baiuri si probleme intalnite in exploatarea micronucleelor?

Creat de kamy, Noiembrie 12, 2013, 07:18:04 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sa nu faci prostia sa pui nuclee in frigider. Vor avea o diaree de toata frumusetea.

Cris

Citat din: mihai.vr din Septembrie 15, 2014, 08:55:29 PM
Cate polonice inseamna 200 de grame de albina? Ma gandesc daca nu cumva as putea pune mai multe albine/nucleu, pentru ca partea cu pusul in beci la rece eu nu pot sa o fac. Nu am unde sa le pun la rece in beci... ca nu am asaceva unde tin albinele. Micronucleele astea mici, as putea sa le pun in frigider cateva minute bune, dar la nucleul care vreau sa il cumpar (lada pe 6 rame 1/1) nu mai e viabila metoda.

tu vrei sa faci roiuri nu micronuclee de imperecheat matci
bine cele doua nu se exclud, una e sa ai matca gata imperecheata cand formezi roiu si alta e sa mai astepti 2-3 saptamani pana vezi larve http://www.thebeeyard.org/cgi-bin/queencalendar.pl?month=8&day=8&year=2014

istodorescu vasile :thanks: pentru indrumari, nu sunt lucruri banale
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Cubby

Citat din: istodorescu vasile din Septembrie 15, 2014, 06:21:33 PM
lucrul cu nucleele de imperechere este o lucrare importanta in stupina.stiu cita suparare poti avea dupa ce ai crescut botcile ,ies matcile ,iar cind sunt gata de imperechere dispar din diferite motive.nuclee sunt de diferite tipuri, insa modul de lucru este aproape acelasi cu orice model.personal cresc anual intre 800 si 1000 de matci, pe care le pun la imperechere in mai multe tipuri de nuclee.fenomenul cu furtisagul se explica datorita faptului ca odata declansat  furtisagul,nucleele fiind mici sunt lipsite de aparare. eu procedez in felul urmator:primavara pe timpul infloriri pomilor fructiferi atunci cind au aparut trintori , fac primele transvazari. a 11-a zi de la transvazare, avind o ladita la care am adaptat o pilnie, scutur din familiile dezvoltate , de pe ramele cu puiet larvar, albine, in functie de nevoie. dupa ce am adunat in lada respectiva suficiente albine pentru a popula nucleii , cam 200 grame de albine pentru fiecare nucleu, ud albinele si le distribui cu un polonic la nuclei.am uitat sa spun ca inainte de distribuirea albinelar in nuclee, pun botcile, altoite pe ramele din mijloc.dupa ce le-am populat ,pun fiecaruia cam 100mlsirop in alimentator, si le pun in beci pentru 24 de ore. adica de asta seara pina miiine seara. dupa cele 24 de ore le scot pe vatra special destinata nucleelor, matcile deja fiind eclozate, dupa cele 24 ore de la instalare, albina tinara se stringe in jurul tinerei matci formind o mica colonie.las matcile respective din prima serie sa depuna puiet dupa ce se imperecheaza, pina ce se capaceste pe cel putin 2 rame,pentru ca in nucleu sa eclozeze albine astfel continuind ciclul , nemaifiind nevoit sa repopulez din nou cu albine.recoltarea de matci imperecheate o dirijez astfel incit dupa 2-3 zile de la recoltare nucleul sa primeasca botca  coapta gata de eclozionare. botcile sunt acceptate foarte usor fata de matcile neimperecheate acestea din urma fiind mai dificila acceptarea.in acest fel nu am avut probleme cu furtisag sau depopulari. de retinut;nu formez nuclee dupa data de 10 august. in acest caz esecul este foarte probabil.am observat ca acceptarea botcilor sau matcilor neimperecheate, difera in functie de modelul si puterea nucleului.apicultorii care cresc matci cunosc procedeele si poate li se pare banal ce am scris dar aceste rinduri le-am scris pentru cei care sunt mai la inceput. revin si relatez in detaliu etapele de crestere, astfel incit cei care vor sa-si creasca singuri matci, sa poata pune in aplicare.

:thanks:
Foarte clara descrierea. Acum stiu sigur ce am gresit anul asta.

mihai.vr

Citat din: Cris din Septembrie 15, 2014, 10:20:58 PM
Citat din: mihai.vr din Septembrie 15, 2014, 08:55:29 PM
Cate polonice inseamna 200 de grame de albina? Ma gandesc daca nu cumva as putea pune mai multe albine/nucleu, pentru ca partea cu pusul in beci la rece eu nu pot sa o fac. Nu am unde sa le pun la rece in beci... ca nu am asaceva unde tin albinele. Micronucleele astea mici, as putea sa le pun in frigider cateva minute bune, dar la nucleul care vreau sa il cumpar (lada pe 6 rame 1/1) nu mai e viabila metoda.

