tratarea stupilor la exterior

Creat de taky86, Decembrie 10, 2007, 01:27:44 PM

« precedentul - următorul »

taky86

buna ziua .vareau sa imi construiesc cativa stupi
si va cer parerea in legatura cu vopsirea lor .cei vechi sunt vopsiti ,si la urdinis au alte culori. Normele u.e.prevad ca nu se mai vopsesc .INTREBARE ,
cu ce tratez lemnul daca nu il vopsesc ?
nu mai vin vopsiti cu alte culori la urdinis ptr orientarea albinelor ?
o zi buna si multumiri
Sa nu fiti singuri...............

bee_lover

eu zic sa ii vopsesti daca  mai vrei sa ai stupii si peste 3 ani.Vecinul meu nu i-a vopsit decat cu ulei de in si in anul urmator tot s-au innegrit stupii pe la crapaturi pe la fund arata ca naiba,vopsestei cu ceva vopsea pe bbaza de apa sau ce gasesti.Cat despre culoarea la urdinis eu zic ca la mai putin de 20 stupi nu conteaza ca nu prea se debusoleaza albinele plus ca culorea conteaza mai mult la matci cand ies la imperecheat...

taky86

buna seara D-le Bee-lover va multumesc ptr sfaturi asa m-am gandit si eu
si va urez o seara placuta
Sa nu fiti singuri...............

balasbebe

Am lazi pe care le-am vopsit acum 23 de ani. Am folosit o vopsea duko, data cu pistol de vopsit, de 2 ori, asa s-a impregnat in lemn, ca de atunci doar partea din fata am vopsit o data. Sfatul meu este sa nu dati o vopsea prea groasa, ca se cojeste, si nici prea lucioasa.

D006

eu vopsesc lazile tot la doi ani, le vopsesc primavara inaite de a iesi albinele la curatire sau seara dupa ce se linistesc

pngflorin

OPERATIUNEA DE VOPSIRE ESTE DE PREFERAT SA SE FACA IARNA SAU VARA ?
pentru un deranj cat mai mic fata de albine.

taky86

multumesc tuturor si numai bine o zi buna
Sa nu fiti singuri...............

D006

le vopsesc cu vopsea emaur tine se zice mai mult, dar nu cred

PricopArthur

Vopsirea e bine sa se faca cand nu e albina in lada.
Eu am folosit o "vopsea" compusa din ulei de in 10 parti, 4 parti ceara, 2 parti propolis. Se intinde calda. Cand e rece se face ca o crema.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Sau,
30 parti clei de tamplarie, se dizolva in 60 parti apa calda.Pentu a realiza dizolvarea integrala a cleiului, se incalzeste vasul pana la obtinerea unei solutii omogene.Separat se prepara o solutie de bicarbonat de potasiu( o parte) in apa 10 parti, care se adauga in portii mici., amestecand continuu, in solutia de clei de tamplarie. Se obtine un lichid vascos, cu care se pensuleaza exteriorul lazii. Dupa uscare, se umezesc partile tratate anterior, folosind o solutie 10% de piatra acra (alaun 10 parti la 90 parti apa). Se lasa apoi sa se usuce in aer liber.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Am luat 2 stupi... orizontali si trebuie sa-i vopsesc, ce sfaturi imi dati?\
Trebuie sa vopsesc si fundul stupilor?

D006

Deocamdata i-am vopsit prima mana fara a da si pe fund. Arata cam asa:

D006

Culorile-s in regula, sau sa le schimb la a doua mana?

PricopArthur

Culorile sunt ok. Ai putea sa dai o vopsea si pe fundul lazii la exterior.
Intrebarea ta imi aduce aminte de prima mea lada de ocazie, de la un coleg, lada pe care am vopsit-o rosie cu vopseaua ce-mi ramasese de la masina.
La un vecin a venit un roi, si asa m-am apucat de albine.
Nu inteleg cum e lada ta. E 1/2 cu cat 1/2?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Teoretic e orizontal 1/1.
Practic ar incapea sub capac inca o magazie 1/2. Mai exista modele asemanatoare, in zona. Daca se adauga un corp de magazie deasupra cuibului, nu pe toata suprafata lazii, devine ME. ... ?