baiuri si probleme intalnite in exploatarea micronucleelor?

Creat de kamy, Noiembrie 12, 2013, 07:18:04 AM

« precedentul - următorul »

thomas

multumesc! am vazut un astfel de model si e interesant lucrat: poate fi transformat in: roinita 6 rame 1/1. 2 nuclee cu urdinise opuse cu cate 3 rame 1/1. 4 nuclee a cate 3 rame 1/3 din 1/1 cu urdinisele pe fiecare latura. Ramele sunt pliabile..

istodorescu vasile

indiferent ce rame veti folosi , numai sa nu fie pliabile cu balamale. se pot uni intre ele, insa nu cu balama, se lucreaza greu pe balama.

claudiu75

Am si eu o intrebare, pentru ca am probleme la micronucleele noi, cum sa fac sa construiasca fagurii in acestea mai repede, trebuie pusi mai intai in familii sau se poate si folosind doar albinele din micronucleu?....ce sfaturi aveti pentru  o reusita buna ? :thanks:

oroles

Eu le cresc in familii si le ridic de acolo cu tot cu albina cand fac nucleul (mai putin matca). Familia le creste cel mai bine.
Mai ai o solutie sa ti le creasca bine. Pui albina suficienta. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: claudiu75 din Decembrie 13, 2015, 02:08:26 PM
Am si eu o intrebare, pentru ca am probleme la micronucleele noi, cum sa fac sa construiasca fagurii in acestea mai repede, trebuie pusi mai intai in familii sau se poate si folosind doar albinele din micronucleu?....ce sfaturi aveti pentru  o reusita buna ? :thanks:
Nici nu stii ce repede le creste. Pana este imperecheata matca uneori se se blocheaza. Eu le dau fix o cana de 200ml cu albine. Probabil in jur de 150g.

Eugen B

tinule iti faci sigur nucleele? pui doar rama in nucleu? o folosesti cu sau fara ceara?

Closcutz


tinumaftei

Eu am doua modele. Dar anul acesta nu am folosit. Am facut matci in roi pe 2 rame mari.
Unul din modele este un model nemtesc. Sunt patru nuclee intr-un corp de lemn si la mijloc au un hranitor care este impartit in patru.
Fiecare compartiment are trei rame de vreo 15cm lungime fixate de podisor. Cea din mijloc e fix, lateralele se pivoteaza. Cand le populezi initial se pune in fiecare rama FA.
Saptamana viitoare voi aduce foto.
Avantaje: foarte compact, control super rapid (practic ridici podisorul), consum mic de albina. Daca prima matca se imperecheaza nu ai probleme cu el pana toamna.
Dezavantaje: Daca ai pierdut un nucleu, cu greu poti repopula si uneori ajungi sa tii in 4 compartimente un singur nucleu. Foarte sensibil la temperatura mare, trebuie pusi mai la umbra. Cand ai 3-4 gasesti umbra, dar cand ai 20 mai greu. Daca unul isi pierde matca, albinele migreaza la ceilalti si pot supraaglomera un altul si tot asa. Cred ca intr-o zona mai ferita de canicula ar putea fi oK, cu conditia sa nu ai multe familii in zona sa ii bata cu furtisagul.
Un al doilea model este o copie al celui din comert APIDEA. Aceleasi principii ca cel dinainte, mai reduce din neajunsuri. Daca se depopuleaza il poti repopula.
Pentru crescatori comerciali sunt modele bune. Apreciez insa ca cele mai bune matci sunt cele pe minim 700g albina, asta inseamna de la 2 rame Dadant in sus, iar ramele sa contina si puiet pentru o temperatura optima noaptea. Astea insa nu sunt economice pentru crescatorii de matci pentru piata.

bismark

  Cel mai bun nucleu, dupa multi ani de experimente este cel cu rama normala (2-5),rame cu care poti jongla in toate modurile( schimbarea unor matci,unificare la familii slabe si obtinerea de familii noi la cele care se dezvolta rapid si chiar experiment de productivitate).Ce faci cind o matca s-a imperechiat si depune in draci puiet dar tu ai mici rame pe care nu le poti folosi nicicum?,astepti in zdar sa se opreasca ponta sa foloseti albina sau matca.Ai pierdut un timp pretios in care o familie putea sa se dezvolte si sa produca folosind surplusul de puiet.Dupa cum observ tot mai multi sint adeptii unor nuclee cu rama normala(Bio,Marin, altii si eu).Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Eugen B