tu vrei sa faci roiuri nu micronuclee de imperecheat matci
bine cele doua nu se exclud, una e sa ai matca gata imperecheata cand formezi roiu si alta e sa mai astepti 2-3 saptamani pana vezi larve http://www.thebeeyard.org/cgi-bin/queencalendar.pl?month=8&day=8&year=2014


Poate nu m-am exprimat eu bine. E o lada de 6 rame, 1/1 si are 4 compartimente cu jumatati de rame de 1/1. Din acesta: http://stupiibatranului.ro/index.php?pagina=nucleu_final  Deci e tot un nucleu de imperechiere si ala. Eu as vrea sa imi imperechiez matci pt mine, plus sa am vreo 2-3 de rezerva. De aceea as avea nevoie sa functioneze si micronucleele astea.

apivasmob

urmareste filmele lui dragos si ai sa vezi cum se procedeaza cu ele( cel mai usor).
Sanatate tuturor apicultorilor

Cris

asta este un micro nucleu Cresterea matcilor - Micronucleu imperechere Apicotef sau astea de le foloseste nea Hanganu http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7636.0, idea e ca avand costuri cat mai mici sa imperechezi cat mai multe matci.
e o munca migaloasa ce necesita multa atentie, timp si experienta
insa matcile le poti imperechea si in nuclee mai mari, Margarit dintr-o rama de puiet, una de albina si o botca facea familii
de asemenea mi s-a parut interesant si inmultitorul profesorului on-line Ursu, facut dintr/un stup orizontal impartit in mai multe compartimente, ceva asemanator am vazut si la margarit facut dintr/un corp de 3/4 solutii sunt depinde ce vrei sa faci


,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

un OM

Indiferent de marimea nucleului trebuie avuta grija si de rame. Un crescator profesionist de matci foloseste continuu nucleele pe tot timpul anului. Ce face insa cel care incearca sa creasca doar necesarul stupinei cu ramele cand nu mai are nevoie de matci? Le prapadeste datorita gaselnitei. De aceea trebuie sa foloseasca rame ce se potrivesc in cuib sau in magazii, rame intregi sau fractionabile, dar care grupate sa dea o rama intreaga, de 3/4 sau 1/2. Grija la alegerea nucleului sau micro...

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

istodorescu vasile

Citat din: mosunick din Ianuarie 09, 2015, 11:07:56 PM
Un tip de nucleu, asemanator cu cel al d-lui Hanganu:

https://ionelnistor.files.wordpress.com/2011/09/planuri-nucleu-imperechere-regine-de-tip-ewk.pdf
din cite observ, este luat de pe pagina lui nistor ionel , insa dumnealui nu foloseste acest tip de nucleu,va spun din discutiile ce le-am avut cu domnia sa.

dan sebastian

A ajuns la concluzia ca are nevoie de mai multa albina ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

n
Citat din: dan sebastian din Ianuarie 10, 2015, 07:32:41 AM
A ajuns la concluzia ca are nevoie de mai multa albina ?
nu neaparat din pricina ca ar avea nevoie de mai multa albina,fiindca el vinde matci, iar daca matca este recoltata la citeva zile dupa imperechere, nu sufera schimbari in calitate,insa o spun si eu din experienta, ca la acest tip de nucleu, nicesita mai multa munca, si sa explic si de ce?
ai populat respectivul nucleu cu albine, ai dat matca virgina sau botca, se imperecheaza matca depune ponta, si trebuie sa o recoltezi in cel mai scurt timp neavind unde sa depuna fiind spatiul restrins, tinuta mai mult timp in acest nucleu, va scadea calitativ.
dupa ce a fcst recoltata matca, fiind albine putine, si imbatrinite, este necesar o noua repopulare pentru a pune o alta matca la imperechere.
mai este un inconvenient pe care ii las pe altii sa il spuna la acest tip de nucleu. eu spun ce imi place cel mai mult , si se lucreaza relativ usor la imperecherea matcilor.  vin cu un filmulet si voi explica fiindca este cam mult de scris.

istodorescu vasile

tot incerc sa postez un filmulet, insa datorita semnalului slab , nu se deschide pagina. filmuletul se gaseste pe facebook ,pe pagina,STUPARITUL MEHEDINTEAN

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

thomas

La nucleele de imperechere 4 in 1 cu urdinis pe fiecare latura, ma intereseaza daca sunt probleme la orientarea matcilor. Sau alte probleme ale acestui tip de nucleu? avantajele le stiu!
ms!

istodorescu vasile

Citat din: thomas din Februarie 13, 2015, 05:31:31 PM
La nucleele de imperechere 4 in 1 cu urdinis pe fiecare latura, ma intereseaza daca sunt probleme la orientarea matcilor. Sau alte probleme ale acestui tip de nucleu? avantajele le stiu!
ms!
tocmai pentru orientare sunt distribuite urdinisurile pe fiecare parte.daca ar fi cite 2 urdinisuri pe o parte, multe dintre matcile intoarse de la zborul de imperechere, ar nimeri celalalt urdinis, si ar fi omorita in cel mai scurt timp.