumusete , este umila mea parere.Am sa postez o poza cu modelul de capac facut de mine.


Toate cele bune si iernare usoara.