Ok. Si eu am nuclee pe 3 rame, vroiam sa fac si mai mici, dar daca e asa fac tot nuclee mai mari.

mape 48-petru manea

Cum spune Bismark ---cele mai practice nuclee sunt cu rama intreaga --pe locul 2 sunt nucleele din 2 jumatati care inpreuna fac rama intreaga cum sunt in pozele puse de Romikele---am nuclee pe 4 si 5 rame ---daca vreau sa folosesc albina mai putina pun in nucleu o singura rama si pun doua diafragme din polistiren estrudat

istodorescu vasile

sunt de acord cu afirmatiile de mai sus referitor la nuclei pe rama mare, insa acest lucru este valabil doar la un numar limitat de matci. daca un crescator ce produce citeva sute sau mii de matci pe sezon, atunci ar trebui sa-si decimeze stupina pentru a popula nucleii. personal lucrez cu aproximativ 200 si ceva de nuclei pe sezon de diferite marimi, si concluzia este ca daca vrei sa produci matci pe care sa le ai la dispozitie pentru uz propriu in stupina, trebuie nuclei de capacitate mai mare. daca la maxim 2 saptamini dupa ce s-a imperecheat matca o recoltezi, atunci nucleu cu 2-3 sute de albine este ideal.

Closcutz

Dle Istodorescu eu doresc sa am matci pentru stupina proprie de 150-175 de unitati si pentru amici( nu am de gand sa devin vanzator de matci...poate doar cateva roiuri). Ce nucleu considerati ca mi s-ar potrivi mai bine? Pina acum am folosit stupi de verticali de 10 r pe post de roinite, ca nucleu e exagerat spus. Va multumesc anticipat.

istodorescu vasile

Citat din: Closcutz din Decembrie 14, 2015, 08:40:39 PM
Dle Istodorescu eu doresc sa am matci pentru stupina proprie de 150-175 de unitati si pentru amici( nu am de gand sa devin vanzator de matci...poate doar cateva roiuri). Ce nucleu considerati ca mi s-ar potrivi mai bine? Pina acum am folosit stupi de verticali de 10 r pe post de roinite, ca nucleu e exagerat spus. Va multumesc anticipat.
150-175 de matci pe sezon ? asta inseamna aproximativ 40-45 de nuclei, tinind cont ca intr-un nucleu se pot  obtine 4-5 matci pe sezon ,in conditii de exploatare corecta a nucleilor. eu as recomanda nuclei cu jumatati de rame 3/4 , 3 rame fiecare nucleu, 4 nuclei in lada , cu urdinis pe fiecare latura. in acest tip de nuclei se poate si ierna, adaugind etaje la lazile respective. cu 10-11 asemenea lazi, rezolvati necesarul de matci.

tinumaftei

Citat din: istodorescu vasile din Decembrie 14, 2015, 10:14:57 PM
Citat din: Closcutz din Decembrie 14, 2015, 08:40:39 PM
Dle Istodorescu eu doresc sa am matci pentru stupina proprie de 150-175 de unitati si pentru amici( nu am de gand sa devin vanzator de matci...poate doar cateva roiuri). Ce nucleu considerati ca mi s-ar potrivi mai bine? Pina acum am folosit stupi de verticali de 10 r pe post de roinite, ca nucleu e exagerat spus. Va multumesc anticipat.
150-175 de matci pe sezon ? asta inseamna aproximativ 40-45 de nuclei, tinind cont ca intr-un nucleu se pot  obtine 4-5 matci pe sezon ,in conditii de exploatare corecta a nucleilor. eu as recomanda nuclei cu jumatati de rame 3/4 , 3 rame fiecare nucleu, 4 nuclei in lada , cu urdinis pe fiecare latura. in acest tip de nuclei se poate si ierna, adaugind etaje la lazile respective. cu 10-11 asemenea lazi, rezolvati necesarul de matci.
Acesta este sistemul traditional al ICDA. Dupa 40 de ani se pare ca este sistemul cel mai potrivit. Pastreaza marele avantaj ca (dupa primul an in care ai crescut ramele) se populeaza de timpuriu cu albina si puiet si, asa cum s-a spus, cu un anumit efort se pot pastra si iarna.